| 4inel a întrebat:

In lume se cunosc cam 8-10 conceptii filozofice, sau teorii despre lume si viata, voi enumera cateva:
Creationismul, Materialismul, Marxismul, Nihilismul, Existentialismul, Panteismul, New-age, Postmodernismul,

Majoritatea au la baza niste teorii, presupuneri, care nu pot fi dovedite.
Majoritatea sunt enuntate si apui fiecare isi cladeste viata pe aceste presupuneri.
Intrebare:
Care din aceste conceptii despre lume si viata ar face lumea mai buna?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

La o analiza mai atenta fiecarei teorii scoate in evidenta lacunele ei.Singura care mi se pare demna de crezare este teoria creationismului. Poate nimicul sa creeze ceva? Dar sa nu mai vorbim despre frumusetea si complexitatea acestui sistem atat de minunat care functioneaza si pastreaza un echilibru perfect? Cat despre complexitatea unei singure celule,un ateu care se minuna de complexitatea ei, a sfarsit prin a exclama:Trebuie sa existe un Dumnezeu!
Cat despre mine, eu m-am convins ca exista.Am gustat din bunatatea Lui nimeni si nimic nu ma mai poate desparti de dragostea Lui!

12 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Existentialismul crestin!

| Inferno a răspuns:

Panteismul.
Materialismul in nici-un caz.
New-age nu prea.
Si restul din ce am citit si m-am documentat nu sunt prea bine cladite.

| Filip23 a răspuns:

Da' de budism sau taoism n-ai auzit? Oare Bercea Mondialu' pe care conceptie merge? Sau Jiji? Cred ca sunt postmodernisti... Desi Bercea se poate sa aiba niste radacini de Ananda Marga.

| 4inel explică (pentru Filip23):

Budistii si taoistii fac parte din panteism.
Jiji, cred ca merge inainte, ca inainte era mai bine. happy

| Filip23 a răspuns (pentru 4inel):

Daca ii intrebi si pe ei s-ar putea sa nu stie de panteism, nicidecum sa faca parte. Nici creationismul nu e conceptie de viata; mai mult despre aparitia vietii. Daca vrei sa spui despre viata (mod de a trai) ar trebui sa spui ortodoxism sau protestantism.

| 4inel explică (pentru Filip23):

Ai dreptate, Creationismul este partea stiintifica a crestinismului, cum explica crestinii aparitia vietii.

| DakotaRoyse a răspuns:

Prea subiectiv. Fiecare adept ca spune că filozofia lui e cea mai bună şi tot aşa.

| 4inel explică (pentru DakotaRoyse):

Depinde ce urmareste.

| OOOLEOOO a răspuns:

Gasesti un ceas pe jos si te intrebi "al cui este? oare cine i`a facut formele astea frumoase speciale si diferite? Cine este Creatorulul?'' in fine te intrebi imediat ca trebuie sa fie facut de cineva!

asa ar trebui sa te uiti si la un om si la planeta! asa frumoasa perfecta ca noi sa traim in ea! omul perfect adaptat cu tot cei trebuie! ochi ca sa vada urechi ca sa auda,gura ca sa comunice,picioare ca sa umble si cu fiecare insecta, animal floare la fel! Toate trebuie sa aiba un CREATOR! ceva ce ai inceput! un rege! un Dumnezeu happy si de asta merg pe varianta Creationismul si sincer nu stiu care e mai buna pentru tine, poate pentru unu e mai bun Panteismul pentru altu Materialismul, intelegi fiecare e unic fiecare ii place cea ce ii place eu prefer Creationismul deoarece ma face un om mai bun un om iubitor!

| 4inel explică:

Ex: In materialism cine este mai tare supravietuieste, scopil scuza mijloacele.
Esti bun cat esti sanatos, puternic, poate ai siceva abilitati, restul la lada de gunoi.

| 4inel explică:

Ioan 8:44 Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sã impliniti poftele tatalui vostru. El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cate ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii.