| anonim_4396 a întrebat:

Care este adevarul despre descantece (ma refer la cele e dezlegare )?

21 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Mada are dreptate, mai mult n-am ce sa-ti zic, documenteaza-te despre autosugestie si apoi o sa vezi ca nu exista vreo dezlegare, vreun descantec, vreun zeu, vreun semi-zeu.

| Mădă0611 a răspuns:

Autosugestie.
Sa zicem ca te referi la vraji, simti si patesti ce trebuie sa patesti din cauza acelor chestii, daca popa face o dezlegare fara sa stii, n-o sa se schimbe nimic, dar daca esti de fata, o sa te dezlegi. A, am uitat sa spun, te dezlegi doar daca crezi in ce zice popa, sau cine o fi dezlegatorul, aici intra in actiune babele (radio şanţ), ele garanteaza si vindeca de fapt prin fapul ca insufla incredere in priceperea lui. laughing

| petriinna a răspuns (pentru Mădă0611):

TOTAL GRESIT ...eram prea mica, nu stiam nici de cuvantul asta,"autosugestie", ...nu am mai avut nimic dupa, cum e posibil asta, sau cum e posibil ca atunci cand te duci la ea sa-ti spuna numele celui care iti face rau, cum? Cum e posibil sa te vindece de intoxicare cu argint viu cand esti la un pas de moarte? (asta cu mercurul nu am patit-o eu, ci verisoara mea big grin)

| Mădă0611 a răspuns (pentru petriinna):

Autosugestia inseamna credinta. Daca verisoara ta n-ar fi crezut ca poate fi vindecata, nu ar fi vindecat-o. Chestia cu numele nu pot s-o spun eu de unde il stia, dar pot sa te asigur ca il stia de undeva, de la cineva. Am mai zis pe aici de apa sfintita. Daca esti bolnava si crezi mult in dumnezeu, daca iti dau apa de la robinet si iti spun ca e sfintita o sa te simti bine, in scurt timp o sa te vindeci, desi era apa normala, la fel e cu vrajile, crezi ca vedetelor nu le face nimeni? pentru ca nu stiu, sau nu cred, nu patesc nimic. Tie iti face o singura persoana, hai sa zicem 5, lui Bieber cate mucoase crezi ca ii fac?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada, sunt si alte fenomene pe care autosugestia (termenul tau preferat, pe care il intalnesc in 80% din raspunsurile tale), nu le poate explica.
Ti-am mai spus si cu alta ocazie treaba asta, dar se pare ca nu vrei nici macar sa iei ca si posibilitate varianta asta (ca autosugestia sa nu fie raspunsul pentru astfel de fenomene).
Am cunoscut un om care practica reiki. Cand m-a vazut pentru prima oara mi-a spus gandurile cele mai ascunse pe care le am. Cum iti explici asta? Reiki inseamna vrajitorie, pe de alta parte... Am trait o perioada printre astfel de fenomene. NU credeam in Dumnezeu, nu credeam in mediumi...nu credeam in "prooroci". Si totusi, viata mi-a aratat ca exista ceva mai mult decat putem noi intelege prin stiinta sau tehnici psihologice demonstrate. Nu oblig pe nimeni sa creada sau sa inteleaga ceea ce am vazut/auzit/experimentat eu. Dar am pretentia ca respectul sa fie reciproc, si celalalt sa nu se bata cu pumnii in piept ca stie ce se intampla cu mine, cand habar n-are care-i realitatea, de fapt.
Stii cu ce seamana intentia ta de a explica prin autosugestie astfel de fenomene? Cu un doctor perfect sanatos, perfect din punct de vedere fizic, care incearca sa convinga un invalid ca e ok... Nu-ti da cu parerea daca n-ai trait pe pielea ta asa ceva. Una e s-o citesti, alta e s-o traiesti.
Numai bine!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Prietenas, daca e autosugestie, e autosugestie, nu e cuvantul meu preferat, e cuvantul necesar/potrivit. Stii ce sunt mentalistii? Ce fac ei de fapt? Unii spun ca citesc ganduri, de fapt e doar atentie, te citesc, iti pot citi ochii, expresiile (microexpresiile), accesoriile, vestimentatia, absolut tot, si te descriu cu lux de amanunte, chiar lucruri pe care nu le stiai despre tine, pana si numele ti-l pot spune zicand alfabetul in fata ta (veche faza), pot afla orice de la tine devil, da' asta nu e autosugestie, pentru ca autosugestia e de fapt bombardarea constientului cu crezuri din subconstient, uneori din constient, deci lucruri din interior, care, bineinteles, au fost sugerate cumva, dar acum totul e in interior.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Mădă0611):

Fata dragaaa...nu fi trista, dar te uiti prea mult la THE MENTALIST laughing)
Un mentalist poate sa-ti zica in linii generale ceva despre tine, si poate sa-si dea cu parerea dupa o perioada, dupa ce te-a analizat suficient, cat sa stranga "probe".
Eu am avut parte de o "viziune" (imagine), de aproximativ o secunda, in care o tipa cu parul ud statea in fata calculatorului si avea un semn din nastere pe spatele urechii stangi. Pe tipa asta am adaugat-o in lista cand si-a lasat id-ul pe un forum cu si despre paranormal.Nu vazusem nicio poza cu ea, nu stiam absolut nimic despre ea. Scrisese in mesaj ca vrea doar sa vorbeasca cu persoane care au avut experiente paranormale. I-am dat add pe messenger. Eu i-am spus instant ca abia a facut baie, in ce e imbracata, si ca are un semn distinct pe ureche. Ea mi-a spus ca ma pregatesc sa plec (aveam bagajul facut, in mijlocul camerei, a doua zi plecam la Barcelona), mi-a spus culorile peretilor mei si ce fel de mobila am.
Ia zi-mi papusa...e autosugestie treaba, sau nu? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Mare branza. Papuse, tocmai iti ziceam ca autosugestia e altceva rolling eyes Vraji/paranormal/supranatural, nu exista, daca simti, e autosugestie, daca stii, e ghicit, daca faci, e pricepere (unii isi pot controla temperatura corpului, de exemplu, dar dupa niste munca, nu hopa, ce tare sunt eu). Crezand in paranormal, o sa ai parte de el, dar tot ce simti e autosugestie, in rest, am scris mai sus. Oamenii nu vor sa accepte ca viata e simpla, le-o parea plictisitoare, daca e asa, pastrati povestile pentru voi, mintea e o cutie care detine doar ce a primit, nimic in plus, papuse.

| AlexeHellsing a răspuns:

Adevărul este că nu există. Descântecele sunt cunoscute ca vrăji, câteodată tradiționale, câteodată nu. De obicei sunt practicate de vrăjitoare. Ironia este că descântecele acestea s-au dezvoltat atât de greu încât din obiceiurile tradiționale care implicau obiecte obișnuite, acestea s-au dezvoltat având în ritual și obiecte bisericești și presupuse obiecte diavolești.

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns:

Ce anume ai simțit? dacă vrei zi-mi în privat.

Eu dezlegare știu că face preotul, descântece fac te miri ce fermecători care spun că "dezleagă" și lucrează doar cu "magie albă"( de facto există doar neagră) dar, tot ei aruncă și legăturile pentru extra-cost, de pedepsire chipurile a celui vinovat.

Nu că s-ar prinde neaparat de oricine, orice aberație.

| 1dintrevoi a răspuns:

Da' i-ai controlat tu pe toti mah, ca sa vezi daca se masturbeaza in draci sau nu?
Daca tu esti un obsedat sexual, nu inseamna ca toata lumea e.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Nu sunt obsedat sexual, nici pe departe.
Nu ai cum sa-ti controlezi instinctele.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

"Nu ai cum sa-ti controlezi instinctele. "
Adica vrei sa spui ca tu esti un animal?
Ce deosebeste un om normal de un violator, atunci?
Sau ce deosebeste un om normal de un criminal?
Ca doar toti avem aceleasi instincte...

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Omul din punct de vedere biologic e un animal.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Daca atat te duce pe tine capu', sa gandesti doar la propriu, si nu la figurat, e clar ca numai un raspuns de genul asta puteai sa dai.
Lasa-ma sa ghicesc...esti dintr-aia care n-au reusit sa ia bacu'? happy
Ti-am scris de vreun magar sau de vreo capra pe-acolo?
Te-am intrebat clar care e diferenta dintre un OM normal si un violator. Nu te-am intrebat care e diferenta dintre un om si-un soarece de camp...
Da' bineinteles ca trebuia sa faci pe desteptu' si sa-mi demonstrezi mie ca omul e animal happy.
M-ai lovit, ce sa zic! laughing)

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Ba,om cu capatana ingusta.De ce sa gandesc la figurat? Trebuie intodeauna sa gandesti realist.
Stai linstit, ca bacul pentru mine nu e nicio problema.E chiar absurd de usor.
"Adica vrei sa spui ca tu esti un animal?"
Ai nevoie de ochelari, sau ai pierderi de memorie?
Violatorul nu-si poate controla instinctele, e psihopat.Nu gandeste rational.Nu comapa un om normal cu asa ceva.Fiecare om are nevoie de sex, altfel se acumuleaza un fel de teniune sexuala, e ceva natural. Exista atatea maicute care au ramas insarcinate cu calugari.De ce au facut, stimate asta? N-au avut nevoie de putina actiune?

| petriinna a răspuns:

Aa, eu nu ma spovedesc la preoti pentru. ca nu-mi plac preotii ..eu ma spovedesc la un staret de la o manastire (adica m-am spovedit la el o singura data pentru prima data ). Trebuia sa-i dau bani? ..Eu am o altfel de conceptie despre cei de la manastire...ei nu au nevoie de bani decat sa supraviestuisca, ca in rest ei,(cred ), s-au lepadat de pofetele lumesti, traiesc in credinta si liniste,! Si plus de asta mi se pare normal ..cu ce vrei sa traiasca si ei?

| petriinna a răspuns:

Vaaalleuu frate ...sunteti batuti in cap ..inebuniti lumea cu autosugestia, eu zic una voi ziceti alta! ...mai cercetati ca spuneti din auzite!

| vitbsk a răspuns (pentru petriinna):

Pân la urmă ce a făcut a salvat o fată de psoriazis?

Parcă boala asta era dat ca simptom al otrăvirii cu mercur, argint viu popular.

Dacă un chimist avansat creează diferite simptome corpului uman prin cunoștințele deținute e cumva un paranormal?

Legat de argint viu e posibil ca cineva să-i fi pus la vară-ta ceva mercur în mâncare sau pe lucrurile ce le-a purtat o perioadă.

Singura dezlegare adevărată o face preotul, Biblia ne învață că demon pe demon nu scoate pentru că ar însemna ca împărăția răului să se surpe din interior.

Deci chestia cu "dezlegări" prin magie și vrăjitori nu are suport biblic, mai ales că odată cu "dezlegarea" vine și blestemul aruncat asupra celui care a făcut legătura.

Acest procedeu de răzbunare, nu are nici o treabă cu creștinismul.