| anonim_4396 a întrebat:

Cate conceptii despre lume si viata se cunosc?
Este vreuna care ma ajuta sa fiu fericit si implinit?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Nu.Totul depinde de tine. Daca tu esti fericit vei avea parte de fericire, daca esti trist vei avea parte de tristete.

| M25M a răspuns:

Indoieste-te de toate, gaseste singur calea!

| Alcyon a răspuns:

Mie mi-a placut ce-a zis Schopenhauer. E fericit cel care se multumeste cu ce are :) Si daca stai sa te gandesti, asa e. Sursa nefericii sta exact in dorinta noastra de a avea mai mult. Daca te tot compari cu altii care au mai multi bani, mai multe case etc, n-o sa fii niciodata multumit.
http://www.elefant.ro/......97067.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA.fericirea este un concept ce tine de gandire, de atitudine.imlinirea tine de impletirea vietii materiale cu cea spirituala in echilibru perfect, si fericit poti fi de cate ori vrei chiar si atunci cand esti trist.Iti pot canta ingerii in inima.dar trebuie sa gandesti.BINE.

| BlackSulphur a răspuns:

Conceptiile sunt absolut inutile, omul poate trai (mai bine) fara ele.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Ţi-am răspuns la întrebare însă, un răspuns de-al tău mi-a atras atenţia.
"Postmodernism
Nu exista adevar absolut, Cine zice ca detine adevarul este intolerant."
Sincer nu ştiam că-s postmodernist happy

Acu eu nu ştiu la ce te referi tu prin asta, însă am să-ţi zic la ce mă refer eu. Desigur există adevăruri pentru care sunt dovezi zdorbitoare precum şi adevăruri unde dovezile nu sunt neapărat categorice însa ofera o bună explicaţie asupra a ceea ce este plauzibil. Dar vorbind despre adevărurile categorice, cum ar fi viteza luminii sau gravitaţia, nici el în mod extins nu pot fi adevăruri absolute pentru că tu nu poţi ştii până la urmă dacă nu eşti doar un creier într-un borcan, sau poate nici un creier, poate eşti o fluctuaţie suspendată într-un câmp şi ai capacitatea de a îţi imagina existenţa, cu alte cuvinte e posibil ca nici gravitaţia să nu existe nici lumina să aibă viteza pe care o are şi poate să nici nu existe lumină, e posibil ca tu să-ţi imaginezi toate astea din fluctuaţia de energie suspendată într-un câmp. Iar pentru că nu poţi demonstra contrariul, nici nu poţi afirma că ar exista adevăruri absolute, ci adevăruri cu grade diferite de plauzibilitate. Cam asta ar fi ideea cu "Adevărul absolut", desi eu nu ştiu ce înţelegi tu prin asta.

| 4inel a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Adriane, eu nu am facut nimic, asta sustin Postmodernistii.

Ei spun ca NU EXISTA ADEVAR ABSOLUT.
In conceptia lor fiecare om are adevarul lui, tu pe al tau eu pe al meu. si fiecare spune conceptia lui dar fara sa spun ca el detine adevarul 100%. De exemplu Raul cel mai mare in Conceptia Postmoderna este sa vii si sa spu ca tu detii ADEVARUL, ei interpreteaza asta ca fiind o ofensa, ca vrei sa-i convingi ca tu detii adevarul si vrei sa-i combati.
In conceptia posmodernistilor cei care spun ca au ADEVARUL sunt intoleranti si trebuie gasita o forma prin care sa-i facem sa taca.
Exemplu, Crestinii spun ca familia trebuie sa fie compusa din doua persoane de sex opus. Ei vin si spun ca acesta nu este un adevar absolut, familia poate fi si din doi barbati si din doua femei. Daca incerci sa-i combati ei iti spun ca esti intolerant, Bla bla.

Acum gandeste-te daca esti postmodernist

Cum poti combate un postmodernist:
Ei spun: NU EXISTA ADEVAR ABSOLUT
Contra argument: ESTE ABSOLUT ADEVARAT? ca nu exista adevar absolut?
Daca el raspunde ca adevarul lui este absolut atunci TEORIA LUI CADE.