NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce contribuţie a adus lumii religia în ultimul timp?
What religion has contributed to the world this month - Episode 8 (June-July 2013)
http://youtu.be/1fT662iSUJg
What religion has contributed to the world this month - Episode 9 (July-August 2013)
http://youtu.be/qmwEOuMGxu4
What religion has contributed to the world this month - Episode 10 (August-September 2013)
http://youtu.be/evOsANlXo2k
What religion has contributed to the world this month - Episode 11 (September-October 2013)
http://youtu.be/Gl-q8dARtDQ
What religion has contributed to the world this month - Episode 12 (October-November 2013)
http://youtu.be/uyBmOXPtOko
What religion has contributed to the world this month - Episode 13 (November-December 2013)
http://youtu.be/D4W7pslxH9s
What religion has contributed to the world this month - Episode 14 (December-January 2014)
http://youtu.be/PjbYr1xTQlE
+ http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/
Thanks, Religion.

381 răspunsuri:
| angus35 a răspuns:

Un verisor de-al mamei din judetul Timis are in grija de azile batrani, are grija de copii si trimite bani misionarilor din strainatate.Nu construieste catedrale ale mantuirii neamului si nu este un sarlatan.Il ajuta sotia in tot ce face.

NOname
| NOname explică (pentru angus35):

Admirabil. : )
Crezi că nu ar face-o (sau nu ar putea s-o facă), dacă nu ar fi religios (presupunând că este) sau dacă nu ar exista religia?
Este contribuţia religiei sau a lui personală?

| angus35 a răspuns (pentru NOname):

Face toate aceste lucruri pentru Dumnezeu nu pentru oameni.Nu este un om religios.L-a acceptat pe Isus ca domn si mantuitor personal dupa ce sotia lui a fost vindecata.Este un om admirabil dar nu ii place reclama.Mai sunt o multime de cazuri ca acesta in istorie dar cine sa le observe?!

NOname
| NOname explică (pentru angus35):

Nu o face pentru oameni, ci pentru zeul în care crede şi propria mântuire?
Mi se pare cam...nu ştiu, răutăcios chiar... discriminatoriu, arogant, absurd şi egoist. Dar fie, până la urmă rezultatul contează.

Probabil înţelegi în felul tău termenul "religios".
http://dexonline.ro/definitie/religios
Dar dacă e să admitem totuşi că este aşa cum spui, non-religios (deşi are credinţe religioase), cum anume îmi răspunde la întrebare?

| angus35 a răspuns (pentru NOname):

Discutia trebuie sa se termine aici pentru ca nu se va ajunge nicaieri (nu stiu daca din vina mea). Cuvantul "ateu" are un cu totul alt inteles decat cel cunoscut de majoritatea oamenilor(definitia data pe dexonline.ro este gresita).Nu voi intra in nicio polemica cu nimeni ca oricum ar fi inutil.Cuvantul "ateu" vine din greaca si inseamna...

NOname
| NOname explică (pentru angus35):

Ce legătură are cuvântul "ateu" şi cine-ştie-ce interpretare de-a ta a acestui cuvânt cu ceea ce te-am întrebat? : ))

Întrebarea mea este "Ce contribuţie a adus lumii religia în ultimul timp?", iar din moment ce verişorul tău, în viziunea ta, nici măcar nu este religios, despre ce vorbim?

| angus35 a răspuns (pentru NOname):

Verisorul meu? Sunt misionari care au renuntat la tot ce aveau pentru a pleca in tari straine pentru a fi "mancati de vii".

| suffarstar a răspuns:

Nu este vorba despre contributii materiale,desi fiecare om ar trebui sa imparta cu cel ce are mai putin,indiferent daca are sau nu vreo religie. Asa e omeneste.

Nu poti sa spui :"Ba, religia mea a inventat locomtiva pe aburi! " Scopul religiei este acela de a-l lega pe om de divinitate, ma rog, la noi religia a devenit institutie, deci e un talmes -balmes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*murmura* atitudinea cu stiinta e de fapt calea si stiinta e mai buna. nimeni nu spune toate ororile pe care le face stiinta awww waah*suflare de vant* nici cine controleaza stiinta in ultimul rand
si abuzul si rasismul? stiinta nu este separata de societate: creste abuzul si rasismul si nici macar nu realizeaza asta pentru ca se crede obiectiva, in afara societatii. deci le perpetueaza
*beat, super beat, inca resimt pe englezi lovitura din creieri*

| SabinaQueen a răspuns:

Odata ne-a adus niste contributii sufletesti, dar acum lumea a devenit foarte insetata de bani si de rautate incat odata religia ne-a salvat, dar acum lumea para nu mai are suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Im such a bitc h si dupa ce termin scoala am sa te las sa fii superba si sa te plimbi la Paris si in alte locuri straine si sa bei vin scump in timp ce o sa iti iau copiii la gradinita si am sa iau cina cu familia ta in fiecare seara

| Alcyon a răspuns:

Si ateismul ce contributii a adus? In afara de bla bla-uri de genul: i-am salvat pe oameni din "ghearele superstitiei", noi suntem inteleptii pamantului iar toti ceilalti sunt niste tampiti etc. etc.

| NGheorghe a răspuns:

-Poluarea
-Inflatia si crizele financiare
-Virusii creati in laborator
Intoxificari medicamentoase,(Medicament cancerigen interzis în Franța, folosit în România. http://www.jurnal-medical.ro/......romania/), mai nou si beberoanele sunt toxice.
-industria de armament si munitie
-imoralitatea in reclamele si filmeleTV, Toata lumea apasa pe tragaci daca nu are un cutit!

NOname
| NOname explică (pentru Alcyon):

Alcyon, poţi să-mi răspunzi la întrebare, dar nu cu o altă întrebare (care are pretenţia de a fi relevantă, logică şi încuietoare, deşi nu este)?

Este ca şi cum aş întreba "Ce contribuţii a adus cancerul/nazismul umanităţii?", iar tu mi-ai răspunde "Dar ce contribuţii a adus lipsa cancerului/nazismului umanităţii, a? Şah mat, tâmpiţilor!".

Un răspuns onest şi obiectiv la întrebare (poate şi un comentariu referitor la exemplele prezentate în întrebare) ar fi suficient. Mulţumesc.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ce vis simpatic.hee hee

NOname
| NOname explică (pentru KhludCiprian):

Mulţumesc, Ciprian.

Ce nebunie...

- Vai, o actriţă a sărutat mâna unui bătrânel non-musulman din respect şi politeţe, ce crimă! Merită biciuită şi închisă vreo 10 ani...sau ucisă cu pietre.

Niciodată nu încetează să mă uimească fanatismul şi extremismul musulman. Îşi duc credinţele iraţionale până la culmile absurdului.

| KhludCiprian a răspuns (pentru NOname):

Hai sa nu atacam doar musulmanii, sa fim balansati: http://wiwibloggs.com/......ods/50988/

| Alphawolf a răspuns:

Dintre superstitiosi in afara de suffastar(el macar a incercat sa fie la subiect...) toti au raspuns complet pe langa. Doar si-au etalat egoismul, orgoliul si inconstienta.
Astia imi provoaca mila laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

"desi fiecare om ar trebui sa imparta cu cel ce are mai putin, indiferent daca are sau nu vreo religie." - Te-ai gandit mult inainte de a spune asemenea absurditate?

| sublime89 a răspuns:

Ciudat cum crestinii de pe aici apara "religia", deci inclusiv religiile "rivale" despre care spun ca nu sunt adevarate. Deci vad ca, in viziunea lor, ateii sunt mai rai si decat teroristii musulmani, sau alti fanatici religiosi. Doar asta pot sa inteleg din raspunsuri de genul: "Dar ateii sau stiinta ce au facut bun pentru omenire?"

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Te simpatizez ca om, xochipilli (şi beat, şi nebeat), dar tot nu reuşesc să înţeleg ce legătură are ştiinţa cu întrebarea mea şi de ce eşti aşa de pornit împotriva ei (tastând de pe un calculator oferit de ea şi profitând de o mulţime de alte oportunităţi, la care în lipsa ei nu am avea acces). Şi nu că ar fi generat ea de-a lungul anilor exclusiv lucruri pozitive (pentru toţi), dar fără ştiinţă am trăi şi acum ca în Evul Mediu (sau mai rău), dominaţi de frică, superstiţii, ignoranţă, neputinţe, de tot felul de limite, pe care cu ajutorul ştiinţei le-am depăşit...
Cred că îşi merită consideraţia şi recunoştinţa (măcar parţial).

Nu ai vrea totuşi să îmi răspunzi la întrebare? : )

| dragos38 a răspuns:

Legat de acest subiect ''Ce contributie a adus lumii religia in ultimul timp''religia crestina cam pierde teren, deci e clar ca mare lucru nu a facut, in schimb intr-un articol de pe net numit ''Europa de maine a lui Mahomed''Date sociologice arata ca in anul 2011Bruxelles-ul a primit titulatura de ''Capitala a Euroabiei''iar din 2013 populatia Bruxells-ului se trage direct din imigranti, se presupune ca musulmanii ar putea deveni majoritari in Belgia catre anul 2030 si deci pe langa schimbari rasiale intervine si influente religioase, iar multi Belgieni se convertesc la Islam. Exista deja cereri din partea unei organizatii musulmane radicale (Liga Araba Europeana)ca limba Araba sa fie recunoscuta drept limba de stat in Belgia(alaturi de franceza si flamanda)In Bosnia si Hertegovina musulmanii reprezinta 40% iar in Albania 70 %asadar se preconizeaza ca Islamul va deveni a 2 religie ca importanta in Europa, iar in contextul secularizarii generale va devenii si religia nr 1 pe continent.Asadar pregatitiva sa va convertiti laughing la religia Islamica ca doar nu o sa ramaneti izolati nu?
In Anglia religia crestina este inlocuita de alte convingeri. Creste populatia ateilor, a musulmanilor a hinduismului si a budihismului/cam asta este contributia religiei(islamice, cei mai harnici) in ultimul timp o fi bine o fi rau pentru Europa om vedea/dar sa nu disperam, sa ne bucuram, caci religia islamica ne promite ca in rai de asteapta 70? de virgine laughing

NOname
| NOname explică (pentru KhludCiprian):

Până şi de inundaţii au scos-o vinovată pe Conchita? : ))

Prostia umană(/creştină) nu are limite... : ))

NOname
| NOname explică (pentru dragos38):

Ne, 72 de virgine.
Ce mă fac cu atâtea?hee hee

| dragos38 a răspuns (pentru NOname):

Le imparti cu ceilalti laughingdar aceasta intrebare ar trebui pusa unui musulman, sunt curios ce ar raspunde happy

NOname
| NOname explică (pentru dragos38):

Eu sunt mai curioasă să aflu părerile (personale) unor oameni inteligenţi şi cu creiere nespălate. Există şanse chiar să auzi ceva interesant, nou şi neprostesc. : )

| dragos38 a răspuns (pentru NOname):

E,oricum, mai e mult pana departe, dar, daca in viitor asa cum preconizeza astia se pune problema expansiunii religiei islamice in Europa atunci o sa procedez ca la poker ''pass''nu merg mai departe, ma retrag /tinand cont de libertatea religioasa in urmatoarea secunda ma p...s pe toate religiile(scuze de expresie)si ori o sa devin liber cugetator ori ateu, si asa am mai avut printre rudele mele din astia care le placea sa gandeasca liber, bunicul meu mi-a zis o vb daca exista un d-zeu, d-zeu este in sufletul fiecaruia.

NOname
| NOname explică (pentru dragos38):

Ei, la cât de extremişti sunt de fel musulmanii (vezi şi articolul adus de Ciprian), s-ar apuca să închidă şi să extermine toţi non-musulmanii de pe regiunile considerate de ei ale lor (cum au tot făcut-o de-a lungul timpului...deşi nu doar ei).

Dacă vor pune stăpânire pe câte o ţară, nu vei mai apuca să spui liber ce gândeşti şi să devii liber cugetător/ateu/agnostic...în ea. "Blasfemie!" şi la mititică cu tine! (în cel mai fericit caz)

Dar totuşi sper că europenii (şi, în general, raţiunea oamenilor cât de cât sănătoşi la cap) nu vor permite aşa ceva şi nu se va ajunge până acolo.

| dragos38 a răspuns (pentru NOname):

Da,asa zic si eu ca,pana la urma ratiunea va invinge,si nu cred ca U.E. doreste sa ne intoarcem in Evul Mediu, din cauza unor extremisti religiosi, deci viitorul u.e. este spre unificarea tarilor, ca in S.U.A. ca, poate, nu o sa mai apucam noi, asta e altceva, dar u.e. intr-a colo doreste sa se indrepte, si acolo o sa se ajunga pentru ca alta cale nu este.Ori traim in armonie cu tot ce ne inconjoara, ori ''Natura o sa ne zica ''Va pup pa. pa.'' cum zis si religiosul Dala Lama si omul de stiinta D.C. Dulcan si altii oameni de stiinta care trag alarma.