| MirrorsSpeak a întrebat:

De ce oare creştinii nu au personalitate? Oare de ce cred doar in cei din religia lor si spre ceilaltii se uită cu neîncredere? Creştinismul este mai mult o unealtă creată intr-adevar, de oameni inteligenţi, pentru a controla mediocritatea, oamenii care nu se întreb niciodată de ce sunt atât de multe religii pe acest pământ si cei care nu înţeleg viaţa fara sa creadă in ceva divin. Dar din unealtă in timp, sa transformat si într-o afacere, bani pentru biserici, bani la preoţi, bani pentru înmormântare, bani, bani si iar bani doar atâta se cere din religie prostind oamenii mediocri fara personalitate uşor de manipulat si credeţi-ma sunt foarte multi in această ţară. Din fericire mai sunt unu, doi care ies din mediocritate.Si la cei care ies nu ma refer la cei care au renunţat sa creadă doar pentru ca Iisus nu ia ajutat, ci ma refer la oamenii care si-au dat seama ca toate acestea sunt pentru a bagă frică in oameni, mai ales in creştinism. Cei mai multi oameni cred din cauza fricii care le-au intrat in psihic. Aşa dar ce părere mai aveţi mai acum despre religie in general? Apropo pentru toţi, eu nu am nimic cu cei care cred poată sa creadă in continuare in ce vor ei.

12 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Esti prost informat!
Credinta ti-o da Dumnezeu,nu omul muritor!
Deci crestinismul nu este creat de "oameni inteligenti"! Ca tu nu poti crede a proasta ca iti zice unu si altul,daca nu vrei si nu ceri credinta de la Creator, de la Dumnezeu!
Si faptul ca unii cer bani pe ceva e problema lor, dar nu-i baga pe toti intr-o oala!

| MirrorsSpeak explică (pentru Esperança):

Serios? A venit la tine Dumnezeu cumva? Şi nu imi spune ca Dumnezeu vorbeşte prin anumiţi oameni cum ar fi preoţi toate religiile au fost create de om cărţile, biblia nu cumva toate au fost scrise de om degeaba se spune ca au fost scrise sub inspiraţia duhului sfânt această vorba este pentru a mulţumi mediocritatea.

| Esperança a răspuns (pentru MirrorsSpeak):

Foarte serios! Credinta este personala,nu ti se ofera prin intermediul cuiva!
Eu cred in Dumnezeu pentru ca am vazut de atatea ori lucrarile Lui,am vazut ca imi raspunde la rugaciuni! Cred pentru ca eu Lui i-am cerut credinta, nu omului.
Nimeni nu stie dorintele si gandurile mele si nimeni nu stie ce ma rog eu, pentru ca eu nu zic la nici un preot/pastor ce ma rog!
Deci necredinta ta nu inlatura existenta Lui. Si faptul ca tu nu crezi nu inseamna ca nu exista. Asa ca stai relaxwinking

| shadovv a răspuns:

Interesant este ca eu imi pun intrebari si chiar am raspuns la tot ce ai tu acolo. De fapt ce spui tu sunt argumente stupide.

Paradoxal este ca cei care te manipuleaza cu adevarat te au facut sa crezi ca religia te manipuleaza. Vai cu ce se lupta omul!

| anonim4565 a răspuns:

Nu spuneti ca toate bisericile fac o afacere din religie
k?

Răspuns utilizator avertizat
| nesuferit a răspuns:

Religia a fost de la inceput o afacere. bisericile aveau mai mult pamant decat cel mai bazat boier
In general Prostind alti oamani e cel mai usor sa faci rost de bani

| Flydream a răspuns:

Ai facut tu un studiu pe un esantion largit din care ai concluzionat faptul ca multi dintre crestini nu au personalitate? Sa fim seriosi, cel care-l simte pe Dumnezeu in suflet se numeste crestin, deci nu ai de unde sa stii care sunt crestini si care nu.Crestinul adevarat nu-si pune o eticheta pe frunte, si scrie ce e, doar pentru a-l zari tu.Asa cum sunt avocati,medici,profesori corupti,gasesti si in tagma preoteasca oameni corupti. Poate tu,niciodata nu l-ai simtit pe Dumnezeu aproape,insa El intodeauna e in spatele tau,calauzindu-ti pasii, iar la momentul potrivit cand nu o sa mai ai nici-o speranta, o sa fugi cu lacrimi in ochi rugandu-L sa te ajute.

| JoJo a răspuns:

Ai dreptate in privinta "banilor". Intr-adevar se fac bani din crestinism, dar a fi crestin nu inseamna ca se profita de tine si ca-ti este frica de ceva. Tu esti crestin pentru ca ai credinta in Dumnezeu, nu te obliga nimeni sa dai bani preotului. Poti sa crezi in Dumnezeu nu pentru ca iti este frica de ceva, sunt numeroase exemple pentru care oamenii cred: in special miracole si ajutoare oferite pe care el le-a considerat de la Cel de Sus! Nu te judec ca nu crezi, dar gandeste-te ca desi se fac bani din urma credintei oamenilor exista undeva si oameni care cred in Dumnezeu nu din cauza fricii si manipularii intrate in psihicul lor! Aici este vina preotilor care practica aceasta meserie doar pentru bani, dar sa nu-i includem totusi pe toti aici! O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu generaliza man nu toti sunt asa 80 la suta trec o data la biserica de paste si au personalitate multi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.sa nu crezi niciodata.nu fi prost.fii baiat destept ca porcu cu teleanca.