| Ssssmokin a întrebat:

Ce părere aveti de Big Bang? Ce a fost înaintea acestuia? Din cate stiu eu la început universul a fost compact iar dupa marea explozie el s-a împrăștiat intr-o "infinitate" de bucati. Însă acel univers unde se afla? Într-adevăr ca acum se presupune ca exista materia neagra din care este compus o mare parte din univers, însă aceasta încă nu a fost descoperita cu desăvârșire. Si pe lângă asta cum de primele forme de viata au apărut tocmai aici. Adica de ce nu sunt si pe alte planete din apropiere? De ce planeta noastră este singura care contine apa?

Posibil sa se afle in univers o alta planeta cu forme de viata însă momentan noi suntem singuri. Si sincer prefer sa cred într-un Dumnezeu decât sa cred ca printr-o explozie am apărut noi, bine strămoșii nostri. Nu vreau sa va certati, vrei doar părerile fiecăruia pana la urma crestin, ateu sau animal tot trebuie sa trăim împreună. happy

Răspuns Câştigător
| Idris a răspuns:

"Daca astfel de discutii ar fi benefice lor, te gandesti ca n-ar fi cenzurat." - Ce te face sa crezi ca astfel de discutii nu sunt benefice musulmanilor? In cazul de fata, pentru mine chiar a fost benefica aceasta discutie si am acumulat cateva invataturi in plus despre informatiile in care se impiedica ateii. Mai mult decat atat, nu iti inchipui cat mi-am intarit credinta prin discutia asta, demonstrandu-mi mie pentru a nu stiu cata oara de ce ateismul este o "deplasare" si o abatere de la drumul cel drept. Si am mai invatat ceva din aceasta discutie, sau mai bine zis mi-am confirmat inca ceva despre atei si anume faptul ca niciodata un ateu nu admite atunci cand greseste si nu isi accepta greselile. In timp ce o persoana religioasa este constienta ca este supusa greseli si poate comite erori, atunci cand vine vorba de atei acestia au dreptate chiar si atunci cand tac sau ceva de genul asta. Se cred superiori, capabili si tot ceea ce spun ei reprezinta dreptatea si adevarul, dar asta este numai in imaginatia lor, insa nici un ateu nu va admite asta. Mai pe scurt, degeaba esti destept daca esti... Continuare o stii. Cred.

68 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce a fost inaintea Big-Bang? E ca si cum ai intreba ce ai facut inainte de nasterea ta. Acel "a fost" presupune un anumit timp, ceva anume era inainte de, ori, timpul e o caracteristica a Universului, tine doar de Universul in care traim, nu poti sa il scoti in afara Universului si sa il pui inainte de inceputul lui. Gindeste un pic. Daca Big-Bang e punctul de inceput al unei drepte si prezentul se misca pe acea dreapta de la un punct la altul, sa spui ca a fost ceva inainte de Big-Bang e ca si cum ai pune punctul in care a fost Big-Bang dincolo de inceputul acelei drepte a timpului, caci se presupune ca a mai existat ceva, niste puncte care au fost cindva prezent inainte de Big-Bang. Ori asta nu se poate, odata ce timpul a aparut la Big-Bang.

| danay72 a răspuns:

Cred în creație, nu cred ca printr-o explozie sa apară totul. E prea complex și exact. De exemplu, pământul este așezat la distanță optima de soare, ceea ce permite existenta vieții umane.Nu se putea întâmpla acest lucru dintr-o explozie.

| Ssssmokin explică (pentru danay72):

Da si acest lucru poate dovedi existenta unui Dumnezeu. Nu poti sparge o piatra in bucati egale. Pe cand planetele au aceeasi forma, chiar daca difera in marime.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Acel big bang care numa exlozie nu a fost nu a creat nici o stea, pamant etc

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Pamantul nu se afla o distanta optima vieti si luna se afla in acel perimetru si vens, marte, viata s-a adaptat vieti pe pamant nu pamantul vieti

| RAY a răspuns (pentru Ssssmokin):

Sti de ce toate planetele au acelasi forma?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Situată la circa 150 de milioane de kilometri de Soare, orbita Pământului se află într-o zonă locuibilă, deoarece aici nu este nici prea frig, nici prea cald ca viaţa să fie pusă în pericol. Mai mult decât atât, orbita este aproape circulară, astfel că Pământul rămâne tot timpul anului cam la aceeaşi distanţă faţă de Soare.
La rândul său, Soarele este considerat „uzina energetică" perfectă. Este o stea stabilă, de mărime ideală şi emite exact cantitatea necesară de energie.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Copy paste

| Ssssmokin explică (pentru RAY):

De ce? Macar raspunde.

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Acesta e adevărul despre pământ, nu l-am inventat eu.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Nu dar aia a fost copy paste

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Pe tine te interesează răspunsul, sau de unde am luat materialul? Scopul meu nu e sa îmi etalez cunoștințele, ci sa înțeleg un subiect.Am crezut ca asta vrei și tu.

| RAY a răspuns:

La cata stiinta cunosti te inteleg sincer, ce explozie a avut loc? unde scrie in vreun manual ca a existat o explozie? tu ai invatat la chimie ce e o explozie? acel big bang a fost o expansiune de la un atom la un univers care de atunci se tot extinde, unde scrie ca stramosi nostri au aparut atunci? ce a creat acel big bang? prima oara a aparut hidrogenul cu ajutorul lui au aparut primele stele care stele creaza tot ce vedem noi, stelele sunt motorul universului, omul abia o aparut acum 8 milioane de ani, acel big bang a fost acum 15 miliarde de ani, deci big bang nu a creat cam nimic a fost doar o expansiune atat

| Ssssmokin explică (pentru RAY):

Pai cum au aparut dintr-un atom asa multe vietati? Dintr-o simpla expansiune a unui atom care se afla undeva. Materia intunecata a aparut tot din hidrogen?

| RAY a răspuns (pentru Ssssmokin):

Cine a spus vreodata ca dintr-un atom au aparut vietati? unde scrie asa ceva intr-un manual de stiinta? nu ai habar de stiinta asta e adevarul ai si o minte inchisa, sti ce inseamna a avea o minte deschisa? inseamna a nu pleca de la bun inceput cu o afirmatie pai tu deja ai plecat de mult, atunci ce sens au intrebarile de genu? 99, 98 din populatia romaniei este crestina, deci ce sens are sa adaugi asemenea intrebari

| Ssssmokin explică (pentru RAY):

Pai atunci ce sens mai are sa evoluam? "acel big bang a fost o expansiune de la un atom la un univers care de atunci se tot extinde".
Pai daca big bangul a fost expansiunea unui atom atunci vietatile au aparut din molecule, sau?

| Ssssmokin explică (pentru RAY):

"acel big bang a fost o expansiune de la un atom la un univers care de atunci se tot extinde", tu ai spus. Si expansiunea universului, cum stiti de ea? Cum o "vedeti"? Doar faceti niste calculi si atat?

| RAY a răspuns (pentru Ssssmokin):

Ma mir cum poti scrie asemenea aberati sincer

| Ssssmokin explică (pentru RAY):

Pai explica-mi daca tot scriu aberati.

| T0T a răspuns:

Părerea mea e că Big Bang chiar a existat și eu zic că e un fapt care e foarte bine demonstrat de expansiunea acestui univers. Ce a fost înainte nu știm, însă putem presupune, raportându-ne la un multivers, că au fost și încă sunt și acum, mai multe universuri paralele care se pot și ciocni. Oamenii de știință descriu mișcarea acestora ca valurile mării. Oricum, sunt lucruri care au la bază modele matematice pe care le aprofundezi într-o viață dacă lucrezi numai la asta și cu toate astea nu știm mare lucru căci ce putem știi cel mai bine e ceea ce observăm și demonstrăm experimental. În rest, raportându-ne la religie, aceste fapturi nu neagă cu nimic existența lui Dumnezeu, doar că mulți inconștienți adoptând religia renunță la rațiune, la știință, ceea ce nu e bine. E ok să crezi în ceva dar atâta timp cât și gândești, cât îți folosești capul și ești un om deschis și tolerant.

| Ssssmokin explică (pentru T0T):

Nu am nimic cu ateii si stiinta insa unele persoane incearca sa faca religia sa dispara cat mai mult, ceea ce mie nu imi convine. Acum ca batrani nu mai au chef sa faca calculi matematice si chestii... pana la urma is oamenii de pe vremea lui nea "Nicu".

| Mayhem666 a răspuns:

Doar in galaxia noastra se afla miliarde de planete care pot sustine viata extrateresta, fie avansata, fie nu la fel de vansata. Si exista miliarde de alte galaxii, deci iti dai seama ca probabilitatea ca o alta planeta sa sustina viata este de 100%. Preferi sa crezi in Dumnezeu? Pai si daca Dumnezeu a creat toate astea, pe el cine l-a creat? El de unde a aparut? Sa nu mai iei cu prostiile alea ca Dumnezeu a fost aici dintotdeauna si va fi intotdeauna, ca e imposibil, totul are un inceput, dar si un sfarsit, deci nu poate sa fie vesnic. Daca ai de gand sa imi aduci argumente, te rog sa nu imi dai citate din biblie, ca nici nu o sa ma uit la ele.

| Ssssmokin explică (pentru Mayhem666):

Da exista posibilitatea sa existe si alte planete cu viata insa ce se intampla daca sunt la fel de avansate ca noi sau mai avansate si spun ca cred in Dumnezeu? Cand o sa se descopere o alta planeta care sa sustina viata si sa existe viata pe dansa, atunci o sa cred si eu in evolutie si nici atunci foarte sigur happy decat daca se vor mai gasi inca 2-3 planete cu diferite forme de viata happy. Si treaba cu Dumnezeu, cine l-a creat? Pai daca o iei asa pana la urma iesi la o infinitate de posibilitati. De exemplu inaintea lui Dumnezeu a existat o alta fiinta, pai si pe aceea fiinta cine a creat-o?
Si povestea se tot repeta. La fel si Big Bangul, inaintea lui ce a fost? Unde se afla acel univers compact? Niciunde? Este ca si cum ai spune ca arunci o piatra intr-o camera fara aer si piatra pluteste iar apoi explodeaza. Pai cum naiba pluteste aceasta piatra si apoi explodeaza? Este prea dens aerul?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Oamenii de stiinta incearca sa alfle care a fost cauza big bang-ului, pe cand faza cu Dumnezeu nu poate fi dovedita in vreun fel, macar stiinta se bazeaza pe teorii si dovezi, religia se bazeaza doar pe credinta, de aici si citatul "crede si nu cerceta", de ce sa nu cercetez? Ah da, este posibil sa aflam adevarul, de aceea sa nu cercetam, mai bine sa credem orbeste, decat sa descoperim adevarul, asa sigur o sa evoluam de 1000 de ori mai repede.

| Ssssmokin explică (pentru Mayhem666):

Se refera sa nu il cercetezi pe Dumnezeu, sa nu il dovedesti ca sa zic asa insa asta nu inseamna ca tu poti dovedi cu exactitate sau aproximativ ce s-a intamplat acum milioane de ani. Cum poti verifica asta prin niste calcule? Pana la urma tot noi am inventat calculele.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Ssssmokin):

De ce sa nu il cercetezi pe Dumnezeu? Sa nu aflii adevarul? Si anume ca nu exista, asta e motivul, Dumnezeu este, sau mai bine zis a fost inventia unor oameni, iar oamenii din ziua de azi inca mai cred in aceasta inventie.

| Ssssmokin explică (pentru Mayhem666):

Este adevarat ca nu il poti dovedi. Insa de ce nu dovediti raiul sau iadul prin niste calcule? Cum poti spune ca sunt miliarde de galaxi si gauri negre in care habar n-aveti ce se afla, de ce nu pot spune ca raiul nu exista sau Dumnezeu.

| Ssssmokin explică (pentru Mayhem666):

Apropo la voi in ce consta aceasta dovada? Adica sa il dovedesti pe Dumnezeu. Doriti sa il vedeti in persoana, sau?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Eu nu vreau sa il dovedesc, pentru ca nu cred in existenta lui.

| Ssssmokin explică (pentru Mayhem666):

Si de ce nu crezi? Posibil sa existe o dovada insa aceea inca nu a fost descoperita precum alte obiecte din univers.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Am mai multe motive sa nu cred, si nu sunt obligat sa spun nimanui de ce nu cred.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie sa ai credinta sa crezi in Bing Bang.
Trebuie sa ai credinta sa crezi ca suntem singuri in univers.
Trebuie sa ai probleme la cap sa crezi in povestirile Biblice.

| 0Alexander0 a răspuns:

In Big Bang erau cantitati egale de materie si antimaterie, care s-au anihilat la intalnire, si asa a inceput expansiunea universului. Ideea e ca universul e in expansiune, sunt dovezi solide in privinta asta, deci inseamna ca expansiunea a plecat de un punct, de densitate infinita.

"Însă acel univers unde se afla?" - niciunde, spatiul si timpul s-au format doar dupa Big Bang.

Nu cred ca e cineva in stare sa iti explice exact, cu calcule, sa iti arate experimente aici, nu stiu fizicieni pe site. Big Bang-ul este deocamdata cea mai buna explicatie, care este sprijinita de dovezi in mare parte. Nu te condamna nimeni ca nu iti place explicatia asta, dar nu poti contesta munca a multi fizicieni, cosmologi s-a, daca tu nu intelegi, nu inseamna ca nu e adevarat.

| Ssssmokin explică (pentru 0Alexander0):

Doresc si eu cateva dovezi. Nu condamn munca nimanui insa nu cred ca poti afla totul prin calcule. Noi inca nu stim ce este material neagra, doar stim ca exista. Insa nu poti fi sigur de asta, poate sa nu existe.

| Idris a răspuns (pentru 0Alexander0):

Wassamaaa'a banainaa haa bi aydinw wa innaa lamoosi'oon [adh-Dhariyat 51:47]

„Iar Cerul l-am înălţat cu Puterea Noastră şi Noi îl lărgim." [Traducerea sensurilor Coranului cel Sfânt, 51:47]

Apropo de expansiunea universului. happy

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Da, sigur, traducerea asta e bagata dupa ce a devenit clar, documentat stiintific ca Universul este in expansiune. Traducerile mai vechi sunt cam asa:

With power and skill did We construct the Firmament: for it is We Who create the vastness of pace.

sau

We have built the heaven with might, and We it is Who make the vast extent (thereof).

sau

And the heaven, We raised it high with power, and most surely We are the makers of things ample.

Dar cum crestinii au facut, de exemplu din rotund crec, din cerc sfera si din rahat bici, la fel si voi va straduiti sa adaptati ineptiile.

Restu-i ignoranta.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Traducerile mai vechi trebuie sa fie si autentice. In limba romana sunt mai multe traduceri ale sensurilor Coranului, insa cea mai autentica este versiunea facuta de Liga Islamica. Mai sunt si altele precum cea a lui George Grigore si etc. Oricum, traducerile, sunt doar traduceri ale sensurilor, insa pentru a nu exista nici un dubiu, poti ruga pe cineva vorbitor de limba araba sa iti traduca. Vorbitor de limba araba, fie el crestin, ateu sau ce vrei tu. Ca eu daca iti spun oricum nu ma crezi. PACE!

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Iar daca vrei exemple de tafsiruri mai vechi in care Allah spune ca Universul este in expansiune gasesti aici:

Tafsir muqatel ibn solaiman (an 767)
Tafsir Bahr alolum (an 985)
Tafsir alfayruz abadi (an 1414)
Tafsir Alnukat waloyon (an 1058)
Tafsir Alqasemy (an 1913 )
Tafsir Altabarani (an 970)

etc.etc happy

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"In limba romana sunt mai multe traduceri ale sensurilor Coranului,"

Ce ti-am dat era traduceri in englea, despe ce vorbim?

Fii serios, traducerea asta cu "expansiunea" a aparut dupa 1930 si indiferent ce liga sau neliga a introdus-o e doar o adaptare care sa creeze impresii pentru creduli.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Pai in engleza ti-am dat omule, despre ce vorbim spui? Si sunt dinainte de 1930, se poate verifica usor pe internet.

Uite-te:

1-Tafsir muqatel ibn solaiman (year AD 767)

means: we are able to expand it as we want.

2- Tafsir Bahr alolum, (year 985)
means: we are able to expand it as we will.

3- Tafsir alfayruz abadi (year 1414)

means : we are expanding it as we will.

4- Tafsir Alnukat waloyon (year 1058)

means : we are able to make the heaven expanding more that it is already expanded.

5 - Tafsir Alqasemy : (year 1913 )

means: we are able to expand it, more than it is already expanded.

6- Tafsir Altabarani (year 970)

means :we expand the heaven in every direction.

Nu poti evita adevarul pentru ca e chiar in fata ta. Degeaba te minti ca a introdus-o nu stiu cine dupa 1930, cand vezi ca acestea apar chiar si in anii 700. Si repet, se poate verifica pe internet si oriunde vrei tu sa verifici.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Nu te mai chinui degeaba sa demonstrezi ca povestea ta e credibila. La fel ca si la astilalti dezinformarea si modificarea succesiva a povestii ii face pe unii sa creada toate gogoritele. Pe langa amenintari si alte rahaturi.
Exista doua categorii de "religiosi": unii care doar raspandesc povestile in interesul lor si al organizatiei din care fac parte si unii care cred prosteste ce le spun primii. Si la voi exista "specialisti" care fac ajustari periodice ale textelor pentru a se potrivi cat de cat cu ce stim acum. Nu e nimic nou, nici greu de inteles, orice produs vandut trebuie adaptat pietei de la un moment dat. Iar vanzarea de povesti cu spiridusi nu e diferita cu nimic.
Chiar, tu din care din cele doua categorii faci parte? Am o banuiala, dar astept sa mi-o confirmi...

"...se poate verifica usor pe internet."

Lol! Pai atunci ia verifica tu pe internet, gasesti surse cate vrei, cica spiridusul crestin e mai smecher ca al tau. Sunt zeci de mii de surse care "confirma" asta, cum sunt si altele, ale adeptilor celuilalt spiridus care "confirma" cu "exemple" la fel de stupide ca celalalt e mai bengos.
De fapt amandoi sunt foarte smecheri, dar nu exista.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Exact asa ma asteptam sa decurga aceasta discutie. Ca oricare ateu, care este prea ignorant si refuza sa accepte Adevarul chiar si cu dovezi clare in fata. Oare pana unde merge ignoranta ta? Eu nu vreau sa demonstrez nimic la nimeni, eu doar iti prezint, daca iei in considerare sau nu e problema ta si eu nu raspund pentru tine. Islamul va creste oricum cu tine sau fara tine, cu mine sau fara mine, pentru ca este religia lui Allah si a promis ca va avea grija de ea.

Din nou pe scurt, iti voi demonstra ca nu a modificat nimeni nimic dar ai sa ignori si de data asta.

In cazul tafsirului lui Altabari din anul 970, Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah (1263-1328) a spus ca este tafsirul cel mai plauzibil care era in circulatie printre oameni era tafsirul lui Altabari pentru ca este dovedit clar cu isnaad (lant de naratori) autentic si in care nu se gaseste nici un fel de bid'ah (inovatie) sau modificare in el si nu transmite informatii din surse dubioase sau neautentice cum este in alte cazuri ca de exemplu in Muqaatil ibn Bukayr si al-Kalbi. Aceasta fatwa o poti gasi aici Majmoo’ al-Fataawa, 13/358.

Asa cum am am spus, nu cred ca vei lua in considerare nici aceasta pentru ca iti e mai usor sa crezi ca nu vei da nici o socoteala si ca ai aparut dintr-un nimic care inainte era un alt nimic, care inainte alt nimic si totul s-a intamplat accidental sau diferite baliverne pe care vi le bagati voi ateii in cap, care fiecare dintre voi aveti cu totul o alta poveste de ma inspaimant cand le aud.

"Lol! Pai atunci ia verifica tu pe internet, gasesti surse cate vrei, cica spiridusul crestin e mai smecher ca al tau." - Am verificat crede-ma si am facut-o pentru mult timp si aceasta cautare mi-a oferit raspuns la multe intrebari. Asa ca inainte de a arunca cu vorbe goale mai asculta si la ce au de spus cei din jurul tau si incearca sa iei doar ceea ce e bun din informatii sau doar ceea ce e adevarat, daca ai aceasta capacitate, daca nu, te vei mintii asa in continuare o viata intreaga si cand vei ajunge fata in fata cu Creatorul tau vei spune sa mai fi lasat o data pe pamant sa crezi si sa nu fii dintre cei nelegiuiti. Macar daca tot aduci niste acuzatii sustinele cu ceva dovezi, nu cu vorbe goale, pentru ca asa pe vorbe goale putem vorbi la infinit. Eu de fiecare data imi sustin ceea ce spus prin dovezi si ai vazut dovezile mereu de la mine, insa le-ai ignorat. Si ce rau procedezi!

"Ei voiesc sa stinga lumina lui Allah cu gurile lor, insa Allah intregeste lumina Sa, chiar daca necredinciosii nu voiesc." [Qur'an 61:8]

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

""Ei voiesc sa stinga lumina lui Allah cu gurile lor, insa Allah intregeste lumina Sa, chiar daca necredinciosii nu voiesc." "

Da, asta e copy-paste de la crestini, ca si astia au pe undeva, nu mai caut acum, exact aceeasi chestie, dar evident cu alt personaj. Pe undeva de inteles, povestea voastra are destule idei preluate de la astilalti si fardate putin.
Atata timp cat Avraam, Moise, Noe, Isus, sunt si la voi profeti, iar astia e demonstrat ca nu sunt deloc ceea ce vor religiile sa para, despre ce naiba vorbim? I-ati ciordit pe astia de la evrei/crestini, i-ati degradadat un pic si le-ati pus un sef nou, si iata islamul...Hai sa fim seriosi, nici crestinismul nu e original, darmite islamul.

"Islamul va creste oricum cu tine sau fara tine, cu mine sau fara mine, pentru ca este religia lui Allah si a promis ca va avea grija de ea. "

Va creste pana va descreste, ca orice religie.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Holiday, e normal ca sa fie asemanari intre toate cele 3 religii, pentru ca sursa Scripturilor pe care se bazeaza fiecare este aceeasi si anume Allah. Allah a pogorat Zaboor, Torah, Injeel si Quranul. Allah aminteste de fiecare dintre profeti in Quran si povesteste despre fiecare la cine si cu ce mesaj au fost trimisi. Daca in Quran Allah spune ca el este al-Ahad (Unicul) si Isus spune in Injeel Domnul meu si Domnul vostru este Unul Singur este normal sa se asemene, pentru ca in celelalte scripturi au mai ramas franturi din mesajul original. Apoi diferenta dintre Scripturi se face in alta parte. In Biblie gasim:

Biblie Exod 31:17: …căci în şase zile a făcut Domnul cerurile şi pământul, iar în ziua a şaptea S-a odihnit şi a răsuflat.

Allah spune in Quran: Quran 50:38: Am creat Noi cerurile şi pământul şi ceea ce se află între ele în şase zile şi nu Ne-a cuprins pe Noi nici cea mai mică osteneală!

Cand Biblia spune: Biblie Psalmi 2:7: Dumnezeu îi spune lui David: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.

Allah spune in Quran: Quran 112:1-4: Spune: „El este Allah, Cel Unic! ~ Allah-us-Samad! ~ El nu zămisleşte şi nu este născut ~ Şi El nu are pe nimeni egal!"

Din nou Biblia spune: Biblie Exod 3:22: Dumnezeu a spus fiilor lui Israel: „Fiecare femeie va cere, de la vecina ei şi de la cea care locuieşte în casa ei, vase de argint, vase de aur şi haine, pe care le veţi pune pe fiii şi fiicele voastre. Şi veţi jefui astfel pe egipteni."

Allah spune in Quran: Quran 7:28: …Spune: „Allah nu porunceşte nelegiuirea! Spuneţi voi, punând pe seama lui Allah, ceea ce voi nu ştiţi?"

Cand Biblia spune: Biblie Deuteronom 5:9: Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc;

Biblie Isaia 14:21: Pregătiţi măcelărirea fiilor, din pricina nelegiuirii părinţilor lor!

Allah spune in Quran: Quran 6:164: Nici un suflet nu va agonisi decât împotriva sa. Şi nici un [suflet] purtător de poveri nu va purta povara altuia!

Asadar cine spune ca Islamul este copie a crestinismului se inseala amarnic, iar asemanarea dintre cele doua este ca si asemanarea dintre o Dacia si un Mercedes-Benz.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"Holiday, e normal ca sa fie asemanari intre toate cele 3 religii, pentru ca sursa Scripturilor pe care se bazeaza fiecare este aceeasi si anume Allah."

Notiunea de Alah a aparut mult dupa ceilalti spiridusi, iar faptul ca au fost fardate unele fapte, ca au aparut noi personaje etc nu justifica nici macar originalitatea povestii, darmite autenticitatea ei.

"...asemanarea dintre cele doua este ca si asemanarea dintre o Dacia si un Mercedes-Benz."

Mai degraba ca intre Zana Maseluta si Duhul Lampii.

"Asadar cine spune ca Islamul este copie a crestinismului se inseala amarnic,"

Ei, da...dar nu asta e cel mai important, ci ca ambele nu au nici o baza reala.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"Notiunea de Alah a aparut mult dupa ceilalti spiridusi" - Hai nu mai spune... Dar de Eloh sau Elah din ebraica ai auzit? Eloh in ebraica = Allah in araba. Eloh, Elah nu sunt doua cuvinte diferite, ele reprezinta unicul cuvant arab Allah. Crestinii arabi tot Allah spun.

"Ei, da...dar nu asta e cel mai important, ci ca ambele nu au nici o baza reala." - Ce inseamna pentru tine o baza reala? O teorie care nu are nici o baza reala o iei de buna, in timp ce atunci cand vine vorba de islam spui ca nu are nici o baza reala. If you know what i mean. happy

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Deci nici macar numele nu l-au schimbat, din multele denumiri au ales doar una. Si cica nu e copy-paste.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Te auzi (citesti) ce spui? Vad ca o dai cu una calda, una rece iar indiferent cat as discuta cu tine tot ipocrit ramai, pentru ca scopul tau nu e de a afla Calea Adevarata ci scopul tau este de a te minti singur si de a ii atrage si pe altii in aceasta capcana a nelegiuirii. Iata de ce ateii sunt persoanele negative, fiind cele mai nevrotice si mai neadaptate persoane, considerati facatori de stricaciune si nelegiuiti pe acest pamant. Daca doreai sa aflii Adevarul il aflai fara dar si poate, dar nu, tie iti place ignoranta si ipocrizia si nu iubesti dreptatea, adevarul si pacea. Cei ca voi sunt aceia carora Allah le-a impietrit inimile lor si indifirent de ce va fi nu ii vom afla pe ei multumitori, iar prin acestia sunt incercati dreptcredinciosi care sunt statornici in credinta. Dar toate acestea pana intr-o Zi.

Si totusi nu m-ai lamurit de ce crezi o teorie fara o baza reala, insa in acelasi timp strigi in gura mare ca religiosii cred in ceva fara o baza reala. Nu suna ipocrit? Ba da, cu adevarat. Si mai astept ceva de la tine, astept mesajul in care vei incepe sa iti pierzi rabdarea si sa injuri asa cum sfarsesc peste 90% dintre discutiile cu atei. happy PACE!

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Trec peste spumele de la gura ta, si peste aberatiile cu "adevarul" din povestea ta, dar totusi:

"de ce crezi o teorie fara o baza reala, "

La ce te referi?

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Ma refer la evolutionism. Daca nu ti-ai dat seama e grav, dar prefer sa cred ca te faci ca nu ai inteles. happy

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"Ma refer la evolutionism. Daca nu ti-ai dat seama e grav"

Te puteai referi la Big Bang de exemplu, de unde dracu sa stiu ce-ti trece prin cap?
Pe de alta parte daca vorbim de evolutionism, ce dubii ai?

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Ce dubii sa am, pentru mine evolutionismul e doar o teorie fara nici o baza reala. Aceeasi parere pe care o ai tu de religie, aceeasi parere o am eu despre evolutionism. Este vice-versa. Ba in cazul evolutionismului chiar sunt mai inversunat datorita multor inselatori dovedite puse la cale de oamenii de stiinta in incercarea de a isi demonstra ideile false. Si cand spun inselatorii ma refer la cazuri ca "Omul din Piltdawn", "Omul din Nebraska" etc. Dar sa nu uitam si de cazul "Ota Benga", cazul pigmeului care a fost sechestrat de catre asa zisi oameni de stiinta, care l-au tinut intr-o cusca tratandu-l ca pe un animal in incercarea de a isi sustine ideile false, pana cand amaratul congolez s-a sinucis.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Da, bune exemple ai adus. Daca sunt cateva experimente tampite sau cativa care pentru faima sau bani au fabricat niste chestii inseamna ca milioanele de probe existente privind evolutia vietii sunt toate false. Pff...
Stii, daca s-au falsificat cateva tablouri ale unor pictori celebri nu inseamna ca pictorii aia n-au existat sau ca n-au pictat. Asa si cu "argumentul" tau, daca s-au facut cateva incercari de a castiga ceva din niste falsuri nu inseamna ca toate sunt false...
In schimb consideri ca exista argumente cum ca daca stai cu curu-n sus de cateva ori pe zi si balmajesti invocatii ai o viata minunata si mai ales devii nemuritor, evident fapt neconfirmat de absolut nimic.
Revin si te intreb, daca toate "invataturile" astea minunate ale voastre sunt atat de bune, de ce dracu va omorati intre voi ca chiorii, de ce veniti aici unde e naspa, si pana la urma, daca tot nu vreti sa intelegeti ca pentru a fi cum nu e la voi, trebuie sa terminati cu tampeniile, de ce v-am primi?!?
Mai te si plangi ca ti-au inchis nu stiu ce site-uri unde probabil promovai astfel de idei, dar ia gandeste-te ce se intampla daca merge unul la voi si face ce te plangi tu ca nu esti lasat sa faci. Iii taie capul, si tot tu te smiorcai ca nu esti lasat sa promovezi ceea ce duce la asta...
So, in Romania, in Europa e naspa, ce cauti aici? Ai raspuns la asta?
Daca n-ai, macar taci din gura.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Eh, ceea ce vezi tu nu e ceea ce pare a fi. Intotdeauna ai grija la detalii si nu privii doar asa superficial lucrurile. Spui multe vorbe fara sens si care nu sunt deloc gandite, insa sper ca intr-o zi sa iti dai seama. Lasand religia la o parte, lasand faptul ca eu sunt musulman si tu esti ateu, priveste doar un pic ce se intampla la nivel mondial cu oameni. Oameni care inainte de orientarea religioasa sunt oameni si sunt victime si sufera si mor din cauza unor idei gresite si a unei politici facute de mana omului care nu trateaza echitabil in nici un fel. Eu nu am zis ca imi e naspa in Romania, mie imi este bine, insa nu sunt numai eu in Romania. Sunt multumitor si recunoscator acestui stat ca de secole am trait in liniste si in pace impreuna cu alte comunitati fie ele crestine, iudee si etc. Probleme sunt altele si nu pot fi discutate pe un forum, insa e un topic interesant de dezbatut face2face. Cum acest lucru nu cred ca e posibil prea curand, nu imi ramane decat sa iti cer sa nu imi mai adresezi astfel de intrebari nu din cauza faptului ca nu am raspuns la ele ci din cauza faptului ca raspunsul e evident si ti-l poti oferi singur. PEACE!

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

" Daca sunt cateva experimente tampite sau cativa care pentru faima sau bani au fabricat niste chestii inseamna ca milioanele de probe existente privind evolutia vietii sunt toate false. Pff...
Stii, daca s-au falsificat cateva tablouri ale unor pictori celebri nu inseamna ca pictorii aia n-au existat sau ca n-au pictat. Asa si cu "argumentul" tau, daca s-au facut cateva incercari de a castiga ceva din niste falsuri nu inseamna ca toate sunt false..." - Analogia pe care o faci cu tablourile nu e buna din varii motive. De exemplu daca un tablou a fost copiat, exista originalul si se poate dovedi usor ca acel tablou a existat, insa in cazul unei teorii nefondate, ce se poate dovedi decat ca e nefondata.

Apoi spui ca sunt cateva experimente tampite sau cativa care pentru faima sau bani au fabricat niste chestii. Bun, ce ne garanteaza noua ca nu se intampla si astazi ceea ce s-a intamplat atunci si ca nu se fabrica si astazi chestii pentru faima si bani? Mai ales ca la vremea respeectiva a acelor falsuri, acestea au fost luate de buna credinta si fiind considerate adevaraet si au fost tratate cu foarte mare seriozitate ani buni la rand pana cand s-au dovedit ca au fost falsuri. Asadar, la fel se poate intampla si in viitorul apropiat sau indepartat.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"...din cauza faptului ca raspunsul e evident..."

Pot fi doua. Evidente, desigur ambele. Si ambele justifica tot ce am spus mai sus despre venirea aici si comportamentul care ar trebui s-o insoteasca. Esti la mine in casa iti place si vrei sa stai, ori te conformezi regulilor mele care au dus la situatia in care preferi casei tale pe a mea, ori pleci de unde ai venit. Nu pot accepta sa imi spui ca tu stii mai bine ce trebuie facut in conditiile in care de unde ai plecat, unde erau regulile tale, e suficient de nasol sa vii la mine. E o chestiune de bun simt, pe care vorba ta, ateu sau religios, ar trebui s-o intelegi si s-o respecti.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"ce ne garanteaza noua ca nu se intampla si astazi ceea ce s-a intamplat atunci si ca nu se fabrica si astazi chestii pentru faima si bani? "

Se fabrica, si se vor mai fabrica. Dar ce legatura are? Daca 1% din bancnote sunt false inseamna ca toate cele 99% ramase nu trebuie luate in considerare? Dar ti-am mai explicat asta, deja pierd timpul.

In plus ca toate acele falsuri au fost acum multi ani (60-100) cand posibilitatile de a fi verificate erau mult limitate. Acum nu mai poate veni nimeni cu un os de maimuta sa zica ca e de om.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Ce spui acolo? Despre ce casa vorbesti si de ce iti insusesti ce nu iti apartine si ce nu apartine nimanui. Ale lui Allah sunt cele din ceruri si de pe pamant. Dar ca sa intelegi mai bine acest concept de "casa" despre care vorbesti si ce pamanturi iti insusesti, hai sa ne intoarcem la caderea califatului din 1924, atunci cand au fost impuse diverse... Dar din nou, o discutie ce nu poate fi purtata pe un forum. Intoarce-te in istorie si vezi despre ce e vorba, apoi sa vedem daca mai vii cu afirmatii de genul casa lu' cutare si cutare.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"Se fabrica, si se vor mai fabrica. Dar ce legatura are? Daca 1% din bancnote sunt false inseamna ca toate cele 99% ramase nu trebuie luate in considerare? Dar ti-am mai explicat asta, deja pierd timpul." - Repet, analogiile pe care le faci nu sunt corecte. Daca 1% din bancnote sunt false, vor fi comparate cu cele 99% originale si se va dovedi falsul, insa in cazul unor falsuri comparate cu alte falsuri ce s-ar dovedi? Inca un ipoteza care nu trebuie exlusa astea acea ca intre oameni de stiinta sa exista un compromis in a se complace in aceste falsuri, pentru manevrarea maselor credule (atee). De ce excluzi aceasta posibilitate? In plus, te poti astepta la orice din partea oamenilor si istoria a dovedit-o nu o data ci de nenumarate ori. Asadar daca vrei sa fim sceptici hai sa fim.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"...sa ne intoarcem la caderea califatului din 1924... "

Sau la caderea imperiului roman, ce zici? Mergem acolo? Daca tot e sa ne intoarcem...

" Ale lui Allah sunt cele din ceruri si de pe pamant."

Alah nu are nimic, el nu exista, e doar un intrument de manipulare. Iar o luam de la capat?

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

O luam de la capat de cate ori vrei, insa asa cum am mai zis nu vei triumfa niciodata. Niciodata Allah nu va face o cale necredinciosilor peste credinctiosi iar intr-o Zi te vei supune Lui ca vrei sau nu. Acesta este esentialul si tot ceea ce vorbim noi graviteaza in jurul la asta. Putem vorbi aici si putem umple pagini la nesfarsit pentru ca eu niciodata nu voi imbraca adevarul cu minciuna, iar tu niciodata nu vei accepta adevarul. Iar considerand acestea, discutia devine inutila.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"Inca un ipoteza care nu trebuie exlusa astea acea ca intre oameni de stiinta sa exista un compromis in a se complace in aceste falsuri, pentru manevrarea maselor credule (atee)."

Da mah, ei sunt atat de prosti incat demonstreaza singuri ca lucrurile care le aduc ceea ce vor sunt false. Ca bineinteles ca oamenii de stiinta au demonstrat acele falsuri, nu Alah, sau vreun cercetator de Coran...

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

" Niciodata Allah nu va face o cale necredinciosilor peste credinctiosi iar intr-o Zi te vei supune Lui ca vrei sau nu."

Da, da, si marmota invelea ciocolata...

Pe de alta parte, aceste afirmatii sunt folositoare, se pot trage anumite concluzii, mai ales in randul celor mai putin atenti la ce se intampla. Intr-un fel faptul ca faci aceste afirmatii aici este chiar binevenit. Sunt inca multi care n-au idee despre felul vostru de a gandi. Iti imaginezi ca nu discut cu tine sperand sa schimb ceva la tine, discutia e pentru altii.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Poate parea ciudat, sau nu stiu. Insa sa stii ca si in cazul meu e la fel. Poate din discutia noastra cineva va avea de invatat.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Sunt sigur de asta, dar la fel ca si in cazul discutiilor cu crestinii, proportia conteaza. Deasta in unele tari preponderent musulmane internetul e cenzurat. Daca astfel de discutii ar fi benefice lor, te gandesti ca n-ar fi cenzurat. Asa ca...nu te opri, "invata" in continuare, se va gasi mereu cineva care sa explice cum e cu "invataturile" astea.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

happy Ai uitat, nu de tine si de cat de intarita e credinta ta e vorba. Chiar crezi ca ma intereseaza daca e erecta sau flasca credinta ta? Neah, cum am spus, si cum bine stiu si cei care prin tarile voastre de origine cenzureaza astfel de discutii, ele sunt benefice majoritatii. Unii raman "intariti" indiferent de realitate, dar important e ca devin din ce in ce mai putini cei de genul asta.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Mhm, mai putini. Nu stiu pe ce statistica te uiti tu, insa eu vad cifre care sunt intr-o continua crestere. Apoi ce conteaza numarul? Daca este un grup numeros nu inseamna ca este intru dreptate. Sa stii ca in Ziua Judecatii vor veni profeti fara nici un urmas, insa asta nu inseamna ca nu au fost de partea adevarului si a dreptatii sau ca nu si-au indeplinit misiunea cu care au fost trimisi de Allah. Numarul poate insemna ceva sau poate sa nu insemne nimic. Depinde...

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"Daca astfel de discutii ar fi benefice lor, te gandesti ca n-ar fi cenzurat." - Ce te face sa crezi ca astfel de discutii nu sunt benefice musulmanilor? In cazul de fata, pentru mine chiar a fost benefica aceasta discutie si am acumulat cateva invataturi in plus despre informatiile in care se impiedica ateii. Mai mult decat atat, nu iti inchipui cat mi-am intarit credinta prin discutia asta, demonstrandu-mi mie pentru a nu stiu cata oara de ce ateismul este o "deplasare" si o abatere de la drumul cel drept. Si am mai invatat ceva din aceasta discutie, sau mai bine zis mi-am confirmat inca ceva despre atei si anume faptul ca niciodata un ateu nu admite atunci cand greseste si nu isi accepta greselile. In timp ce o persoana religioasa este constienta ca este supusa greseli si poate comite erori, atunci cand vine vorba de atei acestia au dreptate chiar si atunci cand tac sau ceva de genul asta. Se cred superiori, capabili si tot ceea ce spun ei reprezinta dreptatea si adevarul, dar asta este numai in imaginatia lor, insa nici un ateu nu va admite asta. Mai pe scurt, degeaba esti destept daca esti... Continuare o stii. Cred.