| Răzvănykă a întrebat:

Vreau sa ma lamuriti si pe mine, care este acel proces de "creatie" prin care Mniezo a creat animalele? va rog sa-mi explicati detaliat

24 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Deci cum sta situatia. Tu nu crezi in Dumnezeu si pentru a te simtii inteligent, pui intrebari la capitolul religie folosind acel "Mniezo". Pui o intrebare prin care vrei sa demonstrezi ca de fapt Dumnezeu nu a creat de fapt nimic pentru ca nimeni nu e capabil sa explice cum happy
Ai fracturi de logica iar pe langa chestia asta iti ocupi si timpul cu baliverne in loc sa te concentrezi pe lucruri mai utile. As putea sa zic ca nu e foarte inteligent din partea ta. Uite eu nu sunt credincios, dar una din calitatile unui necredincios trebuie sa fie respectul si intelegerea pentru cei care au o alta parere/credinta/idee.

In rest, totul este simplu. Daca presupunem ca exista Dumnezeu, modul in care a realizat creatia devine nul, pentru ca totul devine strict vointa unei fiinte si nu avem nimic de cercetat
Daca presupunem ca nu exista Dumnezeu, atunci oamenii interesati pot sa cerceteze originea vietii ( pana acum, destul de putine realizari pe aceasta parte)

PS: Sa stii ca la animale intra si oamenii, suntem, daca nu stiai, animale

| Răzvănykă explică (pentru Robert2526):

De evolutie ai auzit, gogule?

| Robert2526 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Chiar nu am auzit, imi spui tu mai multe?

| EestiSodalane a răspuns:

Dumnezeu a creat lumea ex nihilo, adică din nimic

| Răzvănykă explică (pentru EestiSodalane):

Am intrebat cum a creat animalele, nu lumea, vreau sa imi explici detaliat procesul

| Hyperion7 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Citește Biblia, daca ești așa de curios.
Ar fi de preferat sa fii interesant și să nu folosești cuvinte vulgare laughing

| Răzvănykă explică (pentru Hyperion7):

Biblia nu este o sursa de informare despre originea speciilor, ci o poveste mitica...eu te-am rugat sa imi explici detaliat procesul, nu doar asa...

| T0Teu a răspuns (pentru Răzvănykă):

Explica tu detaliat procesul prin care s-a format fiecare creatura de pe pamantul ăsta, fiecare astru de pe cer, fiecare particula din univers prin teoriile evolutioniste. Știi s o faci?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Răzvănykă):

Cand am zis "lumea" m-am referit la tot

| Răzvănykă explică (pentru T0Teu):

Deci nu poti, ok? XDD

| T0Teu a răspuns (pentru Răzvănykă):

Deci tu nu poti, nu? rolling on the floor rolling on the floor
De ce răspunzi la întrebare cu o intrebare? Tu vrei sa iti spunem "detaliat" cum Dumnezeu a creat animalele dar tu nici măcar nu stii s o faci pe parte evolutionista. Eu zic sa te opresti ca te faci de ras. Vrei ca altii sa iti demonstreze tie nu stiu ce, dar tu nu esti in stare sa faci fix acelasi lucru laughing laughing

| Răzvănykă explică (pentru T0Teu):

De ce trebuie' sa-ti spun eu? pune mana pe o carte de biologie si vezi acolo, citeste publicatiile stiintifice despre evolutie

| T0Teu a răspuns (pentru Răzvănykă):

Asa pot spune si eu. Pune mana pe Biblie si citește dacă tot esti curios. In plus, nu am vrut explicatii generale, ti am zis sa imi dai un raspuns detaliat, concret, si sa imi explici cum s-a format fiecare particula din univers prin evoluție, cum crezi tu, si nici n-am vrut explicatii din carti. Din moment ce tu nu crezi in Biblie si crezi in teoriile evolutioniste ar trebui sa stii sa iti argumentezi partea ta, nu sa ma trimiti la manuale laughing

| Răzvănykă explică (pentru T0Teu):

Ce legatura are evolutia speciilor cu universul?

| T0Teu a răspuns (pentru Răzvănykă):

Doar nu vrei sa spui ca a avut loc o explozie asa de nicaieri si dintr o data s au format soarele, luna, stelele, toate planetele. laughing

| Răzvănykă explică (pentru T0Teu):

Ce explozie frate?

| T0Teu a răspuns (pentru Răzvănykă):

Nu mai incerca sa ocolesti subiectul. Si la o intrebare nu se raspunde tot cu o întrebarewinking

| Răzvănykă explică (pentru T0Teu):

Ok, lasand gluma la o parte, big bangul nu este o explozie, ci expansiunea prezentarii curente al universului nostru dintr-un punct initial al marii densitati si temperaturi

| T0Teu a răspuns (pentru Răzvănykă):

As aprecia un raspuns concret, pentru ca asta vrei si tu de la noi

| T0Teu a răspuns:

Pentru lipsa ta de respect si de bun simț sa nu te aștepți sa primești raspunsuri pertinentewinking

| Răzvănykă explică (pentru T0Teu):

Care lipsa de respect?

| T0Teu a răspuns (pentru Răzvănykă):

"Mniezo"

| Pocait01 a răspuns:

Multe zeități ai mai apărut. Mniezo cine mai e?

| Răzvănykă explică (pentru Pocait01):

Nu mai evita raspunsul laughing)) Mniezo e prescurtarea de la Dumniezo -> Dumnezeu pe moldoveneste