| anonim_4396 a întrebat:

Ce cred religiosii care cred in liber arbitru despre cei care cred in minuni ale lui dzeu?

Sunt multi religiosi aici care zic ca dzeu nu intervine in viata noastra ca tot tine de "liber arbitru". ok. deci acesti religios nu cred in acele "minuni venite de la dzeu " nu? pentru ca altfel ar insemna ca dzeu are influenta asupra noastra. Intrebarea mea fiind : acesti religiosi ce cred despre religiosii care cred in minuni si ca vezi domne dzeu i-a ajutat? Oare acesti religiosi sunt mai inteligent pentru ca "cred in liberul arbitru (sper ca se zice asa) ca de nu, ar insemna ca dzeu ar actiona cum vrea el si de fapt e rau ce face? Ce vreau sa zic cu asta. Un religios zice " am fost ajutat de dzeu", m-a vindecat, mi-a dat casa etc. dar el nu isi da seama ca asta il face pe "dzeu" ceva rau, pentru ca face ce vrea doar cand vrea. Daca pe tine te-a ajutat sa castigi la loto il face bun, dar in pararlel il face extrem de rau pentru ca pe altii nu ii ajuta, gen oamenii din Africa si sutele de alte chestii.

5 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Tinand cont de faptul real ca crestinii urmeaza Legea Noua (NT) si nu Legea lui Dumnezeu, pe motiv ca aceasta este veche, si nici nu respecta Legamantul cerut de Dumnmezeu la cortul lui Avraam, fi tu sigur ca Dumnezeu nu are nicio legatura cu crestinismul, si nici cu biserica crestina tot asa cum nu are nicio legatura cu religia Satanista si biserica Satanista... asa ca acele "minuni" nu vin de la Dumnezeu ...ci de la Diavolul care vrea sa fie slavit ca Dumnezeu!

| Jardelin a răspuns:

Păi vezi ca a fost pusa o intrebare daca ateii pot fi obligati de Dumnezeu sa creaza in El. Raspunsurile care s-au dat acolo pe mine m-au surprins puțin deoarece protestantii spunea ca nu ca Dumnnezeu ne lasa pe noi sa fim liber arbitri, iar ortodocsii spuneau ca da, ca Dumnezeu poate aduce uneori pe oameni la credinta pentru ca la Dumnezeu toate sint cu putinta.

| RaduTN a răspuns:

Ba frate, mai bine crezi in Dumnezeu, atat, eu unul m-am gandit ca mai bine cred in Dumnezeu, Isus, Maica Domnului dar nu cred in preoti si in prostii d-astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper ca puteti trece peste multele cuvinte scrise gresit, si doar sa imi raspundeti la intrebare!

| NoNameAsdfgh a răspuns:

Pai dumnezeu.e rau.(daca ar exista) pentru ca, cum ai zis si tu..in loc sa ajute oamenii din africa.el pur si simplu nu face nimic. E ca si cum o profesora ajuta un elev la test si ia 10 si ceilalti iau 4. Pt ca profesora l-a ajutat doar pe el..asa e si cu D-zeu. daca ar fi bun ar ajuta pe toata lumea.dar el face ce vrea..si nu ii ajuta pe cei care mor de foame..asta e dovada ca nu exista..pt ca orice profesora nu si-ar risca jobb-ul pentru un copil.ori i-ar ajuta pe toti.ori pe niciunu' ..concluzia e ca Dumnezeu face ce vrea..si nu e asa de bun. daca ar fi ar face niste magie cu niste mancare pe la copii aia.