| anonim_4396 a întrebat:

De ce multa lume foloseste "î" in loc de " â " in interiorul cuvintelor, s-a dat dezlegare la asa ceva sau care e faza, cum este corect acum? PS: nu ma refer la cuvintele cu prefix

Răspuns Câştigător
| Silent3025 a răspuns:

Toti mai multi oameni in varsta au acces la telefoane, tablete si internet iar o parte din ei folosesc regula pe care au invatat-o pe vremea lor. In ultimul timp am cazut o gramada de persoane in varsta pe retele de socializare si nu numai. Din cauza acestora (a celor care merg inca pe regulile vechi) o parte din tineret este confuza si aleg sa foloseasca regulile vechi.

| Silent3025 a răspuns (pentru Silent3025):

Scuze pentru "am cazut" =am vazut

| anonim_4396 explică (pentru Silent3025):

Nu-i bai, s-a inteles ideea.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unii folosesc asa deoarece nu cunosc regula stabilita de Academie ori nu o baga in seama.
Nu s-a dat aprobat alta regula.

Bula
| Bula a răspuns:

Regula actuala este:
- î se foloseste daca este prima litera a cuvantului
- â se volosestte in interiorul cuvantului

Gramatica anterioara a folosit doar "î", de acea si in multe nume si prenume apare astfel.
Tendinta noua este folosirea doar a literelor fara accent, din cauza alfabetului englez folosit pe calculatoare, unde folosirea diacriticelor poate provoca probleme mari (indeosebi la nume de fisiere si foldere).

| minrest a răspuns:

Reglementarea asta e relativ recenta si multi nu au mobilitatea necesara ca sa o aplice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin trecut se punea î mereu, nu era â

| saddnness001 a răspuns:

Mai mult aceasta se foloseste in Moldova, dar si in Moldova s-a schimbat aceasta, din anul acesta 2016. e corect sa scriem cu „ â"

| saddnness001 a răspuns (pentru saddnness001):

Ex: înțelegere / neîntelegere
am mâncat