| Moisie a întrebat:

Ce motive credeti ca ar avea Dumnezeu sa ii ierte si sa-i mantuiasca pe acei crestini care se inchina Diavolului/Potrivnicului numindu-l Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cainţa şi acţiuni concrete

| Moisie explică (pentru danay72):

Crezi ca acestea ar fi motivele pentru care Dumnezeu sa-i mantuiasca pe cei care si-au batut joc de El si de Legea Lui?
Gresit, pentru asemenea greseli nu exista iertare ci doar Judecata.
Sau de ce crezi ca Isus se lauda ca i-a scos pe pacatosi de sub "blestemul Legii"?
Tocmai din cauza ca Dumnezeu NU iarta decat pe cei care fac mici greseli si isi spala pacatele cu sacrificii animale.

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Isaia1:18; 44:22

suntserios
| suntserios a răspuns:

Huh?

| Scarbo a răspuns:

Dupa cum spune si pilda fiului risipitor, dzeu ii lasa pe oameni sa aleaga intre a-l iubi sau a nu-l iubi, intre a ramane la casa parinteasca ( metaforic vorbind la Dzeu ), sau sa plece departe unde domneste pacatul, cand te-ai despartit de iubirea de la dzeu, el astepta sa ti-o dea inapoi, cu conditia sa-ti recunosti tie ca ai gresit. (filozofic vorbind, nu realistic ).

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Una este greseala omeneasca, si cu totul altceva este sa urmezi o religie care te invata ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI,(Vezi 3 Filipeni 6-9)
Dumnezeu nu i-a iertat nici pe Adam si Eva care au gresit neascultandu-i SFATUL, pai atunci de ce sa-i ierte pe crestinii care il batjocoresc si ii incalca in picioare Legea?

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

Scuza-ma cred ca am vorbit de caracterul lui iisus.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Nu e cazul sa-ti ceri scuze
In spetza asta chiar Isus este acel "fiu risipitor" care-si bate joc de Tatal sau cerescm dar Tatal ceresc l-a iertat si la UNS ca sef al Iadului, conform principiului "omul (diavolul) potrivit la locul potrivit!

| Katczinsky a răspuns:

Iar bati campii? Si-a facut aparitia boala mintala din nou?