| Inferno a întrebat:

Care sunt lucrurile ce in absenta unei divinitati absolute nu ar mai avea sens? Exista asa ceva? Daca da, care sunt si de ce?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Biblia, bisericile, Coranul, moscheile, popii, Papa, Vaticanul, Raiul, Iadul, viata vesnica, rugaciunile, blestemele, apa sfintita, icoanele, crucile, fatarnicia, mintuirea, Craciunul, Pastele, Sfintii, dracii, minunile, etc.
Nu-mi mai vin in minte dar mai sint

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu sint lucruri, nu ramine decit Eul fara sens...

| harciog a răspuns:

Pentru ca i s-ar pierde orice esenta.

| fulgerul a răspuns:

NASTEREA! Gandeste! Divinitatea nu se rezuma la lucruri, asa cum pui tu problema! Fara nastere, asupra cui s-ar mai pogori furia sau bunastarea daruita de DUMNEZEU?

| ania a răspuns:

Inclusiv cuvântul sens n-ar mai avea vreun sens.Din moment ce încă îl căutăm, poate nu e la întâmplare.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

În primul rând viaţa noastră.

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

rolling on the floor si tu esti amuzant rau

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Îmi spui şi dee ce crezi acest lucru?

| irbis a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva. Mai mult, oamenii sunt capabili sa dea un sens lucrurilor.

| rocco09 a răspuns:

Fiecare decide pentru el ce are sens si ce nu, pentru unii ar fi o multime de lucruri pentru altii nu!

| Vanyum a răspuns:

Eu ma pot gandi la un singur lucru care nu ar mai avea sens in absenta unei divinitati absolute si anume "mentalitatea de turma" cu siguranta ar disparea, insa concret in Romania nu cred ca se poate aduce vorba de absenta acestui lucru, deoarece suntem intr-adevar o grupare de oameni extrem de indoctrinata.

| CanisMajoris a răspuns:

Eu pot sa iti spun ce nu mai are sens in lipsa singurei Divinitati reale. Fara Dumnezeu, nu ar mai avea sens viata mea. La ce bun sa traiesc 70-80 de ani de chin, sa fiu inconjurat doar de rautate si prostie, de ce sa nu incerc sa traiesc cat pot de bine, sa incalc orice lege, orice morala, sa obtin foloase proprii prin orice metoda?
Cum ar mai plati criminalii odiosi, violatorii, inselatorii etc., pentru pacatele lor? Chiar nu se va trage nicio linie? O, nu! Apostolul Pavel spune: " Dacă numai în viaţa aceasta avem speranţă în Hristos, suntem mai nenorociţi decât toţi oamenii." Insa tocmai de aceea Biblia, in continuarea acestei afirmatii, explica invierea dintre morti, si faptul ca trupurile vor fi inviate, dupa care va fi o judecata. Iar cei care nu L-au crezut pe Dumnezeu isi vor vedea inselate opiniile lor. Au crezut ca se va termina totul, cand de abia eternitatea a inceput...