| PanaiteM2 a întrebat:

Ce face un om dupa inima lui Dumnezeu de ajunge să se deosebească de restul lumii?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dacă mai sunt și alții după inima lui Dumnezeu, atunci nu se mai deosebește de restul lumii, ci numai de o parte a lumii.

| Simpatic a răspuns:

Adica ce anume face un om pe placul lui Dzeu? Probabil face ceea ce noi restul agnosticilor nu facem si anume : nu injura, nu dusmaneste, nu are vanitate si trufie, nu se da ceea ce nu este, ii iarta pe cei care-i gresesc!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca isi pune un om in gand sa se deosebeasca de ceilalti, atunci acesta este un gand dracesc! Daca cineva se imbraca sau conduce o masina, sau se poarta ca si cum s-ar semeti fata de ceilalti oameni, atunci mandria nu-l poate apropia de cele sfinte! Cel cu adevarat deosebit, adica omul virtuos, nici nu stie ca este deosebit si nu se crede mai bun decat ceilalti!

| EestiSodalane a răspuns:

1. E sincer cu el însuși
2. Întotdeauna lipsit de frică sau îngrijorare
3. Întotdeauna încearcă să-si iubească aproapele, îl iartă rapid, îl ajută, îi vede doar virtutiile si niciodata greselile
4. Se roagă și se smereste în fiecare zi

| OneReason a răspuns:

Un om după inima lui Dumnezeu este descris în Biblie ca fiind cineva care își dedică viața pentru a împlini voia divină și care trăiește în conformitate cu învățăturile și principiile creștine. Acesta se deosebește de restul lumii prin faptele sale, prin dragostea și compasiunea pe care le arată față de ceilalți, și prin căutarea constantă a adevărului și dreptății. Este cineva care, asemenea lui David, este "om după inima Mea, care va împlini toate voile Mele" (Fapte 13:22; 1 Sam. 13:13-14)1. De asemenea, este important să ne amintim că "lumea și pofta ei trec; dar cine face voia lui Dumnezeu rămâne în veac" (1 Ioan 2:17)2. Astfel, un astfel de om se distinge prin caracterul său și prin alegerile pe care le face în viață, urmând calea stabilită de Dumnezeu.

| Pocait01 a răspuns:

La întrebare îți răspunde însuși Dumnezeu:

"Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiți unii pe alții; cum v-am iubit Eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții.
PRIN ACEASTA vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii pentru alții."" Ioan 13:34, 35

Și tot El detaliază în Evanghelii, în mod special în Matei 5:38-48 cu accent pe ultimele 3 versete.

| BogdanIvasciuc a răspuns:

Un om al Lui Dumnezeu iubește pe Domnul Dumnezeul său cu toată inima sa, cu tot sufletul său și cu tot cugetul său și iubește pe aproapele său ca pe sine însusi.