| anonim_4396 a întrebat:

Cate conceptii despre lume si viata se cunosc? Este vreuna care ma ajuta sa fiu fericit si implinit?

6 răspunsuri:
| Andrei123654789 a răspuns:

Dupa parerea mea, niciun om pe pamantul asta nu este fericit si implinit si nici nu va fi.Tot timpul noi, oamenii, dorim ceva mai mult de la viata, niciodata nu suntem multumiti cu ce ni se ofera.Conceptia ar fi,sa iti traiesti viata,cum iti place,si sa te multumesti la sfarsitul zilelor ca ai facut ceva important in vizita asta scurta pe bucata asta de rahat numit Pamant.
Si fiecare conceptie este relativa,fiecare spunand ori ceea ce simte(si pe acel om il numesc prost si orb) ori ceea ce intr-adevar se vede,iar orbii si prostii nu vor sa vada, intruchipand raul in bine nefacand altceva decat sa se minta pana cand realitatea ii va lovi cand nu se asteapta.
Daca vrei sa fi "fericit", fericirea fiind un termen relativ, traieste viata asa cum e ea, nu asa cum ai vrea sa fie.Crede-ma,va fi mai putin dureros la final. Sper ca te-am ajutat, daca nu moral macar filozofichappy

| sublime89 a răspuns:

De ce intrebi? Crestinismul nu mai functioneaza pentru tine?

| AdrianDihoricescu a răspuns:

- Există atâtea concepţii câţi oameni sunt, deşi grupuri de oameni pot avea gândiri similare pentru fiecare în parte, undeva, există un mic aport individual.

- Mulţumeşte-te cu ce ai, dacă poţi fi mulţumit cu mai puţin dă altora, iubeşte-ţi "aleasa" fără ai cere dovezi, fi de partea celor ce nu se pot apăra, trăieşte cu demnitate şi nu te băga în cocina porcilor.

Personal, nu sunt fericit că nu mă mulţumesc cu ceea ce am însă pentru mine e bine că nu mă interesează tare mult fericirea proprie.

| 4inel a răspuns:

Eu am depistat vreo 8 chiar 9 conceptii despre lume si viata care distrug omul. Nu mi-ar place sa traiesc in acele zone.

Materialism
Trateaza omul ca un animal evoluat

Marxism
Idem decat ca are un scop, scopul celui tare

Nihilism
Promoveaza distrugerea, viata fara sens

Existentialism Ateist
Doar unii exista pentru binele lor

Existentialism Deist
Doar unii exista si doar ideile lor

New-Age
Ideia unor salturi in evolutie, vezi Star-Wars

Panteism
Depersonalizarea fiintei umane.

Postmodernism
Nu exista adevar absolut, Cine zice ca detine adevarul este intolerant.

Crestinismul traditional
Elimina Biblia si promoveaza traditia.

Aceste conceptii distrug fiinta umana

| Racnem a răspuns:

1)Nu stiu nu-mi pasa tongue
2)Depinde doar de tine asta... daca vrei sa fi fericit cine te opreste? du-te si distreaza-te laughing

| paulpaul25 a răspuns (pentru Racnem):

De ce te-ai mai chinuit sa raspunzi?
Fericirea nu inseamna doar sa mearga sa se distreze. poate se refera la implinire si la siguranta liniste si alte lucruri. Plus ca din conceptii probabil vrea sa-si formeze un mod de viata in sensul asta.