| Exal a întrebat:

Ce explicatii imi puteti oferi pentru teoriile si afirmatiile stiintifice de astazi gasite in Biblie?
Astept un raspuns la asta de cand am contul pe site...

25 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Până acum nu am găsit în Biblie teorii științifice moderne. Deci nu știu despre ce vorbești.

| danut a răspuns:

Ai primit "raspunsuri" foarte "stiintifice" de la trei "dependenti" de atacuri la Dumnezeire, in special "suferinzi" din cauza crestinismului. Trebuie sa-i intelegi, sunt "bolnavi" din cauza crestinilor iar suferinta lor este nemarginita. Chiar daca cineva ar aduce argumente stiintifice dupa "intelegerea" lor tot ar cauta sa contrazica, sa "murdareasca" acea teorie. Si daca cineva reuseste sa demonstreze neputintele lor, dispar pentru o vreme aparand apoi ca ciupercile dupa ploaie de parca sunt "fecioare" intru gandire si fapte repetandusi ineptiile din nou si din nou si asa mai departe.

| RAY a răspuns:

Omule acele informati sunt copy paste de la Mesopotani,canaiti, egipteni, biblia doar a cules aceste informati, de unde stiau egipteni sa faca piramide? unde isi mai folosesc si mintea, alti raman indioti toata viata, ce sa faci asta e

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Eu i-am dat de mai multe ori raspunsul: teoriile stiintifice moderne "regasite" in paginile Bibliei sunt trageri la tema.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Degeaba,ignoranti,dogmatici,limitati sunt ca un bios nu se poate scrie nimic nou in creierul lor,ei mereu redau scrierea initiala,ca cand pornesti un pc -bios,vede totul, e ok, trece la windows, e atat si astia se opresc acolo, ei nu pot concepe nimic nou care sa fie explicat stiintific, ei cred ca stiu totul desi de ce sa isi oboseasca mintea, e usor sa fi prost

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Tragerile la tema sunt ca la cei care sustin ca Eminescu stia teoria relativitatii (a lui Einstein).

| RAY a răspuns:

Chiar daca cineva ar aduce argumente stiintifice dupa "intelegerea" lor tot ar cauta sa contrazica, sa "murdareasca" acea teorie

adu ma dovada ca exista dumnezeu, ce atatea discuti inutile, dovediti ceea ce afirmati, deci dovada si mai discutam

| Exal explică (pentru RAY):

Până acum ai primit destule ba spuneai că nu crezi ba că nu îți pasă de ce crede altul deși aceea era o teorie logică și rațională susținută de alte descoperiri științifice.
Apropo daca Biblia este copiata, cum știau amărâții de evrei sa traducă pe vremea aia din alte popoare? +Plus că în alte religii abia se găsește ceva științific...

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Desi tu esti primul om care a dovedit ca exista dumnezeu wow asa da stire ))))))))))))
deci cum ai dovedit ca exista dumnezeu? ce experiment stiintific ai facut? omule tu nu stii ce inseamna a dovedi,asta e faza,intelegi,pentru tine a dovedi inseamna a minti,a convinge omul prin smeceheri, vrajeli, eu ti am dovedit ca basmele din biblie sunt copy paste din alte mitologi tu nimic, nu-mi pasa de basme crestine, dovedeste stiintific ceea ce afirmi

ai trecut tu prin toate astea?

Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Crearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică

pot eu sau altcineva repeta experimentul facut de tine? stiinta sta in reptare, baza este repetarea, daca nu se repeta nu e stiinta, e pesudostiinta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Criteriile teoriei științifice
Lipsa afirmațiilor care se conțin pe ele însele ca premise
Consistență internă: lipsă de contradicții în cadrul teoriei
Consistență externă: lipsă de contradicții cu alte teorii recunoscute
Valoarea cercetării: explicarea unor noi probleme care până acum nu au putut fi explicate
Testabilitate empirică
Explicație eficientă
Falsificabilitate: o teorie trebuie să fie astfel formulată, încât afirmațiile să poată fi infirmate prin experiment. Teorii nefalsificabile, deci care nu pot fi infirmate prin experiment nu pot fi considerate științifice
Criteriile experimentului științific
Obiectivitate (verificabilitate intersubiectivă): Un experiment este obiectiv, dacă cercetători diferiți, în condiții identice, ajung la aceleași rezultate finale.
Fidelitate (reliabilitate): Un experiment are un grad de fidelitate înalt, dacă în condiții echivalente, în repetate rânduri, duce la rezultate identice sau asemănătoare.
Validitate (valabilitate): Un experiment este vaild, dacă regula de măsură într-adevăr măsoară ceea ce ar trebui să măsoare. Aici trebuie să se evite ca alte caracteristici, care nu sunt măsurate, să nu influențeze rezultatul. Totuși, asta înseamnă o standardizare foarte riguroasă a condițiilor în care are loc experimentul. Aceasta însă poate să influențeze negativ valabilitatea. Dacă de exemplu, în cadrul unui experiment cu animale controlat riguros, anumite tipare de comportament trebuie să fie măsurate prin tratamentul A, se poate că acel tipar de comportament a fost cauzat nu de tratamentul respectiv, ci de circumstanțe (cușcă mică, plictisitoare etc.).
Standardizare și comparabilitate: rezultatele unui experiment numai atunci sunt comparabile, dacă respectă anumite criterii stabilite anterior. Pentru a asigura repetabilitatea și verificarea unui experiment, regulile de evaluare a experimentului trebuie să rămână cât mai simple posibil.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Descoperiri stiintifice? nici un experiment nu a dovedit faptul ca exista
viata de dupa moarte
ca exista vreun creator
iar afirmatiile din biblie sunt cunostine descoperite de catre canaiti, mesopotani, egipteni, daca ai fi invatat istorie ai fi stiut de aceste civilizati, dar de unde mintea oboseste cand e supusa cunoasteri, mai bine prost si odihnit

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cate cunostine aveau greci antici, o civilizatie uimitoare, dar pacat ca nu se invata nimic sau nu se retine nimic

| Exal explică (pentru RAY):

Descoperirile in ADN sustin designul inteligent.
In rest sunt teorii ca Big Bang, Teoria Corzilor ce sustin designul inteligent.
Nimic nu e random.
Nu mi-ai raspuns la :
"Apropo daca Biblia este copiata, cum știau amărâții de evrei sa traducă pe vremea aia din alte popoare?"

| Exal explică (pentru RAY):

Si Teoria Orch Or care sustine ca sufletul continua dupa moarte, tu nu ai comentat nimic de ea, doctorandus dadea din buci stanga dreapta ca nu stiu ce, dar teoria e propusa doi foarte mari oameni de stiinta contemporani (unul dintre ei fiind cel mai important colaborator al lui Stephen Hawkins) si e sustinuta de alte descoperiri stiintifice ce tin de fizica, fizica cuantica.

| doctorandus a răspuns (pentru Exal):

Orch Or a facut niste predictii fantasmagorice, deci nu poate fi valida. Vezi articolul de pe Wikipedia in engleza, scrie pe larg ce cercetari arata ca nu poate fi valabila.

Cat despre "ADN-ul a dovedit designul inteligent": e prostie sau dezinformare? Ce ai afirmat e ceea ce considera rebuturile educatiei. Cate articole de design inteligent s-au publicat in revista Nature in ultimii cincizeci de ani?

| doctorandus a răspuns (pentru Exal):

De unde stiau? Simplu: au fost ocupati de puteri straine si trebuiau sa se inteleaga cu puterile de ocupatie. Multi evrei au fost dusi la un moment dat in exil in Babilon.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Incredibil inteligent desigen dupa ce a pierdut un proces in usa care a demonstrat ca sunt o organizatie sectancta si asa zis argumente erau basme,adn ul dovedeste evolutia, numai minti nu merge, cica cum stiau sa traduca, zau asa argument dai cica amarati de evrei iar mai sus scrii ca avea cunostinte avansate, hotarestete omule te contrazici singur

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Wow avem si teorii despre suflet, misto, faza e ca ipoteza aia aia fantezista nu a fost dovedita, sufletul insati incalca legile fizici, misto

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Uite un preot catolic desfinteaza argumente sectante
http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......arata.html
Flagelul bacterian - Complex ireductibil?
http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......tibil.html
wow singura asa zis dovada s-a dus naibi
inteligent desigen zau, bolii genetice, mutati, daca exista un asa zis inteligent nu existau boli, exista boli pentru fiecare organ al omulul, nu e nici un inteligent desigen in joc

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Si biblia desfinteaza argumentul ala absurd, cei morti numai stiu de ei doar cei vii, citeste biblia

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Teoria Corzilor ce sustin designul inteligent.
iar minti, teoria aia nu sutine asa ceva, ce castigi ca minti? https://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_coardelor

| anonimg a răspuns:

"Slava lui Dumnezeu sta in ascunderea lucrurilor, dar slava imparatilor sta in cercetarea lucrurilor." - (Proverbe.25:2)

Cand se discuta despre astfel de lucruri trebuie tinut cont de aspecte extrem de importante: nu toti crestinii gandesc la fel; nu toti se iau dupa Biblie (unii mai putin, iar altii "trec" dincolo de ce spune Biblia); unii traiesc dupa Biblie si aceasta Carte si-a atins scopul transformandu-le viata, iar altii au acceptat adevarurile ei doar la nivelul mintii si nimic mai mult; altii vor avea parte de cuvintele Mantuitorului:
"Au sa va dea afara din sinagogi: ba inca, va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca aduce o slujba lui Dumnezeu." (Ioan.16:2)
Ce-a mai mare dovada a existentei lui Dumnezeu in afara de natura, de intruparea Domnului Hristos si de Sfintele Scripturi, o reprezinta convertirea, pocainta omului -ca rezultat al prezentei lui Dumnezeu prin Duhul Sfant in viata omului.
Aceasta este nasterea din nou, fara de care nimeni nu va putea intra in Imparatia lui Dumnezeu. Dar omul convertit cu adevarat se bucura deja de Imparatia lui Dumnezeu, de atmosfera cereasca; se bucura deja de acea "odihna ca cea de Sabat." (Evrei.4:9)

Dumnezeu a "ascuns" astfel de lucruri. Dar cine va fi inteleptul care le va cerceta? Rugaciunea noastra trebuie sa fie: "Doamne, schimba-mi modul de gandire ca sa pot intelege lucrarile Tale!"

| xerxes1 a răspuns:

Singura chestie stiintifica din Biblie este cea a falsificarii vinului, practicata de Iisus evreul.