| Roam a întrebat:

Ce interesant. Mi-am dat seama ca societatea ne educa in asa fel incat sa ni se para ciudat si urat sa fii diferit, sa te manifesti si sa faci ce iti doresti.De ex: Daca te apuci sa canti in public, lumea o sa zica ca esti nebun.

Am gasit asta acum si ma gandea sa o impartasesc cu voi.

Nici o societate nu doreste ca tu sa devii intelept!
Asta este impotriva investitiei oricarei societati.
Daca oamenii ar fi intelepti nu ar mai putea si exploatati.
Daca sunt inteligenti nu mai pot fi subjugati.
Nu mai pot fi fortati sa participe intr-o viata mecanica, traind ca niste roboti.
Se vor manifesta.
Isi vor manifesta individualitatea.
Vor fi permanent incojurati de un spectru al rebeliunii.
Vor dori sa traiasca in libertate.
Libertatea vine odata cu intelepciunea.
Dar nici o societate nu doreste ca oamenii sa fie liberi.
Societatile comuniste, societatile fasciste, societatile capitaliste, hinduse, musulmane, crestine, Nici o Societate.
In momentul in care oamenii vor incepe sa-si folosesca inteligenta, vor deveni periculosi.
Periculosi pentru cei aflati la putere.
Periculosi pentru toate ripurile de oprimari, exploatari sau suprimari.
Periculosi pentru biserica.
Periculosi pentru stat.
Periculosi pentru natiuni.
De fapt, un om intelept este precum un foc, precum un leu, o flacara.
Nu-si va putea vinde viata.
Nu-i va mai putea servii.
Va prefera sa moara decat sa fie un sclav.

Scuze pentru greseli.

Răspuns Câştigător
| Zatharra a răspuns:

Unele din concluziile astea le-am tras după ce am citit „Ferma animalelor" și chiar cred că ai dreptate.Iar în România se vede clar (pentru cei care vor să vadă) că cei de la putere fac tot posibilul ca populația să fie cât mai puțin educată.

27 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Si cica sinuciderea e lasitate. oh go on
Dă cuescion is?

Libertatea inseamna drepturi si obligatii, orice om inteligent stie asta, dar obligatiile nu se pupa cu libertatea. Poti merge in padure sau jungla, sa fii 100% liber, sunt curioasa cat o sa rezisti. Doar oamenii prosti vor sa conduca oameni prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin cateva cuvinte ai exprimat un mare adevar!

| BlackSulphur a răspuns:

Pentru prea mult timp omul a incercat sa se domesticeasca pe el insusi. Fie ca acestea sa fie "zilele din urma", insa nu din perspectiva crestina.
Puterea poate duce la corupere in cele mai multe cazuri, si din cauza asta libertatea omului a fost corupta si inlocuita cu sisteme politice, economice, religioase etc. Omul, de dragul "comfortului" si "sigurantei" si-a vandut "sufletul", mai exact, libertatea si gandirea.

| Aiwendil a răspuns:

Cat de naiv esti!
Inteligenta nu e totul, nu e arma suprema, ci iubirea.Inteligenta ai parte de ea doar in acesta viata.La ce bun? Stii o gramada de lucruri despre lumea acestea chiar crezi ca va duce fericirea? NU! Nu va duce, ci oamenii vor incepe sa se intreaca intre ei care e mai destept si vor incepe sa se ucida unul pe altul ca sa fie doar unul singur cel mai destept din cauza egoismului si a rautatii.

| Roam explică (pentru Aiwendil):

Vad ca tu te crezi tare destept. Sa stii ca tot ce ai zis tu acolo are o logica fantastica. De unde le scoti?

| Aiwendil a răspuns (pentru Roam):

Nu le scot de nicaieri.Acesta e realiatatea.Si sunt fata.
Mereu a fost asa.Cand domina crestinismul fiecare se intrecea care e mai preot decat altul,soldatii fac acelasi lucru,se intrec intre ei care e cel mai minunat soldat, la fel si cine e cel mai nazist, comunist, fascism, etc.Pentru ca asa e firea omului din totdeauna.Acesta mereu a vrut sa fie deasupra tuturor.Tu nu faci asta acum? Te crezi tare destept, iti expui parerile, astepti raspunsurile celorlalti care nu le accepti si ii consideri prosti ceea ce arata ca nu esti asa cum te consideri tu, desi asa crezi cu tarie, si acum ai fi fost savant probabil.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Aiwendil):

Poate acest citat iti va da de gandit!
http://www.pagecovers.com/......t_zone.jpg

| Roam explică (pentru Aiwendil):

Pai si tu faci acelasi lucuru. Te crezi tare desteapta. Vad ca m-ai despicat in 7, si stii exact ce om sunt si **** mea.

| Purec a răspuns (pentru Aiwendil):

Hmm mi-a plăcut răspunsul tau "iubitor de pasari" happy ai merita fundița aia, ai sintetizat perfect ce trebuia sa ii zici happy

| xadsada a răspuns (pentru Aiwendil):

Principiul crestinismului e sa iti iubesti aproapele, deci cand domina crestinismul domnia iubirea :*

| Aiwendil a răspuns (pentru Purec):

Mersi. happy

| Aiwendil a răspuns (pentru xadsada):

Asa e.Dar si celelalte religii te invata acelasi lucru.Nu discrimineaz nicio religie. happy

| Aiwendil a răspuns (pentru Roam):

Deja ca ai folosit o injuratura, nu da bine la atitudinea ta.Eu nu ma cred destepta.Stiu ca sunt altii mai destepti decat mine.Te-am dat pe tine exemplu pentru ca tu ai inceput si m-am intrebat pe mine ca sunt tare destepta, iar eu ti-am zis ca esti naiv pentru ca mai ai o gramada de lucruri de invatat in viata.Acum abia e inceputul. Opiniile, idele ti se schimba cu timpul.Iar asta se intampla tuturor.De exemplu, pe la 12 ani ziceam ca nu as deveni niciodata vegetariana, si uitema acum, de 3 ani, la varsta de 19 ani, sunt vegetariana. Timpul schimba lucruri.

| Aiwendil a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Poti trai si in confort si sa fii trezit si sa stii lucruri despre acesta lume rele si bune daca le accepti asa cum sunt si intelegi ca in acesta lume unde exista poli opusi e nevoie de asemea lucruri.
Stiu de poluare si sunt constienta de acestea, dara cum nu trebuie sa stau sa ma lamentez si sa fiu suparata din acesta cauza.Sunt fericita pentru ca accept aceste lucruri asa cum sunt si sunt pozitiva si voi stii ca cineva va gasi o solutie.

| Roam explică (pentru Aiwendil):

Religiile degeaba de invata sa iubesti pentru ca nu o sa-o faci oricum. Lumea e plina de ura nu de iubire.

| Aiwendil a răspuns (pentru Roam):

Tu ai parte de lumea asa cum vezi. Daca vezi lumea rea,o sa fie rea pentru tine, daca o vezi buna, o sa fie buna pentru tine. Daca ar fi plina de ura asa cum zici tu ai vedea pe strada cum se bat oameni, cum se violeaza, cum se tortureaza si alte lucuri ingrozitoarea ca acestea.

| Roam explică (pentru Aiwendil):

Asta este un principiu. De fapt, lumea din jurul tau reflecta starea ta. Lumea se bate pe strada, se violeaza si se intampla lucruri ingrozitoare. Lumea chiar nu mai stie ce inseamna sa iubesti. Exista totusi frica de inchisoare, de ondamnare la moarte, de amenzi, de diavol, de blesteme de multe altele. Crede-ma, cum a spus Osho, numeni din societate nu vrea sa domine iubirea in lume, sa domine pacea si intelepciunea pentru ca atunci oamenii nu ar mai avea nevoie de ei si ar pica de la putere. "Suntem nascuti in pacat, exista frica in viata oricui, exista tristete" Religiile nu te invata cum sa-ti patrezi corpul si mintea sanatoasa, nu te inavata cum sa te bucuri si sa fii fericit. Nimeni nu pune accent pe asta. Nici in biserici, nici in scoli, nici la tv. Scuze pentru greseli ^_^

| Aiwendil a răspuns (pentru Roam):

Tu ii lasi sa iti afecteze starea ta pentru ca nu esti suficient de sigur pe tine.
In ziua de azi nu mai e asa violenta ca in trecut.Azi poti sa te plimbi linistit pe oriunde.In trecut puteai la orice colt sau un drum mai dificil sa iti sara unul la gat si sa te omoare.Se intampla si asta azi, dar nu asa usor.Azi e politie, diverse organizatii, etc.Pe vremuri eraau prea putin gardieni ca sa-i protejeze pe toti.Frica nu ajuta la nimic, mai mult te face sa iti fie si mai rau.Nu cred ca Osho are dreptate,stiu cine e Osho,ba da vor sa domine lumea de iubire,pace si intelepciune,dar acestia oameni de obicei sunt oamenii pe langa care treci si care nu pot urca pe scara sociala asa repede incat sa schimbe lumea.A existat demult in India,un rege,nu mai stiu cum il chema,care a facut femeia si barbatul sa fie aiba drepturi egale,a scapat de tortura, de pedeapsa cu mortea, a adus pace, prosperitate, etc.Deci se poate daca ai un caracter impunator si cum sa ii influientezi pe ceilalti.
Atunci trebuie sa invatam noi acest lucuru de a raspandi fericirea si cum poti tu sa afci asta cand crezi ca exista numai ura?

| Roam explică (pentru Aiwendil):

Cred ca esti o fata care a trait/traieste intr-un cariter dragut, are cativa prieteni acolo si merge in mare parte cu masina prin oras. Dar crede-ma ca eu, in trecut, am avut probleme cu oameni si trebuia sa imi iau spate ca sa nu imi iau bataie pe strada. Crede-ma ca lumea de e roz.

Altceva. Mie nu imi pasa, nu imi mai pasa de nimic in afara de mine. Nu investesc energie decat in actiunile care ma satisfac. Vreau sa fac ce vreau si o sa trec peste tot ce ma impiedica cu indiferenta sau cu tarie. Investesc dragoste doar in ce-mi pasa si sunt constant fericit pentru ca am o viata echilibrata.

Crede-ma nimic nu e ceea ce pare.

| Aiwendil a răspuns (pentru Roam):

M-am mutat din orasul in care m-am nascutmin Sibiu acum 3 ani tocmai din cauza problemelor cu familia, rudele si din cauza colegiilor de la scoala.Am fost timp de 2 ani la liceu de electrotehnica, la profil de energie, unde impreuna cu mine erau 4 fete in clasa.Si nici macar nu m-am imprietenit cu ele pentru ca erau diferite fata de ele.Si in restul liceului tot putine fete, cam fiind 80% baieiti si 20% fete.Si baietii mereu se lua de mine si mancam bataie.Nu asa rau, dar era dureros mai mult la psihic si la suflet.Aici unde m-am mutat la liceu la Sibiu nici aici nu mi-am facut prieteni si sa nu mai spun ca in ziua cand faceam pozele pentru albumul de a 12-a, dupa ce s-a terminat pozele de facut, am fost lasata pe dinafara ceea ce nu mi s-a intamplat asa ceva in viata mea si din nou am fost ranita.Sa nu mai spun ca am incercat sa ma sinucid de doua ori.Deci cam de 5 ani nu m-am am prieteni, nu am avut niciodata un iubit, desi m-am indragostit de doua persoane care m-au refuzat, tati a murit acum 3 ani, relatiile cu rudele s-au racit din diverse motive.Asa ca nu am avut chiar de o viata roz.Sa nu mai spun cand s-a apropriat bac-ul cat de rau mi-a fost si cata greata imi iera, am vomitat, m-a durut ficatul din cauza grijilor si emotiilor.Dar am luat bacul si am luat la facultate fara plata ceea ce e bine.Dar atunci cand suferam am realizat ca nu se merita sa imi fac mie rau, nu isi are niciun rost.Si totusi viata mea a fost foarte frumoasa pentru ca am continuat sa lupt, sa fiu puternica, sa fiu pozitiva, chiar daca am indurat ce am indurat.Sa nu mai spun cat stau pe zi singura, vara de vara, cand e mami la servici cate 8, 9 uneori 10 ore pe zi.Chiar si in timpul scolii stau singura.Tu alegi singur cum ai viata frumoasa sau urata.

| emmaemilia a răspuns:

Foarte adevarat!

| DeusCorrupti a răspuns:

Mi-am dat seama de asta la 4 ani.

| Kamakura a răspuns:

Știai că dacă ești dreptaci ești mai robot, mai ascultător etc și dacă ești stângaci ești mai liber mai conducător mai revoluționar? Asta pentru că mâna dreaptă e condusă de emisfera stângă și invers. Emisfera stângă e logică și cea dreaptă e cu sentimentele emoțiile... Altfel spus de-aia Suntem majoritatea dreptaci, să fim ca o armată care face ce spune șefii. (Oamenii se nasc stângaci și dreptaci în egală măsură, dar devenim dreptaci din cauza obiectelor făcute pentru dreptaci)

| Roam explică (pentru Kamakura):

Wow. Interesant ce zici. Ma bucur sa ai comentat happy Mersi mult, o sa citesc mai mult despre asta happy