| DumnezăuTatăl a întrebat:

Cartea Facerii prezinta faptul ca sarpele a indemnat-o pe Eva sa muste din fructul interzis.De unde au dedus teologii ca sarpele era diavolul?
Dumnezeu a pedepsit sarpele ca animal, nu ca diavol.

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De unde au dedus teologii, ca șarpele era diavolul?
Frica, teroarea sunt modalități de manipulare a maselor!
Ăștia care au venit cu găselnița asta, erau slugi ale Satanei, infiltrați de diavol, în rândul prelaților creștini.

| danay72 a răspuns:

Apocalipsa12:9.Biblia il numeste sarpele cel vechi pe Satan Diavolul.

| iurii75 a răspuns:

Poate că ai avut ocazia să vezi o "conversație" dintre un ventriloc și păpușa sa. Chiar dacă pare real, o păpușă nu poate vorbi, ca de altfel și șarpele. Sînt multe dovezi că satan a fost cel care vorbea, voi aduce două. Ioan 8:44 -44 Voi sunteţi de la tatăl vostru Diavolul şi vreţi să împliniţi dorinţele tatălui vostru. El a fost un ucigaş când a început şi n-a rămas ferm în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Când spune o minciună, vorbeşte potrivit firii lui, pentru că este mincinos şi tatăl minciunii.-- A devenit tatăl minciunii cînd a amăgito pe Eva. Apocalipsa 12:9 --9 Astfel, balaurul cel mare, şarpele cel vechi, cel numit Diavol şi Satan, care induce în eroare întregul pământ locuit, a fost aruncat jos.
Satan este deci cel care vorbea prin intermediul șarpelui.

| DumnezăuTatăl explică (pentru iurii75):

Si de ce a pedepsit sarpele daca Satan era vinovat?

| iurii75 a răspuns (pentru DumnezăuTatăl):

Nu ma-i răspund și eu, a fost deja explicat de sviri

| 4inel a răspuns (pentru DumnezăuTatăl):

Dragul meu, ce inseamna o figura de stil? Sarpele este o figura de stil. Putea sa fie vulpea ca si aia e sireata si hoata. Am dat un exemplu.

Geneza 3:15 Vrăşmăşie voi pune între tine şi femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei. Aceasta îţi va zdrobi capul şi tu îi vei zdrobi călcâiul."

Aici ce spune textul? Ca femeile nu trebuie sa puna mana pe serpi?
Aceasta este o proorocie despre Mesia care va veni prin femeie adica prin fecioara Mariasi va zdrobi capul sarpelui adica al lui Satan.

| HueyFreeman a răspuns:

De smecheri. Bau Bau fiind exilat nu prea avea cum si ce sa faca. Sau vrei sa-mi zici ca o creatura imperfecta a pacalit pe cel mai cel? Omnipotentul, omniprezentul, The Almighty? Baliverne biblice.

| Clouds a răspuns (pentru HueyFreeman):

BAu BAu a fost exilat sin cauza ca nu a vrut sa slujeasca oamenii..si din cauza ca nu a fost de acord cu facerea noastra..si ca nu a vrut sa se inchine noua, oamenilor.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Şerpii au fost creaţi de Dumnezeu. Iar Adam probabil că le-a pus nume înainte ca Satan să se folosească de un şarpe pentru a o înşela pe Eva. Nu şarpele, un animal fără raţiune, care i-a vorbit Evei s-a făcut vinovat de înşelăciune. El nu a fost conştient că era manipulat de Satan şi nu avea cum să înţeleagă judecata pronunţată de Dumnezeu împotriva rebelilor.
Atunci de ce a vorbit Dumnezeu despre umilirea în sens fizic a şarpelui? Comportamentul unui şarpe în mediul său natural, cu alte cuvinte faptul de a se târî pe pântece şi de a-şi arunca limba ca şi cum ar linge ţărâna, a simbolizat în mod potrivit starea decăzută în care se află Satan. Deşi înainte s-a bucurat de o poziţie înaltă fiind unul dintre îngerii lui Dumnezeu, el a fost condamnat la o stare umilitoare numită în Biblie Tartar. — 2 Petru 2:4.

| Zenit313 a răspuns:

Oamenii inca mai cred ca animalele vorbesc dar stiinta este o minciuna?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religiile originale, acum cunoscute ca și "Satanism" (apropo, "Satan" înseamnă "inamic" în ebraică), au fost toate centrate pe ceea ce este cunoscut ca și "Magnum Opus" sau ca "Marea Lucrare". Acela care este cunoscut drept "Satan" este în fapt adevăratul nostru Zeu Creator. A fost împiedicat de către ceilalți Zei să își termine lucrarea cu omenirea, aceea a divinizării ei. Dumnezeirea/divinizarea înseamnă perfecțiune fizică și spirituală. Dacă vei continua să citești acest articol, îți vom dovedi asta.

Șarpele poate fi observat peste tot în relicvele și construcțiile antice. Șarpele a fost ținut sacru în toate ariile lumii antice. Satan este Zeul Ea, cunoscut şi ca ENKI, unul dintre primii Nefilimi care au aterizat pe planeta noastră și care a pus bazele primei civilizații. În mitologia Sumeriană, simbolul lui Enki a fost întotdeauna șarpele.

Șarpele reprezintă ADN-ul, forța vitală și Kundalini și a supraviețuit ca o emblemă a medicinii umane și veterinare, unde simbolizează viața și vindecarea. Acest simbol sacru a fost profanat și blasfemiat, numai de când iudeo/creștinismul a intrat în scenă.

Fiecare dintre noi suntem familiarizați cu termenul "căzut" (vezi "îngeri căzuţi"). Acest termen a folosit din abundență de către clerul creștin, atunci când făceau referință la Satan și Demonii Sai. În adevăr, "căzut" se referă la Șarpele Kundalini (care a fost întotdeauna asociat cu Zeul nostru Creator, Satan), șarpe care s-a prăbușit în întreaga omenire și care acum zace în stare latentă la baza coloanei vertebrale. Datorită acestui fapt, omenirea operează la momentul de față la un nivel scăzut de înțelegere spirituală. Abuzuri nepăsătoare la adresa copiilor și a animalelor, războaie fără rost, brutalitate și corupție interminabilă sunt toate un rezultat a prăbușirii Șarpelui Kundalini.

| Kabuto79 a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea sa stiu mai multe te rog daca ma poti ajuta cu niste carti, siteuri contacteaza-ma
yahoo: Kabuto_cosmin@Yahoo.com
Skipe : Kabuto_cosmin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kabuto79):

Www.joyofsatan.org sau blogul meu: sarpele666.blogspot.com vezi in dreapta ca
sunt mai multe link-uri. Iti sugerez sa te uiti pe bucuria lui satan intai.

| whattt a răspuns:

Isus si Dumnezeu au umblat pe pamant si aste s-au vorbit

| victorasM a răspuns:

Spune Moise in Cartea Facerii : Iar vrasmasul luand chip de sarpe... De aici deducem la sarpele este insusi diavolul