| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu-l bate dumnezeu pe diavol acum, si sa incheie socotelile? De ce trebuie sa fie totul atat prostesc? Eu stiu ca atunci cand cineva iti greseste, il pedepsesti "instant". Se pare ca si dumnezeu l-a pedepsit in acelasi mod. Dar, de ce vrea sa-l mai tabaceasca inca o data, tinand cont de faptul ca diavolul este deja la parnaie? Denota asta faptul ca-i este frica de faptul ca derbedeul se va intoarce si-i va lua postul de manager?
Sa mai intreb ceva... De ce nu se stie nimic despre viata lui Iisus (tineretea lui), tinand cont de faptul ca in Biblie sunt tiparite tot felul de scrisori ale unor necunoscuti si neimportanti, cu totul irelevante in ceea ce priveste scopul cartii in sine? Nu este ciudat faptul ca cea mai mare perioada a vietii lui Iisus este lasata netiparita, in timp ce alte lucruri total neimportante sunt expuse (exact ca in ziarul "Click")?

Răspuns Câştigător
| Sebby a răspuns:

Tu ce vrei sa demonstrezi prin asta? Faptul ca nu crezi in dumnezeu? Bravo macar nu te mai lauda si venii cu argumente contra crestinismului. E problema noastra daca cumva credem sau nu si ceea ce faci tu se numeste argument impotriva crestinismului. Asa ca vezi.ti de religia ta, oricare ar fi aia, si traieste.ti viata fara a incerca sa demonstrezi ceva.winking

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Diavolul este invins la cruce.Prin Hristos a venit iertarea de pacate. Dumnezeu ne mai da timp sa alegem cui vrem sa slujim.Trebuie sa se implineasca tot ce este scris.Va veni vremea cand diavolul va fi aruncat in iazul de foc impreuna cu acolitii lui.Astazi daca auziti Glasul, nu va impietriti inimile, ci intoarceti-va la Dumnezeu care nu oboseste iertand.

| EmaS a răspuns:

@amandita
Draga mea cu parere de rau iti spun ca exista diavol.El face pe unii oameni sa ucida, sa urasca, el dezbina familii si lasa copii pe drumuri.Tot ce este rau vine de la el.Scrie in Biblie ca va veni vremea cand satana va fi legat pentru 1000 de ani. Apocalipsa 20:2,, El a pus mana pe sarpele cel vechi, care este diavolul si satana, si l-a legat pentru 1000 de ani,,

| wales a răspuns:

'' Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de sub ceruri îşi are ceasul lui.'' Ecles 3:1.

Prostesc, din punctul cui de vedere? Dacă a ajuns omul sa-L judece pe Dumnezeu...No Comment!
Unde ai citit despre a-2-a pedeapsă asupra satanei?
Dumnezeu nu este fricos, mai corect este că omul vorbește din neștiință. În biblie este menționat evenimentul când Lucifer vrea tronul Lui Dumnezeu Fiul, citește atent cum este scris:

'' Tu ziceai în inima ta: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele Lui Dumnezeu, voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei, mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt." Isaia 14:13, 14.

Diavolul a vrut să fie ca Dumnezeu nu mai presus de El, peste Dumnezeu nu există nimic, nu avem termen de comparație.
De ce Dumnezeu nu la distrus pe diavolul imediat? Din mai multe considerente!
Diavolul, ca și noi, a fost creeat cu libertatea de alegere. El nu s-a mulțumit cu ce avea și-n sufletul lui s-a născut lăcomia, mândria etc. A fost alegerea lui direct și personală. Pentru Dumnezeu era simplu să-l fi distrus pe loc, dar cred că Dumnezeu a ales aşa pentru a nu da naștere la suspiciuni. Orice cauză are un efect, iar îngerii n-ar fi cunoscut efectul neascultării faţă de Dumnezeu și oricând s-ar fi putut revolta și alți îngeri.
Despre tinerețea Lui Isus, biblia vorbește atât cât trebuie:

'' Când a fost El de doisprezece ani, s-au suit la Ierusalim, după obiceiul praznicului. Apoi, după ce au trecut zilele praznicului, pe când se întorceau acasă, băiatul Isus a rămas în Ierusalim. Părinţii Lui n-au băgat de seamă lucrul acesta. Au crezut că este cu tovarăşii lor de călătorie şi au mers cale de o zi şi L-au căutat printre rudele şi cunoscuţii lor. Dar nu L-au găsit şi s-au întors la Ierusalim să-L caute. După trei zile, L-au găsit în Templu, şezând în mijlocul învăţătorilor, ascultându-i şi punându-le întrebări. Toţi care-L auzeau, rămâneau uimiţi de priceperea şi răspunsurile Lui. Când L-au văzut părinţii Lui, au rămas înmărmuriţi; şi mama Lui I-a zis: „Fiule, pentru ce Te-ai purtat aşa cu noi? Iată că tatăl Tău şi eu Te-am căutat cu îngrijorare." El le-a zis: „De ce M-aţi căutat? Oare nu ştiaţi că trebuie să fiu în Casa Tatălui Meu?" Dar ei n-au înţeles spusele Lui.'' Luca 2:42-50.

Cum arată biblia dacă s-ar fi scris totul?

'' Mai sunt multe alte lucruri pe care le-a făcut Isus, care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că nici chiar în lumea aceasta n-ar fi putut încăpea cărţile care s-ar fi scris. Amin.'' Ioan 21:25.

În cazul prezentat nu cred că reușea nimeni s-o citească, iar interesul Lui Dumnezeu este altul.
Biblia s-a concentrat pe lucrarea Mântuitorului să înțelegem cât mai ușor care este calea spre mântuire.
Biblia este cuvântul Lui Dumnezeu, să n-o comparăm cu o mizerie de ziar.

| Kosuchin a răspuns:

Ai dreptate, exact ca in ziarul "Click" =].

| Romanian a răspuns:

De ce? Pentru ca Dumnezeu are nevoie de cineva care sa ne testeze pe noi,aici, pe Pamant, inainte de "a da ortu' popii" si a ajunge la judecata.Noi,pe Pamant,suntem intr-un fel de faza de testare,un fel de examen,inainte de a intra in Rai sau, in majoritatea cazurilor, in Iad.Nu-I este frica Lui de Lucifer,caci El l-a creat pe Lucifer, de aici conchide ca numai el stie cum sa-l si distruga.Iar la a doua intrebare, nu-ti pot raspunde deoarece nivelul meu de cunostinte teologice nu este destul de ridicat pentru a-ti putea formula un raspuns satisfacator.

| Zazu a răspuns:

Care socoteli? Amice,baietii astia doi sunt prieteni vechi, fiecare stie socoteala celuilalt, sunt mana in mana.Fiecare cu postul lui,nu se baga unu in ciorba celuilalt,altfel ar ramane fara clienti.Un cerc vicios pana si in ceruri,dar asa-i in tenis.
In tineretea lui,Isus,ca un bun evreu ce era mai si muncea, negocia, facea afaceri cu amicii din Egipt...

| Filip23 a răspuns:

Ti-ai gasit de treaba. Iti castigi painea singur, sau te tin batranii ca sa poti emana? Da', ma rog, e pasionant sa fii hazliu...

| AmandytaErhan a răspuns:

Nu tu esti cel ce o sal sudeasca pe Dumnezeu, el cred ca stie ce face si nu cred ca te asteptai la un raspuns mai bun la indrebarea,, De ce nu-l bate dumnezeu pe diavol acum, si sa incheie socotelile? " daca speri la un raspuns direct imi pare rau dar nul vei primi. dar daca totusi vrei o explicatie cred ca lumea ar fi diferita fara a sti de diavol, oamenii nu vor avea frica sa ajunga in iad si vor face de capul lor. poate diavolul de mult nu exista dar noi nu stim, si cred ca asa e mai bine.

| AmandytaErhan a răspuns:

In plus ca diavolul exista nu e nici o dovada dar ca Dumnezeu exista sunt foarte multe, oamenii au descoperit creierul artificial calculatorul si inlocuirea orgamelor umane, nu cred ca suntem atat de prosti ca sa credem in cineva ce nu xista.

| AmandytaErhan a răspuns:

In plus ca dumnezeu exista sunt multe dovezi dar ca diavolul exista mici una. omul a putut descoperi creierul artificial (computerul) si inlocuirea orgamelor omenesti cu cele artificiale crezi ca am putea crede in cineva ce nu exista?

| Kazimir a răspuns:

Vai da pe mine chiar ma arde si ma deranjeaza ca esti ateu. nu pot sa dorm noaptea, iau neuroleptice si sedative, tremur din cap pana intre picioare si vomit de zor. de ce tocmai tu ar trebui sa fi ateu? sad

| Marius96 a răspuns:

Ce sa zic esti cam dus tu compari Biblia cu un ziar monden...straight face
Totusi cati ani ai? Nu ai parinti profesor de religie pe cine sa intrebi?straight face
Gandeste-te ca daca nu ar fi Diavolul atunci totul ar fi "roz" cine te-ar mai pune sa faci prostii?
Diavolul este ca un fel de ispita pentru oameni...

| Awesome86 a răspuns:

Totul a inceput cu doi(*****)numiti Adam si Eva (eva a gresit prima) cand au cazut in pacat si asa si ala de jos are de lucru daca nu cadeau in pacat totul era bine si frumos.Si in privinta copilariei lui Iisus din biblie nu te pot lamurii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar insemna ca dumnezeu sa traga cortina prea devreme peste un spectacol mult prea frumos oferit de oameni.
Isus era doar un personaj fara viitor si trecut, important era mesajul lui ex:"Adevarat va spun ca daca nu va veti intoarce la Dumnezeu si nu va veti face ca niste copilasi, cu nici un chip nu veti intra in Imparatia cerurilor"
si inca una: "Este mai usor sa treaca o camila prin urechea acului, decit sa intre un om bogat in Imparatia lui Dumnezeu." Se traduce in felul urmator: nu va imbogatiti aici pe pamant, avem noi grija sa facem asta cu vietile noastre!
Atata timp cat habotnicii sunt fericiti si satisfacuti de biblie nu va exista dorinta de a cunoaste cand a sarit prima data isus la bataie, cand a baut prima cana de vin si s-a facut prastie(lucruri prin care trece orice adolescent).
Diavolul din biblie este asociat cu "slabiciunile" noastre, tot timpul va fi cineva care sa te imbarlige sa vrei mai mult si sa incalci anumite porunci, pana la urma diavolul este un "rau" necesar in tehnica manipularii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Sebby, daca nu poti da un raspuns la tema, de ce faci afirmatii nefondate? Nu-i treaba magarului de unde/cum beau oile apa. Ce te arde pe tine ce religie sau nonreligie am? De-aia nu poti dormi la noapte?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

mai fratele meu, dupa noul cod al muncii nu prea are voie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma baiete? tocmai tu vii cu intrebari de grupa mica aici? ce dumnezeu? credeam ca te- maturizezi pe TPU, dar m-am inselat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@IloveKazimirAndLisa, de unde ai mai scos-o si p-asta? Nici vorba de ateism la mine. Mai degraba o curiozitate normala.
@Lemonshu, lasa-ma asa cum sunt, ca ma simt bine! Te-ai specializat in studii comportamentale? Mai bine ai da un raspuns la tema (bun sau rau, le accept pe amandoua), decat sa bla-bla-bla la adresa altor useri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Marius96, apasa ambreiajul, apoi franeaza! Cand mama ta era in travaliu din cauza ta, eu aveam deja 3 ani vechime in campul muncii laughing Fa un simplu calcul, apoi sa zici "saru' mana, nenea!" big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@filip, hai mars! Sa vorbesti la adresa mea cand iti dau eu voie. Cauta pe net si vezi definitia chibitului. Cred ca ti se potriveste de minune big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crezi ca Dumezeu nu poate sa-l bata pe diavol chiar acum? El poate dar trebuie sa se implineasca Scriptura.

| anonym_6899 a răspuns:

Daca nu ar exista diferente, nu ar exista nimic. de ce? pentru ca este nevoie de cel putin doua contrarii pentru ca ceva sa poata fi pus in evidenta. binele si raul de ex. sunt doua contrarii, nu? daca unul din ele nu ar exista nu ai avea de unde sa stii ca exista si celalalt. pentru ca nu ai avea termen de comparatie. lupta dintre contrarii este chiar principiul care sta la baza evolutiei. in momentul in care nu vor mai fi contrarii, totul va fi ajuns la un nivel unic evolutiv. toti vor fi la fel, nu vor mai exista diferente intre ei, deci nu vor mai exista „ei" ci numai „El". in ceea ce priveste viata lui Iisus. pana la botez, el a fost un om. abia de la botez el devine purtator al Dumnezeului intrupat. abia dupa acest botez el poate fi denumit Iisus Hristos. tot ce a facut El pentru omenire, a facut in calitate de Dumnezeu intrupat in ultimii trei ani ai Lui de viata.