| RAY a întrebat:

Uni spun ca diavolul e rau, dar dumnezeu cum e?
http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie /
de ce se ignora acest personaj in care cred evrei, mulsulmani, crestini?

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Deja devi o gluma sinistra prin postarile tale dand exemple de pe site-uri a unor indivizi cu mari probleme intru existenta lor biologica.
Daca iti doresti a fi doar un trol atunci sa rugam sefi TPU-ului sa infinteze o rubrica Gica-Contra, unde sa te dai singur cu capul de pereti.

| RAY explică (pentru danut):

Omule de ce trebuie sa jignesti? nu ai bun simt? scrie ma civilizat

| RAY explică (pentru danut):

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

ce minti ma, ala ia blestemat in numele domnului

| danut a răspuns (pentru RAY):

Unde vezi tu jignire cand postezi scrieri de pe un site a unor insi certati cu restul omenirii? Este un alint daca stau si ma gandesc la ce orientari sexuale ar avea acei indivizi "suparati" pe Dumnezeu.

| RAY explică (pentru danut):

Danut iar faci atac la persoana, ai o lipsa mare de bun simt, cultura, educatie

| danut a răspuns (pentru RAY):

Dar tu nu faci atac la persoana, unde este bunul TAU simt cand faci asa postari, de ce imi ceri mie ce tu nu ai? Chiar nu te uiti in oglinda?

| RAY explică (pentru danut):

Omule tu stii unde esti? esti pe TPU, aici e un site unde punem intrebari si raspundem

| danut a răspuns (pentru RAY):

CITESTE toata istorisirea, nu doar ce vrei tu:
2Imparati 2,12. Ilie le-a rãspuns: "Dacã sunt un om al lui Dumnezeu, sã se coboare foc din cer si sã te mistuiascã, pe tine si pe cei cincizeci de oameni ai tãi!" Si s-a coborât foc din cer si l-a mistuit pe el si pe cei cincizeci de oameni ai lui.
1. Când a voit Domnul sã ridice pe Ilie la cer într-un vârtej de vânt, Ilie pleca din Ghilgal cu Elisei.
9. Dupã ce au trecut, Ilie a zis lui Elisei: "Cere ce vrei sã-ti fac, înainte ca sã fiu rãpit de la tine." Elisei a rãspuns: "Te rog sã vinã peste mine o îndoitã mãsurã din duhul tãu!"
10. Ilie a zis: "Greu lucru ceri. Dar dacã mã vei vedea când voi fi rãpit de la tine, asa ti se va întâmpla; dacã nu, nu ti se va întâmpla asa."
11. Pe când mergeau ei vorbind, iatã cã un car de foc si niste cai de foc i-au despãrtit pe unul de altul, si Ilie s-a înãltat la cer într-un vârtej de vânt.
12. Elisei se uita si strigã: "Pãrinte! Pãrinte! Carul lui Israel si cãlãrimea lui!" Si nu l-a mai vãzut. Apucându-si hainele, le-a sfâsiat în douã bucãti,
13. si a ridicat mantaua, cãreia îi dãduse drumul Ilie. Apoi s-a întors, si s-a oprit pe malul Iordanului;
14. a luat mantaua, cãreia îi dãduse Ilie drumul, si a lovit apele cu ea, si a zis: "Unde este acum Domnul Dumnezeul lui Ilie?" Si a lovit apele, care s-au despãrtit într-o parte si în alta si Elisei a trecut.
22. Si apele au fost vindecate pânã în ziua aceasta, dupã cuvântul pe care-l rostise Domnul.
Elisei dupa ridicarea la cer a lui Ilie devine PROFETUL lui Dumnezeu, acei copii nu radeau de Dumnezeu, cum crezi ca vor sfarsi toti cei ce rad de Dumnezeu?

| RAY explică (pentru danut):

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

omule iar minti

| RAY explică (pentru danut):

Acei copii nu radeau de Dumnezeu, cum crezi ca vor sfarsi toti cei ce rad de Dumnezeu?

deci daca cineva rade acum de dumnezeu merita moartea? pai si iubirea, iisus spuna ma nu eu habar nu ai de biblie, cine isi da o palma sa intorci celalalt obraz, elisei nu a intors obrazul a blestemat copii aia

| danut a răspuns (pentru RAY):

Deci nu radeau de Dumnezeu ci de OMUL ales de Dumnezeu, adica de gandirea lui Dumnezeu. Nu e grav, este enorm de grav.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ce am mintit? Ca Elisei era profetul lui Dumnezeu, pai crezi ca Ilie i-a dat ceva lui Elisei, de unde, Dumnezeu a facut totul, Elisei era ales asa cum spune Dumnezeu in alt verset: Te-am ales inca din pantecele mamei tale.

| DeyCj a răspuns:

Pentru că zic ei(la general) acest personaj biblic a făcut ce a făcut cu scopul de a stabili ordinea între oameni. Oricum tot ce e scris în Biblie e SF. Orice om cu rațiunea întreagă își poate da seama.Cum tu ca creator al unui ceva, să ajungi să-ți distrugi parțial propria creație, pe acare tot tu ca și creator ai făcut-o perfectă, după cum ești tu ca și creator?
E ilogic, rațional vorbind.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Eu unu nu as vrea sa am un prieten, amic cu un om care crede in asemenea zeitate, asta e cel mai rau personaj scris vreodata, cica satana e rau, dar el nu a facut nimic rau dar e rau ))))))))) si da iisus aduceti si taiati in fata mea

Şi iată un bărbat, cu numele Zaheu, şi acesta era mai-marele vameşilor şi era bogat. 3... care n-au voit să domnesc peste ei, aduceţi-i aici şi tăiaţi-i în faţa mea.

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Acuma fiecare om crede în ce vrea.că face o alegere bună sau nu cu asta, asta îl privește strict pe el.Eu am amici care-s credincioși, dar subiecte de genu ăsta nu discutăm, și ne știm de peste 10 ani, și ne distrăm împreună, ieșim prin oraș, etc., deci nu cred că asta e un criteriu eliminator, ba din contra poate fi un criteriu discriminator, ceea ce într-o civilizată nu trebuie să existe.
Bine, sunt mai reticent când afirm asta despre 80% din Români, dar cum sunt și 20%(cu număr în creștere sper) care-s civilizați, prefer să-i văd doar pe cei 20% happy.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Man nu poti avea empatie sa crezi ca 42 de copii meritau sa fie mancati pe viu din cauza ca a spus unul chel ca e chelios

| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu este bun. Cel ce a creat viața are tot dreptul să o ia când vrea El.
Mi-ar plăcea dacă ai aduce un exemplu concret, nu un site întreg, că nu stau să citesc.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Da este bun se vede, este bun la a ucide 42 de copii ca au jignit un chelios

| RAY explică (pentru AC4S4):

1 Samuel 15:2-3 ~
2Asa vorbeste Domnul ostirilor:, Mi-aduc aminte de ceeace a facut Amalec lui Israel, cînd i -a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile."

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Păi pasajul spune clar cauza pedepsei. Dumnezeu nu a pedepsit fără cauză.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Ma omule 42 de copii pentru o jignire, ma tu ai empatie?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu ai inteles tu nimic sau faci pe prostul, acolo acei copii NU l-au jignit pe Elisei ci pe cel al carui reprezentant era, pe Dumnezeu. Dumnezeu a fost milos ca eu daca eram le radeam tot neamul si a fost si mai milos fiindaca PARINTI raspund de faptele copiilor iar DACA parinti s-au POCAIT au fost salvati si acei copi morti. Asta nu ai inteles tu din Biblie, bine eu cred ca tu chiar nu intelegi ceva din Ea.

| LoveSleep a răspuns (pentru danut):

"Au fost salvați" și "ar fi fost salvați" nu e același lucru, mai treci pe la școală.

| RAY explică (pentru LoveSleep):

Nu ai nevoie de scoala daca dumnezeu e raspunsul la toate

| danut a răspuns (pentru LoveSleep):

Greu cu intelesul, este vorba despre CE VA SA VINA, nu despre acest scurt segment de viata, ceva mai greu cu intelegerea, nu se face la scoala generala asa ceva.

| Inferno a răspuns (pentru AC4S4):

"Cel ce a creat viața are tot dreptul să o ia când vrea El."

Legea spune altceva.
Amuzant este ca tot tu, acum ceva timp, te impotriveai avortului spunand ca o mama nu are niciun drept sa ucida acel "copil". Iata ca acum te contrazici singur si sunt convins ca e doar din pricina inconsecventei caracteristice si nu a faptului ca ti-ai schimbat opinia fata de avort.

Interesant cum in viziunea ta deformata de religios predomina ideea de iubira si bunatatea dar totodata ideea ca o mama are tot dreptul sa isi arunce copilul la tomberon. Numai voi stiti sa combinati extremele asa.

| LoveSleep a răspuns (pentru danut):

Bine. Deci dacă vine unul și îți omoară toată familia; nevastă, copii, părinți, ești ok cu asta?

Îți las să semnezi și pot să te duc eu mai repede la "ce va să vină". Ești un ipocrit de 2 lei.

https://www.youtube.com/watch?v=fj1d9h7IL0I

| AC4S4 a răspuns (pentru Inferno):

O mama nu are dreptul să își arunce copilul la gunoi sau să-l avorteze. Acel copil are viață datorită lui Dumnezeu.

| RAY explică (pentru LoveSleep):

Corect

| Inferno a răspuns (pentru AC4S4):

Un copil "capata viata" datorita parintilor lui. Cred ca ar trebui sa inveti niste biologie de clasa a 5-a inainte sa vorbesti despre notiuni ca "viata".

Dumnezeu nu are cum sa dea viata acelui copil pentru ca acel copil e viu de la bun inceput. Iar ideea de a da viata la ceva deja viu e absurda cred ca si pentru tine.
Zigotul din care provine copilul este viu. Spermatozoidul si ovulul, care impreuna formeaza zigotul, sunt vii la randul lor.
Practic vorbim de un lant neintrerupt al vietii. Copilul nu capata viata la un anumit moment, el e viu de la bun inceput.

Deci nimeni nu da viata unui copil, insa parintii sunt responsabili pentru existenta lui si implicit pentru faptul ca el are viata.

| Inferno a răspuns (pentru AC4S4):

Si ca sa simplificam problema si mai mult imagineaza-ti o celula "A" care se divide in alta "B".
In ce moment de timp Dumnezeu da viata celulei "B"? De ce ar fi nevoie sa dea viata acelei celule cand ea rezulta din ceva viu si e vie pe tot parcursul procesului?
Nu vorbim decat de un singur organism viu care se "schindeaza" in doua alte organisme vii. Nu e nevoie de o forta exterioara datatoare de viata. Daca celula A are viata atunci si celula B va avea viata.

E la fel si cu un copil doar ca procesul e mai complicat.

| GdX a răspuns:

Nu exista Diavol si nici Dumnezeu. Este doar mare forta necunoscuta ce a dat creare intregului univers. Religia si implicit biblia au fost facute pentru a tine oamenii sub control prin teama. In ziua de astazi se numesc legi.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Lasa.te de prostiile astea.