| RAY a întrebat:

Ce nu e adevarat din aceste verste? http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie /

Nu va convine acest dumnezeu? Dar e dumnezeu vostru de care spuneti ca e bun

Răspuns Câştigător
| lilianaadelina a răspuns:

Crestinii vor spune ca e facatura si nu e bine sa rastalmacesti cuvintele din biblie rolling on the floor)

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

Dar pot verifica sunt versete din biblia lor, nu sunt inventate

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Bineinteles,dar ei nu or fi prosti sa zica ca dumnezeu e in stare ce ceva rau, ar fi in stare sa zica ca e doar gluma in biblie

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

O glumea, adica ei cred in ce vor ei ca banuiesc ca nu vor urma ce scrie acolo

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Exact

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

Deci sectancti ar pune in aplicare la orice ora ceea ce scrie acolo

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Clar,ca e cartea sfanta si te face sa devii un om pur si te indeamna la bine. in teorie

59 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu este bun. Aștept să citești Biblia ÎNTREAGĂ, nu versete fară context puse pe un site ateist.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Mereu o intorci cum vrei, cica site ateist, dar versetele sunt reale nu inventate

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

De ce nu sunt in context?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Cotext? eu spun ca sunt foarte clare acele versete
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.
22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s’a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.
Exod 31: 12-15~
12Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
13,, Vorbeste copiilor lui Israel, si spune-le:, Sa nu care cumva sa nu tineti sabatele Mele, caci acesta va fi între Mine si voi, si urmasii vostri, un semn dupa care se va cunoaste ca Eu sînt Domnul, care va sfintesc.
14Sa tineti Sabatul, caci el va fi pentru voi ceva sfînt. Cine îl va calca, va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta, va fi nimicit din mijlocul poporului sau.
15Sa lucrezi sase zile; dar a saptea este Sabatul, ziua de odihna, închinata Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului, va fi pedepsit cu moartea.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Am vrut să răspund, dar a răspuns N4RCISEDW4RD destul de clar. Biblia nu spune să omorâm ateii. În acel loc, împăratul Asa dorește să rezolve probleme de necredință din poporul Israel. Așa a hotărât împăratul, ca tot poporul Israel să Îl caute pe Domnul. Versetul nu zice "omorâți ateii". Dar voi vă mulțumiți prin a citi un verset și gata.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Cum nu spune omule ce minti şi oricine* nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia** omorât, fie mic, fie mare, fie bărbat, fie femeie.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu mint. Oricine nu *căuta*, *trebuia* - la trecut. Era valabila doar pentru acel moment si pentru acel popor, nu pentru toti. E greu de inteles?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da, lege data poporului Israel. Altceva?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

acest verset spune si mai clar,eu cred ca vrei sa o intorci cum ai chef ca dumnezeu e bun,a omorat toti noi nascuti din egipt, ce vina aveau acel bebelusi nici una dar dumnezeu e bun hai fi serios, sincer, sau potopul sa omori tu toata omenirea, sa salvezi cativa, pai erau mai multi de care lui nu-i pasa fapt nu i-a pasat vreodata de alte popoare decat de a lui, poporul evreu

| RAY explică (pentru AC4S4):

Legea care iisus nu a venit sa o desfinteze si sa o implineasca

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cum adică ce vină? Nu este orice om păcătos?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Adica voi daca ati putea ati ucide pe toti care nu sunt de religia voastra, bine asta ati si facut toata istoria voastra, ati omorat nevinovati, dar tu omule tu ai ucide un ateu

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Omule eu nu am omorât niciodată pe nimeni, de ce mă tot acuzi? Nu aș ucide pe nimeni. Citește Biblia și nu te lăsa influențat de site-uri.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Dar ai ucide daca ai avea voie, minunat

| 6684464 a răspuns:

1. Raportati la vremea respectiva.
2. Ce facea omul "fara Dumnezeu" in acea vreme este incomparabil.

Apropo, care ti se parea cea mai "inumana" din lista aia?

| RAY explică (pentru 6684464):

Adica pe vremea aia era super ok sa faci ce scrie acolo, asta da moralitate divina, schimbatoare

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

rolling eyes un verset specific de pe pagina, sau nici macar nu ai deschis-o? -_-

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Pai da, pe vremea aceea sa faci ceea ce scrie acolo era cel mai bine. Spune tu o tara cu oameni mai "civilizati" fata de cei ce ascultau de Dumnezeu din acea vreme(alege tu un verset).

Si da-mi ce ti-am cerut, sunt curios si poate dau si o explicatie. happy

| RAY explică (pentru 6684464):

Adica moralitatea de atunci era cea mai buna dar intre timp dumnezeu a mai invatat si ceva nou, dar iisus a spus ca a venit sa implineasca nu sa anuleze

Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

"Deuteronom 17:12" nu e chiar asa groaznic, stiu eu cateva versete care nici nu se compara, dar nu le zic tongue

Preotul, pe acea vreme, era acea persoana care invata oamenii sa se comporte pentru a fi placuti Domnului(iar comportamentul ar fi fost unul sfant). Daca nu ascultai de preot, practic nu voiai sa fii placut Domnului, desigur ca pedeapsa este moartea(stii cum a spus Isus, ca singurul pacat care nu poate fi iertat este hula impotriva Duhului Sfant care inseamna necredinta).

| RAY explică (pentru 6684464):

Nu e groaznic? adica tu ai ucide pe cineva care nu e de religia ta? Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

| RAY explică (pentru 6684464):

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

"DIN acesti copii" iti dai seama cat'a turma era? laughing Nu stiu daca argumentul se mai aplica si astazi(in perioada Harului), insa sa nu uitam ca in VT orice insulta adusa emisarului lui Dumnezeu este o insulta adusa Lui Insusi.
Exodu22:20 -> "Zoofilia, idolatria si vrajitoria sunt toate pedepsite de Domnul cu moartea, distrugerea. Motivul este acela ca este o sfidare a creatiei si creatorului." McGee

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, habar nu ai.

| RAY explică (pentru 6684464):

Wow asa manios e dumnezeu, e ca un dictator sau copil imatur

| 6684464 a răspuns:

Apropo, Dumnezeu a fost Suveran, este "bun"(stii? partea cu Isus...) si mai nou, va fi Judecator.
Oricum ar fi, El este Sfant(drept/dreptate); iar pentru ca Dumnezeu este Sfant(sa nu uitam ca " Din El, prin El si pentru El sunt toate lucrurile" Romani 11:36), toate lucrurile facute, pe care le face si le va face nu sunt pentru binele a ceva individual ci pentru a ceva unitar in care este cuprins Totul.

| RAY explică (pentru 6684464):

Noi vorbim de vechiul testament, tu faci exact ce a spus dany

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Ai vazut si tu "Romani 11:36" si gata...hee hee Nu ai inteles contextul?
Apropo, Romani 11:36 are referire la Geneza, daca vrei iti zic cum.

| RAY explică (pentru 6684464):

Acel verset nu e in vt, tu nu intelegi ca vorbim de vt

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Acel verset cuprinde 2 capitole din geneza, nu este ceva separat. laughing

| RAY explică (pentru 6684464):

Tu esti psihopat? cum poti sa razi omule

| RAY explică (pentru 6684464):

Aaaaaaaaaaa deci daca 42 de copii azi ar spune unui chelios ca e chel ar merita toti moartea

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

"sa nu uitam ca in VT orice insulta adusa emisarului lui Dumnezeu este o insulta adusa Lui Insusi."

| benny7 a răspuns:

Dumnezeu este nespus de bun, dar totodată este nespus de drept! care e Dumnezeul tau? Nu poţi sluji lui Dumnezeu şi lui Mamona?

| RAY explică (pentru benny7):

Inseamna ca nu ai empatie in tine, iar scrii tampeni

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Sunt obisnuit cu părerile tale. dar acum dacă să poate un răspuns pls?

| RAY explică (pentru benny7):

Iar scrii tampeni

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Deci nu vrei sa-mi oferi un răspuns! ce ascunzi la mijloc?

| RAY explică (pentru benny7):

Isi spun eu ce ascund, un ignore pentru tine daca continui sa ma deranjezi aiurea steregoi

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Ai răspuns la mii de intrebari ce te opreste?
asta e dacă vrei adevarul usor se găseste?

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Tu ai impresia ca ai citit câteva versete din Biblie și vi sa faci pe clovnu pe aici. Tu ai studiat mult biblia ma este? Pai cât de idioți ne crezi? Satanistu ala care a scris articolu ne spune ca biblia ne învață gen sa omoram ateii și ne da un verset din Biblie in care de fapt dacă citești tot capitolul îți dai seama ca acolo de fapt este vorba despre un legământ făcut de cineva și nicidecum ca asa ne învață biblia sa facem. Săracule

| RAY explică (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

Omule e biblia ta nu sunt versete inventate, ai citit biblia vreodata? omule in biblie scrie asa ceva https://biblia.resursecrestine.ro/2-cronici/15

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns (pentru RAY):

Asa și despre ce este vorba acolo? Ce nu ți se pare în regula?

| RAY explică (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

Asa si tu ai ucide atei daca ai putea?

| SantalPorcocale a răspuns:

Numa' o inventie de-a oamenilor.

| RAY explică (pentru SantalPorcocale):

Intra acolo sa il cunosti pe dumnezeu cu adevarat

| SantalPorcocale a răspuns (pentru RAY):

Fxck god
fxck satan
fxck the bible

fxck religion