| Parintele a întrebat:

Ce parere aveti de spre botezarea copiilor? Vi se pare moral acest lucru luand in considerarea ca un copil mic nu poate sa-si dea consimtamantul?

Răspuns Câştigător
| radu10 a răspuns:

Eu nu pot fi de acord cu îndoctrinarea copiilor în general, dar asta se întâmplă pe tot Globul. Oricum, şi eu am fost botezat şi iată-mă ateu convins şi fericit. Din păcate, unii nu îşi mai revin din transă, iar alţii n-ar putea nici dacă ar vrea. Aici vorbesc de musulmanii din ţările musulmane. În aceste ţări, pedeapsa pentru părăsirea credinţei este... MOARTEA. Totuşi, multor oameni li se pare moral să faci aşa ceva.

În România nu s-a scos îndoctrinarea religioasă din şcolile publice, darămite din familie. Civilizaţia umană este încă una primitivă, care, în majoritatea ei, crede în supranatural. Ateismul este în creştere exponenţială, dar va mai dura ceva până când vom ajunge o adevărată civilizaţie.

"Nimic nu este mai insultător pentru inteligenţă decât credinţa în paranormal."

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Moral!? Mai inainte trebuia sa arati amoralitatea. Este o gluma desigur. Pasul facut cu piciorul drept este moral iar cel cu stangul este amoral si daca esti adeptul totalmente al moralitati la ce-ti mai foloseste stangul? Amputeazal.

| profudereligie a răspuns:

Pe scurt, ritualurile de la naştere sunt universal umane, fiind parte din social. Mai multe detalii aici: Ritualuri la naştere, botezul şi debotezarea

| Ianna33 a răspuns:

=

rolling on the floor imi starnesti crize de ras... tu esti impotriva botezului sau ce? Te-ai gandit mult inainte sa pui intrebarea asta? straight face

| DUTCH a răspuns:

E normal omule. sa-si dea consimtamantul?
adica, wtf, e de 2 luni, parintii iau decizii pentru copii pana cand acestia ajung la 18 ani, nu-s eu mare crestin, chiar mai deloc, dar nu ma deranjeaza faptul ca sunt. religia e buna la scoala, adica imi ridica mediile, si am si timp sa-mi mai invat la ceva.

| DUTCH a răspuns:

" Raspuns anonim:
@ecristinamc "

pacat stramosesc- adam si eva

| Costel95 a răspuns:

Eu unul nu sunt de acord cu botezarea copiilor mici. De la o vasta mai inaintata sunt de acor, cum ar fi de la 18 ani in sus. Copilul cand e mic nu poate alege sa fei botezat sau nu. Si atunci ce? Ilbotezati cu forta? Zice in Biblie ca numai cine va crede si se va boteza va fi mantuit. Cum poate dar un copil mic sa creada?

| alonet a răspuns:

In biblie scrie clar ca trebuie marturia unui cuget curat cu privire la acceptarea lui Iisus ca Domn si Mantuitor. apoi fiecare cum intelege, recomand sa cercetati lucrurile si sa vedeti de pe unde se trage cultul botezului la copii, cultul icoanelor, cultul mortilor si restul happy

Stefan
| Stefan a răspuns:

Botezul este ca un certificat de nastere in lumea crestina. Botezul este Sfanta taina, in care, prin afundarea in apa cel care se boteaza se curata de pacatul stramosesc si de toate pacatele. Sigur micutul nu poate sa-si dea consimtamantul, dar parintii au datoria de a avea grija sa-si faca datoria de a boteza copilul coform datinilor preluate din familie.

| gigiro a răspuns:

Daca vrei sa faci teologie, sau ai probleme cu religia, sincer nu inteleg-este o intrebare asa de absurda si lipsita de sens.Aceasta problema, nu este o problema de morala, este o problema de religie. Se merge pe principiul ca daca parintii tai sunt catolici sa spunem, copilul lor este tot catolic. Nu ti se pare anormal sa stai sa astepti pana copilul creste, si sa vezi ca el vrea sa fie semit, de exemplu? De la parinti mai poate invata religia catolica, dar semitismul il invata doar din carti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La orice varsta, parintii sunt mai maturi si-i pot sfatui pe copiii lor. Intr-adevar, sunt mici, dar asta nu inseamna ca au dreptul de a decide asupra viitorului lor. N-au habar ce inseamna asa ceva, abia rostesc cuvantul mama, desi este normal sa fie impinsi de la spate pentru a se ridica in picioare. Dupa ce invata sa mearga, atunci pot pleca unde vor ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ecristinamc
Au fost copii care au murit la botez. Asta ca sa inlaturam orice idee despre sfintenia actului.
Cat despre a doua parte, cu pacatul stramosesc, se presupune ca Iisus s-a sacrificat pentru pacatele nostre, ca ele sa fie iertate. Atunci ce mai e cu botezul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La botez, nasii{parintii spirituali}ai copilului se leapada de satana in numele copilului.si se angajeaza sa-l conduca pe acesta pe drumul spiritual, toata viata. sa-l cunune, sa-si scoata finii la biserica si sa aiba grija de tanarul cuplu pe drumul vietii.cand e mare copilul se poate dezice de religia sau confesiunea lui, si se poate boteza unde vrea el. dar la botez, cand e mic, primeste in chip nevazut pecetea Duhului Sfant. e problema lui ce face cu aceasta pecete. daca vrea sa-si puna pecetea satanei, isi va puna el alta pe mana sau pe frunte. e alegerea lui.

| daddy a răspuns:

Nu stiu e cam delicat subiectul
la asa o varsta nici nu se pune problema de consimtamant

| syme a răspuns:

Daca moral este ceea ce spune societatea ca este moral, atunci sigur ca este moral. Insa daca moralitatea este obiectiva si transcendenta in societate si indiferent daca noi credem intr-un fel sau altfel, ceea ce e moral e moral si ceea ce e imoral e imoral indiferent de parerea noastra, atunci putem discuta pe marginea subiectului.
Parinte, din ce punct de vedere pui intrebarea?

| ecristinamc a răspuns:

Sunt toal de acord cu botezul.
Cine nu e de acord inseaman ca a intrat diavolul in el, acum fiind serios.
Cand nasti copilul il intrebi daca vrea sa iasa din burta sau il lasi acolo?
Nu. Faci asta ca asa e normal.
Cand copilul moare trebuei sa isi dea consimktatmntul de a fi inmormantat?
Nu cred...
Sa fim seriosi acum. Daca nu te botezi, nu te poti lepada de pacatul stramosesc si astfel prin botez, iti curezi sufletul de acel pacat si devii intr-adevar un prunc

| publicname a răspuns:

Ecristinamc:nu este chiar ceva normal, este ceva cu care noi am fost obisnuiti fiind un popor crestin si in ziua de astazi sunt parinti care nu vor sa isi boteze copii, dar asta nu inseamna ca a intrat diavolul in ei, haideti sa gandim putin mai matur laughing

| zeenath a răspuns:

laughing))))))))))))))) Imparatul Constantin, in urma viziunii lui ( crucea de foc pe cer ) a hotarat ac simbolul crestinismului sa fie crucea iar poporul lui sa fie popor de crestini, botezati in religie, asta la aprox. 400 ani dupa Isa sau Iesua cum este numit in Biblia veche ( Isus ). Deci a fost un ordin dat de un imparat.Traditia se pastreaza si astazi! Botezul este pasul in care marturisesti credinta in D-zeu si maturitatea spirituala fata de Divinitatea, care este Unica! Cat despre pacatul stramosesc...laughing)noi traim consecintele actului lui Adam si Eva, dar nu pacatul lor! Omul, fiecare da socoteala in fata lui D-zeu pentru pacatele lui si nu pentru a lui bunica si strabunicul! Da, e posibil ca un blestem sa se perpetueze generatii, dar ncii unul din noi nu vom da socoteala pentru pacatul care la facut o rudenie in urma cu 100 de secole! Cine are urechi sa auda, cine are ochi sa vada! Cat despre musulmanii din alte tari ...cititi Coranul si va lamuriti, dar atentie si la Biblie!

| Papillon09 a răspuns:

Bineinteles ca nu! Numai cei care cred cu adevarat in Domnul Isus si IL recunosc ca Dumnezeu si salvatorul lor personala merita botezul, altfel este inutil, nu are nici o valoare, pentru ca nu este ceva voluntar, nu vine din inima omului, ci este fortat. A devenit o traditie, nu o hotarare personala.happy

| mariomario a răspuns:

Ioan botezatoru nu a botezat copii ci oameni mari. omul trebuie sa aiba posibilitatea de a alege daca vrea sa se boteze sau nu. iar copiii chiar daca sunt nascuti in pacat nu sunt pacatosi tocmai de aceea a spus domnul isus" lasati copiii sa vina la mine caci ei au sufletul curat", asta e parerea mea(si eu am fost botezat cand am fost micutzdar nu sunt de acord cu asta)

| danutsik a răspuns:

Da mi se pare normal
Dumnezeu ne arata calea daca vrem o urmam sau nu
daca el(copilul)considera ca nu e pe calea corecta isi poate schimba religia