| nokk a întrebat:

Cati preoti avem in Romania? Si este vreun preot platit de catre stat din banii contribuabililor?

16 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Din cate auzisem eu, undeva la 35000 happy. Si toti sunt platiti din bugetul statului

| milan9 a răspuns (pentru Purec):

Nici chiar atâţia, să nu exagerăm! Trbuie să recunosc, eşti foarte generos azi, de Crăciun! Şi cu salariul şi cu personalul... happy
Biserica Ortodoxă are la noi un personal de 14.513 preoţi şi diaconi (şi peste 8.000 de monahi -călugări- fără salariu evident, nebugetari). Toţi aceşti preoţi primesc de la stat doar 40 % din salariul BRUT, cel din care se scad ulterior toate cheltuielile referitoare la asigurarea de sănătate, impozit, pensie, etc. Şi atunci, în afară de ceea ce se întoarce tot la stat, mai rămân vreo 2-3 milioane... venitul său pe o lună. Restul? Din banii de pomelnice. Dacă primeşte...

Auzi, ştii, dacă doreai să te faci preot doar pentru salariul de la stat, mai bine renunţi la idee... happy

| Silviuloan a răspuns (pentru Purec):

Da, sunt platiti cu 1000 lei pe luna.

| milan9 a răspuns (pentru Silviuloan):

Nu ştiu cum să-ţi spun, eşti foarte generos de Crăciun! Crezi că lucrurile de mai sus le-am scris de la mine? Nu ştiu cum se reglează lucrurile la Episcopie pentru parohiile sărace, cele cu doar câteva zeci de familii(care nu sunt deloc puţine), dar statul menţine acelaşi procent oferit, de doar 40% din salariul brut, cel impozabil! Probabil, lucru nu foarte des întâlnit, episcopiile au solicitări mai puţine în cazul parohiilor cu adevărat modeste, în privinţa cărţilor (materiale obligatorii primite lunar, pe care preoţii nu le pot valorifica mai departe dar pe care trebuie să le deconteze), calendarelor, taxelor, etc...

Dar sincer, de ce te-ai oprit "doar" la 1000, şi n-ai "băgat" un salariu de parlamentar? Totuşi este "Crăciunul", trebuie să fim generoşi! happy happy

| Purec a răspuns (pentru milan9):

Nu as vrea sa ma fac rp[eot nici in cele mai groaznice cosmarurihappy. Cat despre banii de la buget, daca nu stiai, BOR primeste bani de la stat! Salariul preotilor este 100% de la stat. Cat despre salariu, este generos pentru cat muncesc nesimtii aia

| Purec a răspuns (pentru milan9):

Poate nu m-am facut bine inteles, dar in afara de acei 40%, restul salariului unui rpeot, tot din bani de la stat vine, nu vin bani din cer! Nu mai plange tu preotii ca se imbogatesc pe spatele contribuabililor! Sunt niste scrusuri hidoase, cu cultele lor cu tot. Nu ar aparea si la noi un guvern care sa taie odata banii ce se duc catre diversele culte. Niste hoti nenorociti cu biserica lor! Sunt mai rau ca prostitatele! Javre care te obliga sa dai bani grei! Acum cateva zile venise o javra pe la usi cu icoana si cersea si el bani!

| milan9 a răspuns (pentru Purec):

Crede-mă, nu sunt în cazul acestor salariați, dar cunosc bine problema, și într-adevăr, rămâne doar acel procent de 40% din salariul brut, fără a fi completat "din oficiu", nici "din cer" și nici "de la stat". Sunt cifre oficiale pe care le știe toată lumea, de la stat primește doar acel 40% din salariul brut, cel impozabil.
Faptul că ai "presupus" tu că acel procent AR TREBUI completat cu altceva, este o altă chestiune! Și tocmai asta scoate în evidență nedreptatea situației, problema lipsei unui salariu asigurat de stat (din care, după ce se scad cheltuielile referitoare la asigurarea de sănătate, impozit, pensie, etc, nu mai rămâne mare lucru), problemă - mai ales în contextul în care această chestiune nu este deloc cunoscută de publicul larg.
Statul se erijează de completarea celorlalți 60% tocmai prin considerentul că acești bani vor fi acoperiți din pomelnicele de la Liturghie! Dar așa cum sunt din păcate (din păcate pentru credință, nu pentru altceva) destul foarte mulți cei care gândesc ca tine, reticenți în general față de viața spirituală, atunci și chestiunea secundară (prima fiind lipsa unei vieți spirituale), atunci și problema unor venituri alternative celor 2-3 milioane venite de la stat, rămâne nesoluționată. Este aici în special cazul parohiilor mai puțin numeroase (care sunt foarte multe)...

| Purec a răspuns (pentru milan9):

Stiu ca nu vrei sa intelegi, sau nu stiu de ce aperi BOR atat de mult, dar BOR, o organizatie privata, primeste 0, 4% din PIB in FIECARE an! Preotii sunt platiti din banii publici 100% si au salarii mari nu 2-3 sute de ron! Nu te supara, dar daca vrei sa crezi in Dumnezeu si sa iti ridici biserici si sa ai angajati preoti care sa iti sl; ujeasca pe Domnul in biserici, pune mana TU, ca si organizatie, BOR SA si fa asta pe BANII TAI! Nu mai inghitii asa airuea faza cu salariul care este asigurat doar 40% de stat. SI daca ar fi asa, ce treaba are statul cu biserica? Daca tu iti faci maine o firma si ai 100 de angajati ce vine statul sa iti dea 40%? Sa isi plateasca impozite si totul si sa nu mai i-a bani de la stat nemernicii astia! Mie scarba de BOR SA

| axeldavid a răspuns:

Acu de sarbatori fac popi evaziune fiscala mergand din casa in casa cu icoana si fiecare om le da cateva zeci de lei dar ei nu dau chitanta inapoi pur si simplu baga bani la buzunar.ei nici nu au nevoie de salariu se servesc din cutia milei.

| milan9 a răspuns (pentru axeldavid):

Ooah! Ce tare! Îl faci invidios până şi pe Bill Gates! happy

"fiecare om le da câteva zeci de lei" - Or fi vrând cucoanele preutese... happy Dar dacă eu spre exemplu, un creştin fidel, n-am găsit în nici un caz "zeci de lei", ci doar ceva mărunţiş..., crezi că este la modă în familiile de bugetari, sau în general de angajaţi, să "arunce cu banul"? Nu prea cred, dă-mi un motiv! Sau crezi că 20 de milioane de români în ţara asta, sunt toţi unul şi unul - Gigi Becali? Întrebarea este câţi primesc, pardon, "câţi sunt acasă"? Tu "ai fost acasă? happy

| axeldavid a răspuns (pentru milan9):

La fiecre casa primeste cel putin 20 lei si gandeste-te la cate case merge.

| milan9 a răspuns (pentru axeldavid):

Bine, te las cu ale tale... înseamnă că nu citeşti toate postările...

| axeldavid a răspuns (pentru milan9):

Din ce parte a tari esti?

| milan9 a răspuns (pentru axeldavid):

Ştiu unde vrei să baţi... happy E adevărat şi asta contează uneori, dar doar atunci când e vorba de "tradiţia" unui grup restrâns, a unui sat spre exemplu (mai puţine cazuri), pentru că, la oraş, situaţia este aceeaşi peste tot în ţară...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Insuficienti ca si doctorii, au de la stat 600 ron ( f. multi nu-i asa). Ce ai dori sa mai afli si sa-i poneggresti; cel mai bine intai te informezi dupa care vezi parerile altora. Cu respect! Craciun fericit!

| crissagb a răspuns:

Dupa umila mea parere sunt mult prea multi si toti sunt platiti de la buget. Daca vrei sa stii exact cu cat intra pe site-ul ministerului cultelor si te convinge.http://www.culte.gov.ro/detaliu-noutati/vrs/IDnews/5
ps:se acorda spijin si pentru personalul neclerical al cultelor dar asta e alta mancare de peste.