| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de documentarul Ancient Aliens? Intrebare adresata doar celor care au vazut ceva din el.

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Teoria conform careia rasa umana a fost influentata in mod direct sau indirect este mult mai credibila decat multe religii(nu toate).
Sunt 4 teorii ale rasei umane:
1. Am evoluat 3 miliarde de ani.
2. Am fost modificati genetic.
3. Am fost creati.
4. Suntem noi extraterestrii, care ne-am salbaticit si ne revenim.

14 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

De parca ar raspunde cineva ce nu a vazut ceva din el. Specificarea ta te face sa pari ca cersesti dupa atentie.

| edit28 a răspuns (pentru DrunkenRat):

Vreau doar sa evit raspunsurile derivate de la topic, asa cum este al tau.

| shadovv a răspuns:

Stupiditate, vanitate, pseudostiinta, rating, tv, massmedia, bani.

| Zenicide a răspuns:

Ideea de baza e ok si interesanta dar felul in care abordeaza problema de de tot rasul. Se contrazic in fiecare episod, fabrica dovezi si "mistere", exagereaza la fiecare pas, prezinta date eronate intentionat pentru a-si sustine ipotezele. Folosesc date si teorii vechi care au fost dovedite a fi false.
Pentru ei ca sa ridici o piatra de 500 tone e nevoie de technologie extraterestra =]

| alexandra2859 a răspuns (pentru Zenicide):

In ani in care nu exista nici un fel de masinarie era cam greu oamenii singuri sa mute o piatra de 500 de tone.

| Zenicide a răspuns (pentru alexandra2859):

Am zis eu ca nu era greu?:) Uite un exemplu care arata foarte clar ca nu era nevoie de techologie extraterestra http://www.ancient-wisdom.co.uk/......belisk.jpg
In plus existau multe masinarii si unelte pentru taierea si transportarea pietrelor/monumentelor. Cum ramane cu desenele care explica foarte clar cum transportau unele monumente si materiale de constructii folosind sanii. Presupun ca technologia extraterestra a ramas fara baterii =]

| alexandra2859 a răspuns (pentru Zenicide):

Da dar cine iau invatat sa construiasca asemenea masinarii? cine ia invata sa construiasca piramidele?

| Zenicide a răspuns (pentru alexandra2859):

Au invatat singuri. De ce crezi ca au fost niste prosti oameni antici? Ca nu aveau iPhone si FHM?

| alexandra2859 a răspuns (pentru Zenicide):

Bineinteles ca au fost destepti.dar nu leau invatat pe toate singuri.si in plus tehnologia cine crezi ca nea dato?

| Zenicide a răspuns (pentru alexandra2859):

Tocmai mi-a aparut acest documentar la recomandate am vrut sa iti arat si tie http://www.youtube.com/watch?v=j9w-i5oZqaQ sunt la minutul 7 si au niste argumente destul de solide cum ca Ancient Aliens prezinta informatii false constient doar pentru a-si sustine "teoriile".

| alexandra2859 a răspuns (pentru Zenicide):

Nu am zis niciodata ca ce zice documentarul ancient aliens este adevarat pentru ca nu cred asta si nu ma bazez niciodata pe ce spune doar un documentar dar gandeste-te putin.
eu cred ca extraterestri nu numai ca exista dar neau ajutat si sa evoluam.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Sa stii ca totusi,totusi,acolo e un adevar.
Nu lua de bun tot ce spun aceia!
Eu incerc sa iau ce e bun,ce e adevarat.
Nu prea stiu ce sa zic despre interpretari,adica acelea cand isi dau cu presupusul,posibil sa fie adevarate,nu spun.
Daca Dumnezeu e Creatorul Suprem,ce L-ar opri sa creeze si alte fiinte decat cele de pe Terra? Adica,are la dispozitie inteligenta infinita, putere infinita, materie infinita, spatiu infinit, eu nu m-asi limita doar la o planeta cu viata.

O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumos documentar.trebuie sa traiasca si ei din ceva. daca se vinde bine...e ok.

| yanira4u a răspuns:

Documentarul este interesant.insa exagereaza uneori. nu cred ca tot ce au realizat oamnei antici este datorita extraterestrilor.insa ei promoveaza foarte mult ideea asta. daca nu putem explica ceva nu trebuie sa spunem ca extrateresti au fost. nu inteleg ceva, sigur o fiinta superioara a realizat tot.