| RobertG101 a întrebat:

Vin cu o teorie interesanta care s-ar putea sa va dea cat de cat interesul. Din cate am observat eu, noi toti suntem unici. Avem doar unele trasaturi comune, unele adevaruri, experiente diferite, dar nu toti suntem exact la fel.
Este la fel si in cazul lui Dumnezeu. Unii din noi zicem ca are trasaturile cutare, altii incearca sa ia biblia cuvant cu cuvant, si datorita acestui lucru, s-au format peste 30.000 de grupari religioase.
Degeaba incerci sa impui cu forta anumite convingeri daca celalalt nu crede ca l-ar putea ajuta. Stiind asta, pot sa fiu cu gandul impacat si bucuros ca ma simt unic, dar in acelasi timp sa-mi impart idelile mele cu ceilalti din jur, si vice-versa si sa nu consider pe nimeni prost. Avem tendinta de a-i face prosti pe oameni chiar si pe nedrept, dar sa fie buni intr-o alta arie diferita de a noastra.

4 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Fiecare priveste lumea cu ochii lui si dintr-un anume loc. Ca vointa majoritatea oamenilor sunt asemanatori : isi doresc divertisment, confort, companii placute, calatorii... sunt putini oamenii care ies din acest sablon. Cat despre numarul mare de grupari religioase e suficient sa ne punem o intrebare : Dumnezeu vrea sa existe 15 religii? vrea ca oamenii sa se spurce intre ei pentru trufia ca sunt mai cu mot in intelegere sau in practica?

| RAY a răspuns:

Omul de fapt nu esti chiar asa unicat drept dovada manipularea in masa functioneaza extrem de bine, totul e sa te duca mintea sa stii sa minti si sa asiguri o speranta omului ca poti manipula pe oricine ca orice om e condus de emoti nu de ratiune

http://www.descopera.ro/......eaza-viata

faza cu religile iisus nu a facut vreo religie vreodata

| Clorox a răspuns:

Nu esti unic!
Pentru mine sa fii unic inseamna nimic, esti diferit, atat!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu suntem prea diferiti.
Egoul incearca sa ne sugereze ca suntem unici, dar nu este asa.