| marYmaraYa a întrebat:

Care este scopul lui Dumnezeu cu privire la pamant?

20 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

E mai mult cu privire la oameni, decat cu privire la pamant. Sa devina drepti si buni, ca sa poata trai intr-o lume a libertatii, alaturi de alte fiinte bune.

| danut a răspuns:

Pai scopul este acela de a salva cati mai multi oameni ca terra va fi refacuta, actuala planeta (din cele Biblice) chiar tot sistemul solar va fi distrus, pamantul in mod sigur (prin foc).

| marYmaraYa explică (pentru danut):

Pamantul va fi curatat de oamenii rai, nu va fi distrus. Dumnezeu nu a creat pamantul ca sa-l distruga

| danut a răspuns (pentru marYmaraYa):

Citeste ce a spus Apostolul Petru in a doua sa carte:
2 Petru 3, 10. Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor TOPI de mare cãldurã, si pãmântul, cu tot ce este pe el, VA ARDE.

| OnuOnulică a răspuns:

Scopul lui Dumnezeu e sa ne mai tina in viata pana cateva secole... apoi o sa mai vedem.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu a creat totul pentru veşnicie. Sufletele sunt vesnice. El nu şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.

Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

| sublime89 a răspuns:

Cu privire la Pamant? Care sa fie scopul? In primul rand Pamantul nu a fost creat de d-zeu, iar in al 2-lea rand stiinta a clarificat aproape in intregime ce se va intampla in viitor cu planeta noastra. Deci "d-zeu" n-are niciun scop cu privire la Pamant pentru ca nu exista.

| Lizzu a răspuns:

Intrebare fara raspuns.

| marYmaraYa explică (pentru Lizzu):

Dumnezeu ne dezvaluie scopul sau cu privire la pamant si la oameni. Biblia vorbeste despre unele schimbari pe care Dumnezeu le va face pentru a-si duce la ideplinire scopul sau initial. Adica ca pamantul sa fie locuit de oameni drepti, perfecti, care nu vor mai suferi din cauza bolilor si a mortii. Revelatia21:4 "El va sterge orice lacrima din ochii lor, si moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigat, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioara au trecut."

| Lizzu a răspuns (pentru marYmaraYa):

Deci vrea ca Pamantul sa fie paradis? asa ceva niciodata nu se va intampla la halul in care se gaseste lumea in momentul de fata.

Povesti...
Tu le crezi?

Nu exista un "ceva" numit dzeu cu discernamant si constienta de sine si de ceea ce e in jur.

| marYmaraYa explică (pentru Lizzu):

Dumnezeu are un scop grandios cu privire la pamant.El doreste ca tot pamantul sa fie locuit de oameni fericiti si sanatosi, si da cred ca Dumnezeu isi va duce la indeplinirea promisiunea de a transforma pamantul intr-un Paradis. 2petru; 3; 16. 'Dar, potrivit promisiunii sale, noi asteptam ceruri noi si un pamant nou, iar in ele va locui dreptatea."Prin urmare,"pamantul nou' in care domneste dreptatea reprezinta o societate de oameni care se bucura de aprobarea lui Dumnezeu.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Du-te si-l intreaba.

| Polonic1 a răspuns:

Pai, sa-l distruga.

| marYmaraYa explică (pentru Polonic1):

Atunci de ce l-a mai creat? Ca sa-l distruga? Sau mai degraba sa fie populat de oameni buni. Atunci trebuie sa-i distruga doar pe cei rai, nu pamantul.

| Polonic1 a răspuns (pentru marYmaraYa):

Pai atunci de ce exista Apocalipsa in Biblie?
Daca vroia doar oameni buni, nu ar fi creat oamenii rai.
http://www.reactionface.info/......819767.png

Răspuns utilizator avertizat