| UnBroken2016 a întrebat:

Cand e religia buna de fapt? Poate ati vazut si voi ca in Italia a fost un cutremur unde au murit 300 de persoane si alte cateva sute sunt ranite. Printre toti aia morti, o intreaga familie a unei fete de 7 ani a murit. Ea a fost singurul supravietuitor. Si cum bine stim noi religiosii, s-a gasit un destept sa ii spuna " familia ta e fericita acolo sus langa Dumnezeu". Asa ca fata a scris o scrisoare adresata lui Dumnezeu in care il intreba de ce nu a luat-o si pe ea? De ce a lasat-o pe Pamant sa sufere o viata intreaga fara cei apropiati. Vad pe aici multi care il iau pe pariul lui Pascal in brate, eu ma intreb, cum va fi fata aia? Deja ideea ca parintii ei sunt bine mersi sus in ceruri a fost plantata, asa v-a trai toata viata. Cum o sa fie un bine pentru ea religia?

38 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns (pentru raducristian1):

"in Ardeal sunt foarte multi crestini si biserici si nu au fost cutremure si necazuri." daca ai fost prin Ardeal, ai fi vazut ca nu bisericile apara oamenii de aici de cutremure, ci muntii Carpati.

| Nitunitu a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ca parintii ei au ajuns in Rai.

Asta stie Iisus Hristos.

Iar daca cea mica a scapat si traieste inseamna ca exista un plan divin pentru ea.

Oricine dintre noi putem cadea oricand la pamant si putem sa murim fara sa fie nevoie de influente externe.

Nu sti niciodata daca o sa mai respiri a doua oara sau daca inima va mai bate inca odata.

Nu avem nevoie de cutremure, sau de accidente pentru a ne da seama de realitate si de ce se intampla in lume.

Trebuie sa ne pregatim pentru ce ne asteapta dupa viata aceasta si anume sa intram in imparatia lui Dumnezeu, iar mai mult de atat sa ii ajutam pe altii sa intre in imparatia lui Dumnezeu.

Oamenii cred ca daca citim biblia si daca mergem la biserica suntem pe calea lui Dumnezeu, dar nu e asa.

Daca citesti biblia si mergi la biserica si te certi cu toti si nu ajuti pe nimeni si esti rau cu oricine crezi ca esti crestin?

Crestinii vor fi testatii in credinta lor de multe ori pana la moarte si la intrarea in imparatia lui Hristos. Tineti-va bine si nu va lasati prada deceptiilor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In toate trebuie moderatie, religia trebuie traita nu doar afisata sau scoasa de la naftalina cand avem noi chef; referitor la cazul acesta nu exista justificare poate trebuia sa auda acel copil o incurajare, ca nu a fost cea mai buna nu se stie, dar daca i-ar fi spus ca toti sunt in iad ar fi fost mai inaltator?

| LordulAdevarului a răspuns:

Religia crestina este o teapa! Treziti-va! Cercetati si nu credeti! Nu fiti oitele jidanilor! Europa cade si are nevoie de voi. crestinismulexpus.blogspot.com

| Divy a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ești tu din Ardeal ca să spui asta, în Italia nu sunt munți?
Ai fost tu să vezi cum e în biserică?

| UzOm a răspuns (pentru Nitunitu):

"Iar daca cea mica a scapat si traieste inseamna ca exista un plan divin pentru ea." - Da, să ajungă damă de lux sau sclavă în Sicilia. Ăsta da plan divin!

| UnBroken2016 explică (pentru UzOm):

Stie el mai bine ce te bagi tu, are linie directa cu Dumnezeu. Linie fixa, mobilul nu are acoperire buna in rai.

| Regina_Timpu_1972 a răspuns (pentru Deaad):

Eu nu am aceeasi parere ca tine. Cred ca fiecare ar trebui sa creada in Dumnezeu. El ne-a dat viata si ne-a promis viata vesnica in rai. Da spuneti ca ar fi putut ca acest cutremur sa nu se fi intamplat. De fapt ar fi putut sa faca multe lucruri si nu le-a facut. De ce nu ne-a lasat sa traim toti in rai? Iar fi putut ierta pe Adam si Eva! A facut-o! I-a iertat! De ce nu suntem cutoti in rai? Pentru ca Domnul ne-a lasat sa alegem si noi am ales cand Eva a muscat din mar! Patru ca asa suntem noi. Uneori buni, uneori rai, fideli, loiali, nesimtti sau fricosi, uneori curajosi. Pe scurt... oameni!