| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce mesaj a transmis Dumnezeu din domeniile de sus? In ce limba a comunicat Dumnezeu? Si de ce?

7 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Teologii i-au spus limba adamica. Nu putea fi o limba ETNICA, deoarece formarea etnolingvistica a popoarelor, in abordarea biblica, are loc ulterior.

| PorumbRodica1965 explică:

Nu stie nimeni? Se poate?

| Dandanache a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Vrei sa iti spunem ebraica, ca asa scrie pe site-ul vostru?

| PorumbRodica1965 explică (pentru Dandanache):

Da, asa scrie si asa a fost. Prima limba vorbita pe pamant, Dumnezeu care l-a creat pe om a stiut ce este mai bine pentru el. Dar ce mesaj a transmis, nu mi-ai spus.Ca sa pot sa-ti dau funda.

| Dandanache a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu-mi da funda, te rog, pentru ca nu sunt de acord cu tine. Fara dovezi biblice, nu pot afirma ca prima limba a fost ebraica.

| mateioy a răspuns:

In niciuna, crestinismul nu este decât un program pentru a tine omenirea in loc.

| Flavius003 a răspuns:

Limba care a vorbit-o Adam si Dumnezeu in Eden nu e cunoscuta! Unii zic ca a fost liba Izdraelului. dar cinestie? Poate a fost romanahappy