| ExprimareLibera a întrebat:

Ce alegeți între satanismul modern, bazat pe conceptele lui Nietzsche si satanismul ateist, bazat pe individualism si epicurism?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

LaVey all the way.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Când înțelegi Biblia și crezi în Dumnezeu nici una din variante nu o alegi.Pentru ca ambele se refera la faptul ca Dumnezeu nu există și promovează idea de egoism, nu altruism. Un creștin autentic se cheltuie în favoarea celorlalți, nu devine individualist. E fericit atunc când ajuta pe alți, mai ales din punct de vedere spiritual.

| RAY a răspuns:

Nu exista satanism ateist, exista ateism sau satanism atat

| ExprimareLibera explică (pentru RAY):

Satanismul se împarte în două ramuri: satanism teist si satanism ateist sau LaVeyan, care se bazează pe individualism si epicurism.

| RAY a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Nu ma intereseaza cum se imparte ele, ateismul nu-i o filozofie, ateismul nu-i satanism, eu sunt ateu si nu sunt satanist

| ExprimareLibera explică (pentru RAY):

E problema ta ce confesiune ai, doar ți-am enumerat tipurile de satanism.

| RAY a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Ateismul nu e o confensiune, am auzit de levy am vazut si documentar, biblia lui

| 6684464 a răspuns:

De ce ai alege satanismul? laughing

| ExprimareLibera explică (pentru 6684464):

Pai credeam că știi despre ce e vorba în întrebare, să îmi explici tu.

| 6684464 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Stiu, dar de ce ai alege intre doua forme de satanism?