| anonim_4396 a întrebat:

Intai de toate, rog seriozitate. E ceva de citit, dar as vrea raspunsurile la intrebarile mele cu cuvintele voastre, nu citate care nu au nici o legatura cu ce intreb eu.
Religiosii spun cu mana pe inima ca dzeu printre multe altele ca e milostiv.
"Milostiv (milostivă), adjectiv
Sinonime: milos, îndurător, bun, blând; binevoitor, îngăduitor, iertător, clement, indulgent. "
Acum gandim putin "in afara cutiei", ca si cum un dzeu chiar ar exista. Vroiam sa specific asta inainte de toate.

Pai cum dzeu ar putea fi iertator, daca exista iadul? Si nu imi veniti cu minciunile voastre noi ca ( nu, iadul nu exista e o stare a mintii) nu, NU. 2000 de ani ati spus (voi religiosii ) ca iadul e acel post plin de foc unde satana face fel de fel de chestii. Acum revenind, cum poate fii numit iertator cand iadul e pentru vecie. Nu esti trimis acolo 10 ani sau 1000 sau un miliard, esti trimis pe vecie.
Mai nou se zice ca dzeu nu are nici o forma de influenta asupra noastra. de aia sunt atatea accidente, omoruri, violuri si alte nenorociri. Pai el nu e la fel de vinovat ca cel care face raul? pentru ca poate schimba ceva, dar alege sa nu o faca?
Daca dzeu nu are nici o influenta asupra noastra, de ce mai zice lumea, zii mersii lui dzeu ca te scoli dimineata. pai de ce? daca nu se "asigura" cu nimic ca eu sa ma scol sau nu. in caz de ceva rau nu face nimic, de ce i-as multumii? daca el nu face absolut nimic, de ce e considerat bun sau binevoitor?
Specifin inca o data. lumea moare de boli accidente nenorociri. multi au scuza ca dzeu NU INTERVINE DELOC. atunci de ce exista oameni care zic cu mana pe inima ca pe ei i-a ajutat dzeu ca s-au rugat si alte chestii de genu. Pana la urma intervine cand vrea? sau nu intervine deloc.

ps. lasati posturile cu "invata sa scrii", daca sunteti asa de inteligenti raspundeti la ce v-am intrebat. am vrut sa specific asta deoarece mai nou, religiosii care imi dau ignore au motivul "invata sa scrii". ma amuza cand cineva le zice ceva care nu le convine, fug cu coada intre picioare. Mersi, astept raspunsurile voastre.

56 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu ai facut "o imagine" a lui Dumnezeu si pe aia "construiesti" DAR imaginea ta este FALSA.
Ne vorbesti de IAD dar iadul ca si purgatoriul sunt inventi CATOLICE de unde au mai copiat cate ceva si ortodocsi realitatea Biblica este ca iadul nu exista. Tu vrei sa ne blagoslovesti cu u n iad dar el nu este si deci tot ce este construit pe acesta este doar imaginatie sau povesti pentru inculti. Intr-adevar Biblia spune ca exista Moarte Vesnica dar aceasta nu inseamna ca te chinui vesnic ci ca nu mai exista REINVIERE.
Dumnezeu ARE influenta asupra noastra DOAR daca IL ASCULTAM asa cum vrea EL (nu cum vrem noi) si DACA o cerem LUI. In rest Dumnezeu intervine DOAR pentru planurile Sale privind omenirea.
Ii multumim Lui Dumnezeu pentru ca INCA mai are mila de omenire si ne sculam dimineata, fara DARUL sau de VIATA nimeni nu s-ar mai scula pe Terra, oameni, animale, plante. Viata VINE DOAR de la si prin Dumnezeu.
Dumnezeu NU intervine insa in mod direct DECAT intrunind conditiile de mai sus.
Bolile si toate celelalte sunt REZULTATUL decaderi umane iar Dumnezeu NU intervine deoarece omul L-A parasit, nu IL mai doreste, IL neaga, (priveste in oglinda) si pentru ca Dumnezeu are un plan pentru omenire care este pe cale sa se IMPLINEASCA.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Pai atunci de ce se mai zice ca este bun daca tu in ultimele randuri ai zis " el intervine doar la cei care se roaga lui si alte chestii"? el intervine unde ar chef si ceva de castigat nu? adica "credinta acelei persoane. pai aasta nu e bunatate.e curvarie. ori esti bun cu toti ori cu nimeni.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica tu spui ceva de genul: eu nu cred ca existi iar daca ai exista vreau sa dispari DAR sa nu uiti ca trebuie sa te porti bine cu mine cu toate ca eu iti neg existenta daca nu chiar te si injur din cand in cand. La aceasta "bunatate" te referi tu? Ce "datorie" are Dumnezeu fata tine sa te ajute, ai facut cumva vreun "contract" cu EL? Curvasarie e in mintea cui vrea ajutorul dupa ce l-a scuipat pe cel de la care vrea ajutor. Chiar ca devi umoristic cu asemenea gandire.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Nu intelege gresit. am "cautat" ajutorul lui cand eram mic si nevinovat, cand credeam ca exista. dar ce mi-a dat? saracie si un betiv nenorocit pe cat. asta pana a crapat. dupa am inteles ca nu e nimeni care sa ma ajute si am facut toate cu mainile si puterea mea. si am dus-o bine.
tu crezi ca eu acum cer ajutorul "lui" dar vezi domne nu ma ajuta pentru ca nu am crezut in in el. nu, nu cer nimic de la nimeni.
atunci sa zicem altcumva
ce bun a fost el cand a cazut o biserica peste 30 de oameni care se rugau la el? aia nu erau atei ca mine. il slaveau iubeau si restul. unde e bunatatea "lui" aici? mda. nicaieri. pentru ca nu e nimeni care sa ofere asta.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Un lucru trebuie sa intelegi, bine de tot, Dumnezeu NU este acolo unde vrem noi sau cum vrem noi sau cum credem noi, Dumnezeu TREBUIE cautat dupa si unde vrea EL. Degeaba cauti un Dumnezeu facut dupa mintea si alcatuirea TA. Dumnezeu NU este in toate birericile, ci doar in cele ale LUI. Dumnezeu a creat un ETALON dupa care poti gasi ceea ce doreste EL, Legea Morala. Am sa-ti dau un exemplu cu toate ca vor sari unii tare in sus. Porunca a doua spune: Sa nu te inchini la ceva facut de om (icoane, statui, etc.) Crezi ca cei 30 care au fost trimisi "la odihna" erau dupa voia lui Dumnezeu sau dupa "voia lor"? Iti voi da un exemplu, eu cunosc un cult religios (nu spun care pentru ca nu fac prozeletism) care nu a avut NICI o victima la cutremurul din 1977 si nici la "revolutie" in 1989, oare au fost sau nu au fost aparati de Dumnezeu? Tu ce crezi?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Numai cred nimic. ma bucur totusi ca am deschis subiectul. dar am ramas cu intrebari, raspunsuri clare, ori alb sau negreu, tot nu am avut. religia e intr-adevar pentru cei cu multa rabdare.

| anonimg a răspuns:

Iată-mă si pe mine printre cei ce doresc sa vina in întâmpinarea ta cu răspunsuri.
In primul rând, cine este creștin nu iti va atrage atenția asupra scrisului tau.

Poate ca ai auzit de zicala "Nu tot ce zboară se mănâncă." Lucrul acesta se aplică și în creștinism. Daca exista Dumnezeu, El doreste ca sa Îl iubim. Si cine iubeste pe Dumnezeu, iubeste si pe semenul său; ba chiar pe vrăjmașii lui.
Deci nu toti crestinii Îl iubesc pe Dumnezeu; si asta pentru că nu Îl cunosc. Multi "creștini" slujesc lui Dumnezeu de teama, iar alții din obligatie. Iată ca El nu accepta astfel de închinări. Cine vrea sa se închine lui Dumnezeu trebuie ca ma întâi sa Îl cunoască; iar aceasta va duce obligatoriu la dragostea pentru El.
Tu trebuie din start sa elimi orice afirmatie si orice prezumție făcută de aceia care n-au nici o relatie cu Dumnezeu.

Pe de alta parte, când se îmbolnăvește un om, se îmbolnăvește datorita unor cauze:
-ereditare
-stil de viață nesanatos
-accidental(când iei boala de la o persoană bolnava). Dumnezeu nu are vreo legătură cu niciuna din lucrurile de mai sus.
Daca un om ia boala in mod ereditar, înseamnă ca de vina sunt parintii lui. Multe boli ereditare pot fi vindecate. Dar generațiile au trăit fiecare la rândul lor dupa propria lor plăcere, si nu au facut nimic pentru a se trata. Au mâncat si au baut tinand cont de dorintele inimii si nu s-au lăsat condusi de rațiune.
Am întâlnit oameni hipertensivi care nu renunță cu nici un chip la cofeina si la alimentele bogate in colesterol.

Exista oameni care se îmbolnăvesc "accidental": infestare cu HIV/SIDA chiar in spital, si de asemenea cu boli cu transmitere sexuala (BTS). Tot omul este de vină.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Nu prea mi-ai raspuns la ce voiam eu. un mic rezumat pentru tine, am inteles ca omul e de vina pentru bolile si nenorocirile din ziua de azi, dar cineva care "cica " e bun si milostiv sta cu mainile in buzunar si nu face nimic, cum il mai puteti numi asa?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu ne-a oferit înțelepciune -cum sa fim sanatosi; si a facut acesta prin Cuvantul Său, Biblia. Noi nu avem voie sa mancam zi sa bem ce vrem si cum vrem si cat vrem. Cine incalca legile sanatatii isi va primi pedeapsa. De aceea spune ca va pedepsi nelegiuirea parintilor in copii. Prin bolile ereditare. Nu ca El va pedepsi, ci datorita părinților care nu fac nimic ca să oprească boala. Am întâlnit o familie in care se la bunici la nepoti sufereau de aceeasi boală. E o mare lipsa de iresponsabilitate lucrul acesta.

In ce priveste iadul, acesta nu exista. El este interpretat în mod greait de cei care nu au citit niciodată Biblia, sau au citit-o in mod tendențios. Iadul nu este vesnic, ci are consecințe veșnice. Aceasta este o diferenta ca de la cer la pământ. Iadul reprezintă trecerea in nefiinta pentru totdeauna a oamenilor. Si aceasta reprezintă nu alegerea lui Dumnezeu, ci alegerea deliberata a omului. Dumnezeu nu ne obliga la ascultare, dar nici nu va îngădui existenta veșnica a păcatului. De aceea El îi implora pe omeni la pocainta. Aceasta este sănătate pentru om; atât fizica, cat si mintala si spirituală (caci omul este un întreg - nu putem desparti trupul de sentimente, inteligenta si intelepciune. Caci când suferă o parte, va suferi si celelalte).

| misterelvisz a răspuns (pentru anonimg):

Dumnezeu... cred ca 95% din credinciosi au o "imagine" gresita despre Dumnezeu, uni din ignoranta, altii pentru ca sunt prea indoctrinati iar ultimii pentru simplul fapt ca nu "deschid" ochii!
Ideea e ca Dumnezeu e atat de coplex si de simplu in acelasi timp incat e ironic! Documentati-va mai bine mai mult si fara sa va lasati influentati!
P.S : Am fost un ateu convins, dar din "greseala" am realizat ca Il cunosc mult mai bine decat credeam!

| Mădă0611 a răspuns:

Simplu. Tot raul din lume e cauzat de actiunile omului (imi plac pocaitii care intreaba cam de cel putin o data pe luna "de ce nu e paradis pe aciulea", ei stiind raspunsul, "lumea e condusa de satan", cu "bunavointa" lui dumnezeu, desigur). Oamenii aleg iadul, dumnezeu e milostiv ca ii lasa in viata in speranta ca o sa se intoarca la el, intre timp permitandu-le sa fac oricat rau vor altora, si astia altora, altora, s.a.m.d. Mişto!
http://i.imgur.com/IHiUquf.png

| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce sustin sectantii adventisti, porunca a doua nu se refera la icoane...
La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Referitor la VESNICIE, aceasta exista si pentru cei buni si pentru cei rai...
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru milan9):

Nu omule, porunca a 2 a se refera si la icoane, sa nu iti faci nici o asemanare si sa i te inchini....sti tu toata porunca...cat despre acei heruvimi nu s-a inchinat nimeni la ei. Nici daca iti faci icoana nu e pacat, dar daca incepi sa-i slujesti si sa i te inchini, pai deja e inlocuire de Dumnezeu [idolatrie]. Dumnezeu e de necuprins, nu il poti zugravii intro icoana si sa il agati in cui tocmai ca sa nu se clatine. îl împodobeşte cu argint şi aur, şi ei îl ţintuiesc cu cuie şi ciocane ca să nu se clatine. Ieremia 10:4

| anonim_4396 explică (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Da unde se duc? in rai?

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in rai se duc. Orice fiinta omeneasca care nu ajunge la varsta de a deosebi binele de rau, merge in rai.

| anonim_4396 explică (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Se vede ce le stii. atunci botezul ce este pentru tine? ca religios ar trebui sa stii.

| Exilee a răspuns (pentru milan9):

Dai o funda lui Mi'lan9" caci e singurul care a raspuns CORECT! Si fund aaceasta nu neaparat ca o recunosinta pentru calitatea raspunsului, ci si pentru eventualele subiecte de aceasta natura sau pentru inlaturarea confuziilor happy

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da omule chiar asa este, cei care mor sub varsta care nu pot constientiza ce este pacatul merg in rai. Da-mi tu un verset biblic care sa arate ca nu este asa si iti voi da si eu unul in care iti voi arata ca este asa cum spun eu. Cat despre botez, botezul este marturia unui cuget curat. Iar aceasta marturie pruncii nu o pot face decat cei maturi. Si am sa-ti dau si niste versete biblice sa iti arat ca botezul este dor pentru cei ce pot crede si marturisii.[un prunc nu poate face asta] Pe când îşi urmau ei drumul, au dat peste o apă. Şi famenul a zis: „Uite apă; ce mă împiedică să fiu botezat?" Filip a zis: „Dacă crezi din toată inima, se poate." Famenul a răspuns: „Cred că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu A poruncit să stea carul, s-au coborât amândoi în apă, şi Filip a botezat pe famen. Fapte 8:36-38

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce este botezul?
Botezul este un legamant dar este si transmitere de HAR...
Dacă maturii pot primi HARUL prin botez, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.
Pruncii nu au oare nici un merit să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos?

Nu trebuie să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunci pe Hristos sad

Evreii Vechiului Testament dar şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, a dat inca de la INCEPUTUL EXISTENTEI EI această posibilitate a HARULUI inclusiv la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| anonim_4396 explică (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Voi (religiosii) trebuie sa va intelegeti la minciuni ca prostiti pe toti in calea voastra. acum ani am avut o discutie cu un popa. el zicea ca un bebelus care nu e botezat se duce in iad deoarece pacatul stramosesc de la adam si eva, nu a fost iertat (prin botez) si de aia merge direct in iad. tu imi zici altceva. fiecare aveti versiunea voasta, a credintei. te mai miri ca sunt atatia care nu va iau in serios.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeşte în repetate rânduri:
- I Corinteni 1, 16: "Am botezat şi casa lui Ştefana; afară de aceştia nu ştiu să mai fi botezat pe altcineva." Prin expresia "casa lui Ştefana", Apostolul Pavel nu exclude pe nimeni din familia respectivă, in nici un caz pe copii.
- I Corinteni 10, 2: "Şi toţi, întru Moise, au fost botezaţi în nor şi în mare."
- Fapte 16, 15: "Iar după ce s-a botezat şi ea ŞI CASA EI, ne-a rugat, zicând: De m-aţi socotit că sunt credincioasă Domnului, intrând în casa mea, rămâneţi".
- Luca 3, 21: "Şi după ce s-a botezat TOT POPORUL, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul."
- Fapte 13, 24; Fapte 2, 41, - Fapte 10, 44; Fapte 10, 48, etc.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Off multi rataciti mai sunt, poate sa-ti zica si 1000 de popi, daca nu e comform Cuvantului lui Dumnezeu, e minciuna. Acel popa a avut credebilitate in fata ta deoarece e popa!

| milan9 a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Este un lucru esenţial faptul că Sf. Cruci sau icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ionut are dreptate, atata timp cat nu poti deosebi binele de rau, ajungi in rai.happy

| misterelvisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Greseala ta! De ce crezi in popi!? Sunt doar niste simpli umani si majoritatea nu au ales sutana ca vocatie ci doar ca interes... Lucrurile ca si cuvintele au valoarea pe care tu vrei sa le-o dai!

| danut a răspuns (pentru milan9):

Milan9 ZICE: "Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).
UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult… "
ADICA intai Dumnezeu a asteptat sa vada daca apare concurenta si apoi repede, repede, S-A gandit si a dat o porunca pentru ca se SIMTEA AMENINTAT de CONCURENTA. DECI Dumnezeu esete DEPENDENT de creatia SA, este la mana oamenilor si S-A simtit amenintat de acestia prin niste cioplituri si mazgalituri pe pereti sau cartoane. Daca aceasta (si sigur aceasta este parerea ta din cele spuse DE TINE) despre Dumnezeu nu cred ca mai poti reprezenta ceva, tu sau parerea ta.
Adica Dumnezeu creaza UNIVERSAUL dar II este frica de niste muritori si tembeli pe deasupra, UITE unde sa ajuns prin indepartarea de la CUVANTUL si LEGEA lui Dumnezeu si prin mimarea unei religii bazata pe traditii si obiceiuri omnenesti.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Milan 9 spune: "Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeşte în repetate rânduri"
NICAIERI in aceste scrieri NU ESTE MENTIONAT vreun COPIL.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeşte în repetate rânduri:

- I Corinteni 1, 16: "Am botezat şi casa lui Ştefana; afară de aceştia nu ştiu să mai fi botezat pe altcineva." Prin expresia "casa lui Ştefana", Apostolul Pavel nu exclude pe nimeni din familia respectivă. În nici un caz copiii!

- I Corinteni 10, 2: "Şi toţi, întru Moise, au fost botezaţi în nor şi în mare."

- I Corinteni 12, 13: "Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toţi, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, şi toţi la un Duh ne-am adăpat."

- Luca 3, 21: "Şi după ce s-a botezat TOT POPORUL, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul."

- Fapte 13, 24: "După ce Ioan a propovăduit, înaintea venirii Lui, botezul pocăinţei, la TOT POPORUL lui Israel."

- Fapte 2, 41: "Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete."

- Faptele Apostolilor 16, 15: "Iar după ce s-a botezat şi ea ŞI CASA EI, ne-a rugat, zicând: De m-aţi socotit că sunt credincioasă Domnului, intrând în casa mea, rămâneţi".
- Fapte 10, 48: "Şi a poruncit CA ACEŞTIA să fie botezaţi în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile."
- Fapte 10, 44: "Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste TOŢI cei care ascultau cuvântul." (!) Şi imediat spune despre aceşti TOŢI:...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

HERUVIMII – "chipurile cioplite de deasupra Chivotului Legii", sunt tot "ASEMĂNARE A VREUNUI LUCRU DIN TOATE CÂTE SUNT ÎN CER"! Şi totuşi, ridicarea lor a fost PORUNCITĂ DE DUMNEZEU! Cum este posibil acest lucru?

Simplu. Era chiar şi pentru evrei, o mare diferenţă între CEEA CE ERA DESTINAT LUI DUMNEZEU (chiar obiecte de cult) şi ceea ce era numita a fi "idolatria" (făcea trimitere doar spre alte religii, alte divinităţi - cele false!).

Încurajându-i să facă acele CHIPURI CIOPLITE "speciale", Dumnezeu i-a ajutat să facă diferenţa între folosirea obiectelor de cult (care îndreptau atenţia la Dumnezeu) şi folosirea idolilor (falsele zeităţi păgâne).

Evreii rămâneau astfel la Unicul Dumnezeu!

Heruvimii din jurul chivotului, acele statui din aur, chiar pentru asta erau destinate: să mijlocească în conştiinţa iudeului sentimentul apropierii lui Dumnezeu!

| danut a răspuns (pentru milan9):

UNDE sunt mentionati COPII? Intelegi propozitia de mai inainte, UNDE sunt amintiti copii?

| danut a răspuns (pentru milan9):

UNDE scrie ca evreii se INCHINAU LA CHIVOTUL LEGII? Intelegi propozitia anterioara, unde SCRIE ca evreii se inchinau la heruvimii de pe Chivotul Legii?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Unde scrie ca ar fi exclusi copiii de la botezul Legii iudaice: circumcizia? Unde scrie ca ar fi exclusi copii de la primirea harului si a Noului Legamant?
In privinta CHIVOTULUI LEGII, evreii si astazi au sinagogile orientate spre Marele Templu din Ierusalim, in centrul caruia se afla Chivotul Legii si HERUVIMII DIN AUR. Nu le divinizau, tot la fel cum NIMENI nu divinizeaza astazi imaginile din brosurile sectante sau imaginile din icoanele Bisericii...
Doar ipocrizia sau tendentiozitatea este mare... sad

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Unde scrie ca ar fi exclusi copiii de la botezul Legii iudaice: circumcizia?"
Unde scrie ca circumcizia este echivalenta cu Botezul?

| Doub a răspuns:

1.Dumnezeu e foarte milostiv, dar in egala masura este si drept, corect. Orice pacat ai fi facut, daca iti pare rau cu adevarat, Dumnezeu te va ierta cu siguranta. Daca mori si nu te-ai "pocait", Dumnezeu te va trimite in iad, pentru ca fiecare isi merita pedeapsa pentru faptele lui. Odata cu moartea se termina orice sansa de a fi iertat.
2.Violurile,crimele,razboaiele se intampla din cauza noastra, nu din cauza Lui Dumnezeu.
3. Daca esti "un copil al lui Dumnezeu", El iti va lua toate problemele asupra Lui, deci va interveni pentru tine decat daca vrei. Daca te-ar ajuta fara sa-I ceri tu, asta ar insemna ca nu mai exista liberul arbitru.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Explica-mi urmatoarea chestie.
un hot intra intr-o casa unde o femeie si cu bebelusul ei dorm. el din "greseala" omoara bebelusul. femeia vazand asta si din nebunie si durere se arunca pe geam si moare. hotul vazand toate asta se pune in genunchi si cere iertare. bebelusul se duce in iad, deoarece nu a fost inca botezat, deci pacat stramosesc nu a fost iertat deci merge in iad. mama si ea merge in iad ca s-a sinucis. hotul in rai pentru ca a cerut iertate. ce mai zici de dzeu tau acum? unde e dreptate? De ce cei nevinovati platesc amar si imputitul ala pentru ca se pocaieste o va duce bine? nu pot intelge gandirea asta

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Bebelusul se va duce in cer, pentru ca nu a pacatuit(asta cred eu), si hotul daca chiar regreta va fi iertat. Suntem oameni si gandim diferit.happy Teoretic toti pacatuim si ranim suflete, chiar daca nu fizic, asta ar insemna ca Dumnezeu sa nu ne mai ierte?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Crezi gresit. odaca ce nu a fost botezat, acel copil daca moare se va duce direct in iad. partea cu iertator nu prea merge la dzeu se pare. nici macar la cea mai nevinovata fiinta. se va duce in iad doar din cauza pacatului stramosesc.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea ta. Isus a chemat la Sine pe copilasi si a zis: "Lasati copilasii sa vina la Mine, si nu-i opriti; caci Imparatia lui Dumnezeu este a unora ca ei."

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ti-a zis tie ca bebelusii se duc in iad?

| Alcyon a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i trimiti topicul acesta lui Inferno, sa ti-l rescrie el laughing

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Nu nu. am ajuns la sa cred ca religia intr-adevar e o pierdere de timp si nu se merita sa imi bat capul cu ceva care nu prea m-a interesat mult niciodata. am incercat sa inteleg putin putin, dar observ ca fiecare in mintea lui bolnava are o anumita idee de dzeu de bine si rau de pacat etc etc si nu merita sa caut raspunsuri pentru nu o sa fie 2 persoane cu acelasi raspuns. toti il iubesc pe dzeu dar fiecare in felul lui mai bolnav ( ca altfel nu ai cum sa zici). nici numai trec pe la religie ca e pierdere de vreme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am citit tot dar te rog nu mai incerca sa dovedesti ca Dzeu nu exista pentru ca trezesti conflicte care nu ajuta la nimic

| Teardrop a răspuns:

Îţi dau răspunsurile dpdv al unui non-religios, încă nu ateist, poate doar agnostic.

1) Iadul nu e pentru vecie, ci până la judecata de apoi. Şi eu mi-am pus întrebarea la ce ar avea rost o pedeapsă veşnică.

2) Nu e "mai nou". E o mişcare religioasă existentă încă din vremea iluminismului, şi se numeşte "deism". Susţine că Dumnezeu a creat Universul, da n-a intervenit în dezvoltarea societăţii umane.

3)Pentru că cei care spun asta, nu sunt adepţi ai deismului. Tu nu înţelegi că sunt mai multe culturi?

4) În funcţie de cult, fiecare crede ce vrea: că intervine sau nu.

Şi acum, pe bune, dacă vrei răspunsuri serioase de la oameni serioşi, ar trebui să scrii ceva mai corect.

Şi ţine cont şi de faptul că orice poveste are nevoie de un Răufăcător. Dumnezeu reprezintă binele, Satana reprezintă Răul.

| anonim_4396 explică (pentru Teardrop):

"Şi acum, pe bune, dacă vrei răspunsuri serioase de la oameni serioşi, ar trebui să scrii ceva mai corect." laughing. trebuia sa fie unu ca altfel nu se putea. pentru unu care nu vorbeste de 6 ani romana, si de scris scriu doar aici, sa stii ca scriu mai corect ca 80% din populatia Romaniei ( mai ales fata de generatia facebook, care inca sunt la scoala sau liceu). asa ca las-o balta.
nu, nu doar asta am vazut din postul tau ( cum multi stiti sa specificati dupa ) de obicei nu imi pierd timpul sa spun de ce scriu asa, dar aici fac o exceptie.

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' măcar nu mai spune. E mult mai bătător la ochi când cineva mai şi specifică

| anonim_4396 explică (pentru Teardrop):

laughing. bine, te las cu scrisul tau corect in pace. sa ramaneti fericiti impreuna.

| dragos38 a răspuns:

Iadul, exista chiar aici pe pamant du-te in Irak,Siria,Palestina,Afganistan,e.t.c.
O sa fie ca in iad laughing)iar pe lumea cealalta,toti spera sa fie o lume mai buna,om vedea,
De ce nu intervine d-zeu pentru.a nu mai exista razboaie, crime, violuri, pai dupa mine nu cred ca va interveni deloc, si cred ca nu intervine pt.ca probabil ne putem schimba si noi, sau posibil cu timpul fiinta asta umana sa evolueze intr-un sens pozitiv, asa cum am evoluat din omul de neaderthal pana in prezent, din pacate mai sunt printre noi si animale cu 2 picioare care nu au mai evoluat si au o gandire bolnava.
Sunt oameni care spun cu mana pe inima ca i-a ajutat d-zeu, nu stiu cat de sinceri sunt cu eii, Dar o cheste e sigura, daca vrei sa o duci bine si sa nu fi la ''mila domnului'' trebuie sa muncesti, stii cum se zice 99% transpiratie si 1% inspiratie, de unde, nu stiu, sa zicem ca de la presupusa divinitate, doar daca vrea bine inteles, cred ca stii si tu ca de exemplu Thomas Alva Edilson a fost un autodidact, pentru ca pe la varsta de 14 ani? a fost exmatriculat din cauza ca era mai derbedeu,rebel sa zicem, si mai sunt si alte cazuri de persoane care s-au realizat prin propria vointa sau inspirati de divinitate, cine stie, apropo bolile exista din cauza virusilor, microbilor care si ele sunt tot forme de viata.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Intrebarile tale (din ce observ) sunt similare cu ale unei persoane ce se afla, intr-o anumita masura, "in cautare", si nu in capcana "credintei oarbe" ceea ce este foarte bine! Daca nu ai fi in cautare, atunci aceste intrebari n-ar fi existat pentru tine si notiunea de Dumnezeu ar fi ceva cu care nu ar fi meritat sa-ti pierzi timpul.
Nu cauta raspunsuri directe, logice si satisfacatoare in totalitate la intrebarile acestea, pentru ca ele (intrebarile) se bazeaza pe niste notiuni si concepte ale caror inteles este de natura umana (inventate sau denaturate de om). Sa vezi care sunt acestea si in ce masura te afecteaza pe tine, individual, este o munca pe care o vei face tu singur, in timp. Nu va putea nimeni sa faca lucrul acesta pentru tine deoarece tine de formare. Nu astepta ca raspunsurile, convingerile, cunoasterea si intelepciunea sa-ti cada din cer, pentru ca nu vor cadea (sau cel mult sunt sanse reduse). Cautarea "de Dumnezeu" este o munca grea, plina de efort si de transpiratie (la inceput). Cat timp esti in cautari, esti la inceputul "muncii", unde nu vei putea gasi Adevar nici in religii, nici in biserici, nici in temple si nici in Scripturi. Adevarul e cel mai apropiat lucru de tine, il gasesti doar uitandu-te in interiorul tau cu sinceritate si seriozitate (fata de tine in introspectie). Numai afland cine esti tu cu adevarat vei putea sa aflii ce inseamna Dumnezeu cu adevarat. Nu cadea in capcana conceptelor nedigerate si ale indoctrinarii, asigura-te intodeauna ca inainte sa-si insusesti o notiune, AI INTELES-O in cel mai adanc continut al sau. Din nou, aceasta munca de cautare, nu e una usoara si scurta, uita de "raspunsuri venite pe tava" pentru ca, dupa cum te-ai convins si tu, ele nu exista pe calea aceasta, a exteriorului. Doar punandu-ti cu sinceritate, obiectivitate si interes intrebarea "Cine sunt eu?" te vei putea plasa pe o cale in care sa poti gasi raspunsuri satisfacatoare pe toate nivelele. Pana atunci teoria, intelectualul si religiile/dogmele nu te vor putea ajuta decat in masura in care VREI sa crezi ceva anume, iar eu cred ca putem sa convenim asupra faptului ca nu "credinta oarba" te va lamuri cu ceva, ci "intelepciunea" care este dobandita, cultivata si insusita in urma sarguintei si a transpiratiei.
Intentionat nu ti-am raspuns (direct) la intrebari pentru ca, dupa cum am spus, tu cauti niste justificari pe care intelectul si cuvintele umane nu le pot aproviziona. Cauti sa justifici in adevar absolut niste concepte corupte si denaturate si ai deja niste premize ale caror implicatii s-ar putea sa nu le stapanesti, de exemplu: Interventia divina vs. predeterminare, personificarea/antropomorfizarea divinitatii, atributele divinului (si spatiul sau), existenta timpului (si a celui care percepe timpul) dupa moartea fizica, s.a.m.d.
Cauta in continuare, dar cu seriozitate si intr-o cat mai mare profunzime, integralitate si deschidere, fara a cadea in bigotism si fanatism de orice fel (teist sau ateist). Insusi Iisus, pe langa multi altii, a spus ca Adevarul n-are cum sa fie gasit in exterior, prin pilda sa: "Imparatia Tatalui este intru VOI." Iar pana nu te vei uita "intru" tine, intrebarile tale (care tot in interiorul tau se afla) vor persista.

| suffarstar a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

Cum putem privi inauntrul nostru? Intrebarea "Cine suntem?" m-a fascinant dintotdeauna si am ajuns la concluzia ca doar eu sunt cel care voi putea raspunde. M-am disociat de grupurile dogmatice tocmai pentru ca am vrut sa fiu sincer cu mine insumi si sa accept ca, in realitate, nu cunosc nimic.

Multumesc big grin

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Tu ai pus întrebarea asta pornind de la ideea că Biblia/Creștinismul ar avea vreun sens. Nu are, așa că, inerent, și modul de gândire al creștinilor e complet lipsit de orice logică. Caz închis.

| AnotherNimrod a răspuns:

Toata treaba asta cu existenta lui Dumnezeu e o minciuna pe care oamenii sa incapataneaza sa o creada de prea mult timp. N-ai nevoie de un Dumnezeu ca sa stii ce e bine si rau pentru tine. Esti propriul tau stapan. Ai o constiinta, foloseste-o. Chiar daca ar fi real (improbabil), ar fi un chin pentru mine sa stiu ca traiesc la mila un zeu nebun care face pe bine- facatorul cand are chef. Cat despre oamenii aceia care spun cat de mult i-a ajutat Dumnezeu... Ei vor sa-si explice cumva reusitele. Doar ca o fac gresit si multumesc cui nu trebuie. E propria lor reusita, ei sunt cei care pot schimba ceva in lumea asta, ei sunt cei care pot face bine, nu trebuie sa lase totul (sau cel putin o buna parte) in voia nu stiu carei entitate.

| misterelvisz a răspuns:

Pentru ca tu esti propriul tau dumnezeu! si trebuie sa te ierti pe tine insuti! Sa inveti din greseli si sa mergi inainte! Nu te lasa influentat de presa. anturaj. familie etc si fa ceea ce inima ta vrea cu adevarat atunci vei fi implinit si vei trai in rai... raul exista ca sa poti face diferenta si sa alegi. E foarte simplu doar ca pentru mintile indoctrinate pare absurd ceea ce zic... o seara buna PS. Lumea e corupta ipocrita si condusa de manie, lacomie. si alte tipuri de interese! putini vorbesc cu sufletul in mana!

| Exilee a răspuns (pentru misterelvisz):

Esti un ratacit. TACI si nu mai promova ideea asta de mandrie ca omul e neputincios si nu esti tu mai presus te latinii ina caror intelepciune se reflecta cuvintele " Nihil sine Deo". TACI si vezi-ti de vrejul cu fasole! Dar TACI! Multumesc mult! happy

| misterelvisz a răspuns (pentru Exilee):

Posibil sa fiu un ratacit dar tu imi vorbesti de mandrie!? Serios!? Si imi spui sa tac? Cu ce drept!? Sunt liber sa gandesc si sa afirm ceea ce vreau, gandesc, simt etc... Cred ca ar trebui sa aplici cu tine insuti parodia de "teorie" pe care ai expus-o mai sus! Ah da nu am vorbit ca sa pot tace! Am scriswinking

| misterelvisz a răspuns:

Si cum ma conduce ego-ul cu 2-0 la pauza... o sa va spun ca dumnezeu e atat de complex incat nu toti il pot "intelege"...