| Inferno a întrebat:

Care este relatia dintre divinitate si realitate plecand de la premisele urmatoare?
1.) Dumnezeu exista.
2.)Dumnezeu este separat de realitate si realitatea separata de Dumnezeu
3.) Realitatea se poate cauza si dezvolta singura, in absenta unei divinitati.

7 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

laughing...ai cam descris deismul aici, deci clar nu exista nicio relatie intre divinitate si realitate daca acestea sunt separate una de cealalta, cu alte cuvinte exista dar nu se implica... spectator deci happy

| RAY a răspuns:

1 nu exista
2 realitatea nu are nevoie de basme
3 dovada sta universul nostru
universul nu are nevoie de creatori ea insati evolueaza nu are nevoie de interventi speciale, dumnezeu e doar mama materna care te ajuta la greu si te pedepseste cand faci rau

| martzian a răspuns:

Daca Dumnezeu exista, dupa cum spune punctul 1, atunci El ESTE realitate, nu-i asa? Dincolo de realitatea din ou, puiului ii este imposibil sa perceapa (pana la un punct cel putin) realitatea exterioara.

| Inferno explică (pentru martzian):

Daca Dumnezeu este realitate atunci si realitatea este Dumnezeu.
Daca Dumnezeu are constiinta si realitatea are.
Realitatea are constiinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu este o realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In credinta nu m-ar ajuta cu nimic o palavrageala de vorbe ca alea insirate de tine si o incalceala filozofica oricare ar fi ea, de la oameni venita.dar totusi, Dumnezeu este atemporal deci el nu exista, ci ESTE, asa cum i-a zis si lui moise; Eu sant cel ce sant.si nu vorbesc de moise,caricatura,de pe aici, si cand eram la scoala, noi scriam cu; sant, nu cu; sunt, asta precizez pentru a nu avea discutii in afara intrebarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"2.)Dumnezeu este separat de realitate si realitatea separata de Dumnezeu"
Cu 2 sunt de-acord deoarece Dumnezeu exista doar la nivel subiectiv, in mintea credinciosilor si cu 3 de asemena sunt de acord.