| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce credeti ca, crestinii l-ar omori pe Jesus daca ar aparea, zicand ca face scamatorii in loc de minuni? Stiind ca in ziua de azi nu mai sunt usor de pacalit oamenii cu "Magia". Oare crestinii il cred cand o sa "invie" oameni? Stai ca unii cred asta. Am mai vazut scamatorii din acestea. rolling on the floor

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, ar recunoaste mirele pe care il asreapta.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Daca ar aparea si ar face scamatorii poate ca ar fi angajat cu norma intreaga la un circ.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Magia de la circ nu are in spate povestile si legendele. Credinciosul nestiutor e atras de promisiunile generoase si de amenintarile pe masura promisiunilor din cartile cu povesti si asa ajunge sa nu mai vada realitatea si sa se cufunde intr-o lume ireala a fanteziei. Credinciosul ajunge sa se teama sa gandeasca, pentru ca povestile ii interzic sa verifice "adevarul" si sa gandeasca. Credinciosul isi pierde libertatea de a gandi si devine adeptul unor dogme religioase false si inventate tocmai pentru a-l prosti mai bine pe credincios. Povestile religioase sunt "accesibile" nestiutorului si il fac sa creada ca se afla in posesia "adevarului absolut" desi in realitate e un simplu nestiutor care neaga realitatea si stiinta si se declara multumit cu povestile inventate care nu se verifica niciodata, dar care ii aduc "liniste" si "multumire" "sufleteasca".

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact asta se intampla cu credinciosii. laughing

| SingleForOne a răspuns:

Da, l-ar ignora, chinui, și omorâ din nou, pentru că marea majoritate nu a învățat nimic. Au mari așteptări, dar să dea înapoi, nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar crestinii. Musulmanii l-ar numi zionist, romanii l-ar face tigan si maimuta neomarxista

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

A venit si nimeni nu l-a recunoscut.
Este mic de statura si canta manele;
Arata tot ca unul care s-a nascut in Palestina.

Răspuns utilizator avertizat