| Dorugar a întrebat:

Oare cum ar trebui sa ne comportam noi oamenii normali cu credinciosii satanistii care frecventeaza cea mai diabolica institutie din istoria omenirii si care i se inchina Diavolului numindu-l Dumnezeu, ba chiar incalca Legea lui Dumnezeu, sub pretextul ca ar fi o lege veche?

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o clădire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte – ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Cititi Romani 16:5: "…spuneti sanatate si Bisericii care se aduna în casa lor...". Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.

Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii. Punandu-se prea mare pret pe organizarea dinafara, s-a neglijat partea spirituala, devenind o biserica lumeasca, cum recunosc mai multi teologi.Scotandu-se in relief numai caracterul extrem juridic, este explicabila saracirea fiintei bisericii de adancurile semnificatiilor divine supranaturale.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

1) Cand ma refer la bicisnicia bisericii nu ma refer la bicisnicia pietrelor ci la a oamenilor care formeaza comunitatea bisericii, si la ce sa te astepti daca oamenii care o formeaza sunt curve, borfasi si criminali carora li se promite mantuirea daca il accepta pe Lucifer ca Dumnezeu, ce naiba Ema, tu te faci ca nu stii? Pe cine vrei sa prostesti?
2) Sigur ca biserica crestina este trupul lui Christos, al acelui Christos care se recunoaste Stapanul Iadului si pe care Tatal Ceresc il denumeste in Apoc 12.12 ca fiind Diavol!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Biserica este ceva frumos. happy
Doar ca oamenii o fac urata.
Probabil te-ai uitat la Iisus din Nazareth.
Cred ca stii partea in care Iisus s-a enervat pentru ca oamenii transformasera o sala de rugaciuni intr-un fel de bar. happy
Biserica este un lucru frumos dar oamenii profita de pe urma ei.
Deci in concluzie oamenii sunt "urati" nu o simpla sala de rugaciuni.
Sper ca ai citit comentariul meu de mai sus. ^ _ ^
De ce sa te enervezi pentru lucruri inutile? Stai calm.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Da cladirile de piatra sunt ceva frumos, intr-adevar!
Pacat ca ele sunt populate de sarlatani/preoti de curve si talhari care sunt atrasi sub pretextul ca prin pocainta si acceptarea lui Lucifer ca Dumnezeu li se vor ierta toate pacatele si vor ajunge in rai!
Evident ca daca sunt atrase toate gunoaiele umane si scursurile societatii in biserica, este si normal ca ele sa fie asa cum sunt, adica cea mai DIABOLICA institutie din istoria umanitatii!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Dar acestia au fost sfintiti au fost curatiti prin sfant sangele lui Isus! Orice om merita o a doua sansa.Chiar si tu!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Iisus nu este Lucifer.
El este o parte din Dumnezeu.
Din ceea ce ai zis observ ca iti place sa citesti Biblia.
Un lucru pozitiv.
Prima data, citeste asta:
http://www.moldovacrestina.net/......s-hristos/
Te rog. Sunt sigura ca iti va placea si ca ti se va parea interesanta.
Explica legatura lui Iisus cu Dumnezeu.
Este ceva diferit intre Christos si Anti-Christos.
"Cuvântul "Hristos" vine din cuvântul grecesc "Christos", traducerea grecească a cuvântului "Messiah" din Vechiul Testament. Şi înseamnă "Cel ce este uns"."
Adevarat, cei din Biserica pot fi cu adevarat rai.
Dar nu numai din Biserica Crestina. Peste tot sunt "gunoaie".
Uite aici de exemplu:
http://www.libertatea.ro/......65384.html
Exista si bine in orice religie, trebuie doar sa stii unde sa cauti si unde sa te uiti. GBU (God Bless You).

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Tu ai impresia ca sangele lui Satana poate sfinti pe cineva?
De sfintit poate sfinti doar Dumnezeu, si cred ca iti dai seama ca cei care i-au incalcat prima PORUNCA si au UCIS nu au nicio sansa sa fie mantuiti nici macar de Dracu (adica seful cheilor Iadului) pe care-l slujiti voi in biserica voastra a curvelor si talharilor!

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Adevarul din postarile mele nu poate fi diabolic pentru ca lucrurile care se pot dovedi ca fiind reale sunt adevarate iar adevarul in totalitatea sa este Dumnezeiesc si nu poate fi Diabolic!
Diabolica e mintea institutia care a instigat la crima si biserica acelora care au ucis justificandu-se cu Biblia si au ucis in numele lui Dumnezeu, si la fel de diabolici sunt aceia care le urmeaza si continua calea mincinoasa.
Faptul ca acolo merg batrani inculti si copii care nu inteleg inca nimic, nu scade din diabolicitatea biserici tale bazate pe furt intelectual si cladita de un ucigas pe care voi il considerati apostol, si apoi impusa ca religie o
oficiala a imperiului roman, de un imparat criminal in serie care si-a ucis propria familie si chiar propriul sau fiu, ca apoi sa impuna la Niceea o religie a urii si minciunii pe care nici el cat era in viata nu a crezut-o!
Daca ai avea si ceva cultura istorica ai stii prea bine despre ce vorbesc, si poate ai si intelege ce spun!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Stiu despre ce vorbesti. Am cultura.
Stiu despre inchizitii, stiu despre tot la ce faci referire.
Ai ID? Mi-ar placea sa vorbim mai mult despre asta.
Este un subiect care ma pasioneaza. big grin

| EmaS a răspuns:

Dagul meu, biserica satanista au ca domn si stapan pe satan.Crestinii Il au ca Domn si Mantuitor pe Iubitul lor Domn Isus Hristos!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Diferenta intre biserica satanica si biserica crestina consta doar in faptul ca primii isi recunosc stapanul, iar a doua minte ca sa-l fereasca pe satana dar actioneaza in numele celui pe care-l ascund, in mod mai mult sau mai putin constient!
De exemplu tu slujesti minciuna cu buna credinta, deci intentia ta nu poate fi condamnata, dar asta nici pe departe nu inseamna ca Dumnezeu nu te va judeca DUPA FAPTE, pentru ca drumul catre Iad este pavat de cele mai bune intentii!

| OOOLEOOO a răspuns:

Sper ca nu asa cum ati facut cu mine. Eu ca adept al rastafarienizmul am primit doar insulte de la voi, cred ca asa va comportati si cu cei din alte religii, nu doar cu satanisti.

| Dorugar explică (pentru OOOLEOOO):

Eu cand m-am referit la biserica satanista m-am referit la acea biserica care a facut mai multe crime si bicisnicii in numele Dumnezeului ei care este Lucifer=Christos!
Biserica satanica la care te referi tu este un mic puisor microscopic fata de monstrul diabolic care a comis 2000 de ani cele mai grozave bicisnicii si atrocitati din istoria omenirii!

| Alikke a răspuns:

Sincer. Am studiat si "religia" asta. Nu este chiar asa cum se crede a fi. Unele idei sunt interesante, dar foarte putine dintre ele (cum ar fi cele cu mitologia, proiectile astrale (unele dintre preferatele mele) etc.).
Cum ar trebui sa te comporti cu ei?
Asa cum te comporti cu niste oameni normali. Si ei sunt tot oameni.
Doar ca inca nu stiu ce este bine si ce este rau.
Nu ii judeca pentru asta. Sunt tot oameni ca tine si ca mine.
Pentru ca omul nu are dreptul sa judece.
Judecata lor va veni cand va trebuii.
Tu trateaza-i normal, pentru ca tot oameni sunt.
Si stii si tu ca Iisus a zis: "Cel ce il face pe fratele/seamanul sau nebun, vrednic e de focul iadului.".
Trateaza-i normal, dar fii pe calea ta pe care o stii buna.
Stiu obiceiurile lor si stiu cam totul despre ei si despre cum gandesc, pentru ca sunt o persoana foarte deschisa si imi place sa studiez despre tot ce ma inconjoara. Dar aleg ce este mai bun si simt si stiu ca este bun.
"Oaia ratacita este mai importanta."
La un moment, va veni si judecata lor.
Dar tu sa nu ii judeci, pentru ca esti om.
Si omul pe om nu poate judeca.
Lasa-i in legea lor, sa creada ce vor ei.
Or sa se convinga de ce este bine mai devreme sau mai tarziu.
Satanismul este in general o "religie" extremista pentru cei cu varstele cuprinse intre 12 - 20 de ani, dupa isi vor revenii.
Rar se intampla sa isi pastreze religia asta pana la capat. In general Satanismul Modern mai este pastrat de unii pana la capat ce seamana cu ateismul. Rar Satanismul Traditional si extrem de rar cel Rebel.
Dar lasa-i acolo, nu ii judeca.
Este un pacat sa judeci pe om, tu ca om.

Apocalipsa 20, 12. „Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este CARTEA VIEŢII. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea."

„Vă spun că în ziua judecăţii, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor, pe care-1 vor fi rostit. Căci din cuvintele tale vei fi scos fără vină, şi din cuvintele tale vei fi osândit" „... Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui.
Aceasta este datoria oricărui om. Căci Dumnezeu va aduce orice faptă la judecată, şi judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rău."

„...să nu judecaţi nimic înainte de vreme, până va veni Domnul, care va scoate la lumină lucrurile ascunse în întuneric şi va descoperi gândurile inimilor.''

Tine-ti mintea si sufletul departe de ce vor ei, dar nu ii judeca si nu ii trata urat. Nu merita, sunt tot oameni.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Nu inteleg de ce te referi la religia satanica, pentru ca mai satanista decat biserica crestina nu este niciuna din istoria umanitatii?
Sau la voi nu faptele conteaza ci doar propaganda mincinoasa?
Stiti voi o alta religie care are fapte mai bicisnice, mai multe si mai monstruoase decat cele ale bisericii crestine, adica cea a lui Christos?

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Am zis si o mai repet. Nu e de vina Biserica (ca sala de rugaciune) si nici Dumnezeu pentru relele pe care oamenii le fac.
Oamenii sunt rai, oamenii sunt "satanisti" asa cum zici tu.
In nici un caz nu a gresit o simpla sala de rugaciune sau Dumnezeu.
Majoritatea tinde-ti sa pune-ti toate problemele in carca lui D-zeu. Normal, cine altcineva sa va cada in fata decat D-zeu?
Spune-mi, cine iti controleaza gandirea, tie ca om, tu iti controlezi gandirea sau D-zeu?
Normal ca tu. D-zeu nu are nici o vina pentru. faptele tale. Oamenii poarta vina asupra a ceea ce fac. Nu Biserica este de vina ci omul din ea.
Pentru ca toti alearga dupa bani. happy
In orice religie, ORICE RELIGIE de pe planeta asta, exista gunoaie.
Dar trebuie sa iei partile bune, nu pe cele rele. Pe cele rele oamenii le fac.
Asa este firea umana.

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru Dorugar):

Se pare dragutule ca esti putin derutat! Tu confunzi biserica traditionala cu inchinarea promovata de Isus Cristos,ceea ce este nu o rautate,este necunoastere! Ne poti oferi un exemplu in care primii crestini acceptau in mijlocul lor betivi, prostituate si hoti fara ca acestia sa-si renege faptele si sa nu le mai faca?!? Daca tu esti neprihanit, esti sfant sau tu stii ce esti, de ce nu faci o minune si sa ne mantuiesti pe toti?!? Crestinismul, dragul nostru a fost murdarit de traditie, si tu vrei ca 2000 de ani de traditie pagana sa o stergi printr-o postare pe TPU...cred ca-ti dai seama pe unde umbli...

| Dorugar explică (pentru 傻瓜的毫不相干):

Dragutule, nu sunt de loc derutat, ci doar luminat in privinta sarlataniei crestine! Eu nu confund nicio traditie cu nimic, si cu atat mai putin cu "inchinarea pe care NU a promovat-o Isus Christos, pentru ca Isus Christos nu a existat decat in inchipuirea celor care nu STIU, spre deosebire da rabinul Isus din Nazareth, care era un personaj real si nu unul virtual ca si Christos.
2) Nu ti pot oferii nici un exemplu despre primii crestini pentru ca primii asa zisi crestini(inclusiv Apostolii) NU erau crestini ci erau sectanti ai religiei mozaice! Crestinismul, dragul meu, a fost murdarit inca de la inceput, si anume cand ucigasul Pavel si-a dat seama ca nu mai are sanse sa urmeze calea religiei mozaice al carui Dumnezeu Judeca dupa fapte, pentru ca faptele lui subt exact CRIMA, adica prima porunca din Lege. Motiv pentru care acest criminal a declarat Legile lui Dumnezeu ca fiind GUNOI, si asa a inceput crestinismul care si astazi isi bate joc si il blasfemiaza pe Dumnezeu Creatorul, considerand ca Dumnezeu o amarata CREATURA sub forma unui rabin mozaic nenorocit!
Prin urmare eu imi dau PREA bine seama pe unde umblu, dar tu? cel care ca si crestin te kci pe Legea lui Dumnezeu, esti constient de ceea ce faci?

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Mersi ca m-ai adaugat la prieteni. ^. ^

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru Dorugar):

Da,m-am lamurit,tu esti cel mai intelept om de pe pamant,un fel de amestec caruia ar trebui sa-i punem un nume:Nostradamumamaomidaezechieluisaiaieremiadaniel,ce mai sunt incantat de raspunsul tau atat de mult ca ma duc sa-mi fac un ceai! Cred ca-ti pierzi prea mult timpul citind pe net, lucru care poate dauna nu doar sanatatii ci si intelectului! Ai grija de tine pentru ca faci afirmatii periculoase, dar ma rog, vad ca aici totul este permis.Un singur amanunt, daca poate fi numit asa:doar in mintea unora Isus este Dumnezeu, pentru asta nu trebuie sa-l faci raspunzator nici pe el si nici pe Pavel.In plus cine-ti permite sa fii atat de radical, tu detii legea si noi nu stim? Cum iti permiti sa ma-ntrebi daca sunt constient de ceea ce fac?!? Tu chiar stii cui ma inchin eu?!? Nu crezi ca ai intrecut masura?!?

| hellchild a răspuns (pentru Alikke):

"Sincer. Am studiat si "religia" asta. Nu este chiar asa cum se crede a fi. Unele idei sunt interesante, dar foarte putine dintre ele (cum ar fi cele cu mitologia, proiectile astrale (unele dintre preferatele mele) etc.)."
Din ce ai raspuns i-ai studiat doar pe satanisti rebeli(da astia fac toate tampeniile si se maltrateaza etc.) si pe cei traditionali, dar mai sunt modernii, unde Satan nu reprezinta decat o idee, adevaratul zeu fiind TU.
Proiectiile astrale nu isi au radacinile in satanism.

| Alikke a răspuns (pentru hellchild):

Stiu.
Am i-am studiat si pe cei rebeli si pe cei moderni si pe cei traditionali.
Si stiu ca proiectiile astrale nu vin de la ei.

| hellchild a răspuns (pentru Alikke):

Atunci subiect inchis. happy

| RAY a răspuns:

Mortala intrebarea, nu comentez ca ema se roaga sa ard in iad cat mai repede

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Eu ma rog pentru mantuirea tuturor utilizatorilor TPU!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Si eu am spus asta

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Mai bine abtine-te ca iti faci pacate!

| Dorugar explică (pentru RAY):

Din pacate lumea nu intelege aceasta intrebare, desi ea este clar exprimate, toti se refera la satanisti!
Dar satanistii nu se inchina lui Dumnezeu ci satanei, iar eu ma referea la acei satanisti care se inchina celui pe care ei il numesc Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru Dorugar):

Nu ai cu cine ipocrizia e mare

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

De ce nu ai ID?
Si mama are ID. laughing
Scuze ca postez aici.
Sunt membru Junior si nu mi se permite sa dau mesaje private.
Ia fa-ti unul. laughing
Scuze. Nu m-am putut abtine. A fost foarte amuzant.
Pentru mine este un subiect delicat si prefer sa il vorbesc cu 1 - 2 persoane nu cu 1000.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Nu mi fac ID pe Mess sau Facebook din principiu, si anume pentru ca sunt usor de hacuit!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Nu sunt, crede-ma.
Am din astea de cativa ani.
Daca ramai anonim si iti dai ID etc. etc. cui trebuie atunci nu o sa se intample nimica.
Eu tot din principiu bag in lista mea de mess numai persoane pe care le consider de incredere sau cu care observ ca am ceva de vorbit, si in general din recomandari. Am in lista numai persoane cunoscute.
Foloseste-le cu minte si nu o sa se intample nimica.
Si eu sunt foarte precauta cu astea. De aia iau persoane numai din recomandari, cunoscute sau cu cine am mai vorbit inainte alt undeva.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Aici nu merge pe credinta, ci pe exista de programe speciale pentru asa ceva.
Si asemenea programe exista si e plin internetul de ele.

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Unde? Stii vreunul? Eu nu am gasit nici unul. O.O
Ia fa-mi cunostiinta cu unul, am treaba. devil laughing
Glumeam. ^ 3 ^
Pai tocmai ti-am zis. Din principiu adaug numai persoane de incredere sau din recomandari.
Si eu imi aleg in general prietenii cu foaaarte mare atentie.
Crede-ma. Ii intorc inainte pe toate partile. laughing
Asa fac cu toti. Desi ii cam enerveaza asta. Dar se obisnuiesc dupa.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Nu ai cautat destul eu am gasit unul in 3 secunde
http://www.youtube.com/watch?v=oSyJBUgufM8

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Super.
Chiar crezi ca functioneaza?
Am gasit si eu 2 mai demult dar erau false.
Am cautat multe hackuri pentru. multe chestii dar toate s-au dovedit a fi false.
In afara de unul de la un joc care ma ajuta foarte mult. laughing

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Daca te rogi tu Ema trebuie sa-mi iau protectie.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Ma rog si pentru mantuirea ta!

| Miauti a răspuns:

Prin nepasare cum o fac si ei.

De ce tr romanul (omul) sa vada ce face vecinul de langa el?

| MetalHead04 a răspuns:

Fiercare cu viata lui. odata cenoi credem nu trebuie sa ne intereseze de altul chiar si o lege nu poate sa ne faca satanisti.

| Dorugar explică (pentru MetalHead04):

Doar ca acea Lege care va face satanisti este Legea lui Dumnezeu!
Asa ca ce CREDETI voi si nu trebuie sa va intereseze?
Nu trebuie sa va intereseze adevarul pentru ca sunteti credinciosi?
Tu chiar realizezi ce porumbel ti-a iesit pe gura?

| MetalHead04 a răspuns (pentru Dorugar):

Pff legea e lege poate sa fie si de la Dumnezeu dar eu care nu vreau sa cred nu cred si gata!big grin

| pisideeA a răspuns:

Oooo