| anonim_4396 a întrebat:

Ce nasol suna "robul/roaba lui Dumnezeu", nu vi se pare?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Spui asta fiindca nu intelegi cum sta treaba cu "ordinea" in lume. Noi fiinte create avem DOAR doua optiuni ori suntem cu Dumnezeu ori cu Satana. Cand Dumnezeu s-a intrupat pe pamant in Isus Hristos acesta A SPUS ca a venit NU CA sa i se slujasca ci ca EL sa slujasca omului, adica sa fie ROB.
Daca Dumnezeu CREATORUL a venit sa fie ROB cum poti sa fi tu o creatie a acestuia? Vrei sa fi superioara Creatorului sau sa fi asemenea Acestuia? Ca Rob al lui Dumnezeu ESTI LIBER, daca nu alegi varianta asta esti liber DOAR cu numele dar esti ROBUL Satanei. Nu exista zona NEUTRA, ori alegi (numai prin alegere) esti robul lui Dumnezeu ori esti LIBER sa fi Robul Satanei (fara alegere). ALEGE.

| DeyCj a răspuns:

Cu roaba se cară molozul, sau se face mortar în ea.Că besericile au fost făcute cu mortar la roabă, asta e adevărat laughing).
Aceste cuvinte, sunt rezultatul doxelor, doxe ce spun că omul trebuie să fie sclavul lui Dumnezeu, și s-l slujească, iar Dumnezeu l-a înrobit pe om spre a-i fi sclav.Real nici vorbă de așa ceva!

| Donsavas a răspuns:

Noi suntem "robii" destinului decis de altii, cum sunt fanaticii, preotii, etc care doresc sa ne "spele pe creier''

| mentholinks a răspuns:

Nu mi se pare. Probabil i-as sluji si eu daca as sti ca exista.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru mentholinks):

29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!

| mentholinks a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Mie nu-mi permite bunul simt sa cred cand vad atatea minciuni si contradictii. Si cand mai aud ca Dumnezeu sunt 3 persoane deja mi se face rau.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Iisus se refera la invierea lui si vorbea cu toma care nu credea, nimeni nu credea ca va invia, este metaforica invierea, ea a dat speranta acelor persoane, renasterea sperantei, dar banuiesc ca nu citesti biblia

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Acel verset nu se referea doar la Toma, Biblia am citit-o.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Eu am spus ca a vb cu toma nu ca se referea doar la toma, e la plural desi pentru toti

| Lostlyric a răspuns:

Nasol? Nu. Cel putin amuzant. Ce e nasol in a fi o "roaba"? Cari mai multe decat poti duce. Cateodata, iti mai cade si roata. Esti plin de mortar toata ziua, faci tit-tit cu copilasii...etc.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Un rob asculta de stapanul sau. A fi robul lui Dumnezeu inseamna sa asculti de El.

| Sigfrid a răspuns:

Pai smecheria e sa te faca sa te simti umil

| Truly88 a răspuns:

Bormașinul și Bormașina