| Roses a întrebat:

Ce credeti? http://youtu.be/vTwj5wmuaml

27 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu poate să fie accesat!

| Raniia a răspuns:

Ma rog pentru toti care-l ascultati ca Dumnezeul,Domnului nostru Isus Hristos,Tatal slavei,sa va dea un duh de intelepciune si de descoperire in cunoastera Lui, si sa va lumineze ochii inimii, ca sa pricepeti care este nadejdea chemarii Lui!

| GusWaters a răspuns:

Zice ca nu-i disponibil, dar banuiesc ca e ceva video de propaganda crestina idioata, menita sa ma faca sa rad putin.Hai,repara link-ul, ca vreau sa vad ce ai pregatit!

| GusWaters a răspuns (pentru Roses):

Au voce buna tipii,dar ma lasa rece, mai jos de 273, 15 grade Kelvin cantecele crestine ce tot o tin pe asta cu Iisus care s-a rastignit.Prefer un cantec celtic, numai bun langa Teacher's-ul ce il am langa mine acum. Ceva gen:

http://www.youtube.com/watch?v=Cbenhxn8Xwo&feature=related

| Roses explică (pentru GusWaters):

El a fost rastignit si pentru tine, stiai asta? El te asteapta sa te intorci la El! De ce Ii intorci spatele? Ai fost vreodata ranit de cineva(nu ma refer fizic, ci sufletesc:printr-o minciuna de la un prieten drag)Cum te-ai simtit? Ca pe ultimul om din lume.Asa se simte Domnul Isus.El te iubeste,vrea sa vi la El, a murit pentru tine si tu il rasplatesti prin minciuni, injuraturi si multe alte pacate...

| GusWaters a răspuns (pentru Roses):

Nu a existat.De ce nu consemneaza niciun istoric al vremurilor acelea existenta lui? Tot Biblia zice ca el a facut, a dres, a nu-stiu-ce.Cred in Iisus si Dumnezeu doar dpdv ideologic,ei infiintandu-se in doua moduri: ca mod de manipulare,folosit de Biserica,si ca stil de viata,ce poate fi urmat, adica sa fii un om bun si toate cele.Dar nu vreau sa urmez ideologia lui Dumnezeu, e inutila si o auto-distrugere in societatea actuala.Nu ma intorc la Dumnezeul si Iisusul ideologic, pentru ca nu imi place sa fiu bun.Am fost,da' mi-am revenit,si de un an si ceva,mi se rupe de tot ce vietuieste si se intampla langa mine, sunt doar elemente-parte ale vietii oricui, deci nu ma surprind.Nu ma intereseaza de pacate, nu exista Rai sau Iad, nu vreau un loc in doua taramuri fantastice.Nu a murit nimeni pentru pacatele nimanui, asta e spalare pe creier tipic crestina.Si,daca zici ca am pacate,ia zi, tu n-ai? Patetici mai sunteti ma, cu Iisusi vostri.

| Roses explică (pentru GusWaters):

Ai citit Biblia vreodata? Cand esti in vreun necaz nu strigi la Dumnezeu?

| GusWaters a răspuns (pentru Roses):

Am citit-o pe toata.Se abereaza abominabil acolo, doar cineva fara logica sau cu creierul spalat poate crede in ce se spune acolo.Cand sunt in necaz,nu strig la nimeni,mi se rupe, pentru ca asa ar trebui sa ne comportam in mod normal, cand ni se intampla ceva nasol-trecem peste.

| Roses explică (pentru GusWaters):

Si daca tot spui ca e o"spalare pe creier", de ce nu te-ai oprit din prima? De ce ai citit-o pe toata? Aici iti dau e raspunsul:fiindca ti-a placut, te-au patruns cuvintele din ea.

| Esperança a răspuns (pentru GusWaters):

Dumnezeu este Atotputernic si prin credinta poti muta si muntii din loc. Ce ti se pare aberant? Ca Dumnezeu a ales sa vorbeasca printr-o magarusa? Ca Petru a mers pe apa? Ca diavolul cand a fost la inceput pe pamant a fost transformat in sarpe si prin urmare a devenit un sarpe vorbitor? Pentru un simplu om,cu o minte limitata si omeneasca toate aceste lucruri par dintr-un basm,dar realitatea este ca Dumnezeu detine totul si El face lucruri marete. Mijloacele Lui de a vorbi unui om sunt multe! Biblia degeaba o citesti fara sa ceri intelepciune de la Cel ce da cu mana larga. O citesti in zadar ca nu se prinde nimic de tine pentru ca Biblia nu este o carte filosofica,o carte omeneasca ci este insuflata de Dumnezeu,este Cuvantul Lui. Iar Dumnezeu nu este un om, cu o minte omeneasca si nu face lucrari omenesti si intelese de oameni.
Eu citesc Biblia in fiecare zi si am anumite capitole care imi plac foarte mult si le recitesc de cate ori am ocazia si de fiecare data gasesc ceva nou in acele capitole.
Iar cat despre "spalatul" creierului sa stii ca nu e un lucru rau. Creierul multor tineri este plin de pornografie si de tot felul de lucruri rele si scarboase inaintea lui Dumnezeu, care este de 3 ori Sfant, iar unui astfel de creier nu i-ar strica o spalare si o innoire.

| GusWaters a răspuns (pentru Roses):

Afirmatiile tale sunt nefondate rau de tot.Chiar si atunci cand citesc o carte nasoala,continui s-o citesc, ca sa vad cum se termina, sa vad daca se strecoara macar o picatura de ceva talent literar pe-acolo.La fel si cu Biblia, am vrut sa vad cat de abominabil se minte pe-acolo.Nu m-a patruns niciun cuvant, desi am ras de cateva ori.Nu mai tot incercati s-o tot dati la intors cu credinta voastra, ca e doar o metoda de a face oamenii mai prosti si de a-i controla, ca pe vite.

| Roses explică (pentru GusWaters):

Daca tot ai citit Biblia, ai gasit locul unde zice ca Dumnezeu nu poate sa minta? Tu nu intelegi?! Diavolul te prinde in capcana lui.Cu ce? Cu lucrurile lumii:bogatie, injuraturi, distractie etc.Acestea sunt niste placeri de o clipa,"Si voi zice sufletului meu:"Suflete,ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te,mananca,bea si veseleste-te! "Dar Dumnezeu i-a zis:"Nebunule! Chiar in noaptea aceasta ti se va cere inapoi sufletul; si lucrurile, pe care le-ai pregatit, ale cui vor fi?"" Luca 12:19-20.

| GusWaters a răspuns (pentru Roses):

Ceva ce nu exista, la nivel fizic, normal ca nu poate sa minta.Si nu exista diavoli sau dumnezei decat mental,asta e teoria mea, care coincide cu cea biblica, ce ne spune ca Dumnezeu traieste in noi.Fiecare poate fi propriul Dumnezeu sau Diavol.

Bogatii? Nu-mi trebuie bani multi,doar cat sa imi pot duce traiul linistit.
Injuraturi? Eu injur ca sa-mi mai condimentez vocabularul,nicidecum ca as vrea,ca nu rezolvi nimic cu un idiot daca il injuri,ci daca ii rupi mana,cu patul satarului.
Distractie? Daca presupui ca-s un pokemon care se zguduie pe house si trance,baga din cand in cand o linie de etnobotanice,si se distreaza superficial, ca toti cei de varsta mea, te inseli.Imi creez singur metode de distractie,cand sunt singur,in liniste,sau cu prietenii,si asta nu include lucrurile pe care le asociezi tu distractiei.

Oricum,orice forma ar luat distractia,tu zici ca nu e benefica,si trebuie sa fim doar tristi si smeriti,sa ne rugam toata ziua,sa implinim voia unui Dumnezeu care nu aratat niciun semn infailibil al existentei sale? Pentru mine,distractiv e si sa citesc o carte,sau sa ascult o muzica buna,asta inseamna ca nu ar trebui sa fac asta?

Nu sunt placeri de o clipa,ca daca ma pun sa citesc, de exemplu,''In Cautarea Timpului Pierdut'', imi ard aiurea cel putin 2 luni citind-o,nu o clipa. Zici ca aceste placeri din viata reala sunt efemere? Dar,ia zi,daca nu ar exista viata de apoi, ce ai face?

Sunteti toti o apa si-un pamant, niste ipocriti infecti.Stati ca larvele in viata normala, amagindu-va cu o Imparatie a Cerurilor absurda, inexistenta.Si aveti un zeu si mai ipocrit ca voi-cine se-aseamana se aduna.Va irositi viata reala, in speranta uneia vesnice, care nu exista.Nu zic acum ca trebuie s-o tineti numai intr-o paranghelie si intr-o sindrofie,dar mai ingrijiti-va si de anumite placeri,nu mai stati asa abstinenti, ca nu sunteti calugari, si nu exista nicio Viata de Apoi.

| Roses explică:

In fine,oh go on Se numeste Chris-Isaia 53

| Roses explică (pentru Esperança):

Da.Ai mai intrat pe site? :-)

| Roses explică (pentru Esperança):

Te rog frumos, as vrea ca acest site sa fie unul cu, despre si Domnul Isus.Please,recomanda-l si la altii.As vrea sa bag mai multe articole, dar mi-e ca nu se uita nimeni la site si pun degeaba

| Esperança a răspuns (pentru Roses):

Da.Imi plac niste melodii de acolo. Poti sa mi le dai si mie?big grin Iti zic in privat care... (dupa ce-mi raspunzi aici)

| Roses explică (pentru Esperança):

Ok

| Esperança a răspuns (pentru Roses):

O sa vad ce pot face! happy Oricum iti zic inca odata e super site-ul. Imi place ideea si chiar merita sa investesti in el. Asa ca pune tot ce vrei pe el nu te lasa descurajatawinking

| Roses explică (pentru Esperança):

Mersi!

| Dumnyezo a răspuns:

E frumos, da' nu prea...