| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi ce parere aveti, vi se pare normal ca la unii nepoti sa vina bunicii la ziua de nastere an de an iar la altii niciodata? Cum v-ati simti? Si nu vorbesc de un an, doi, trei ci de perioade mai mari de ani peste 20 ani! Mie nu mi se pare normal si moral. La unii merg chiar daca unul dintre ei are probleme de sanatate, iar la altii nu. Vi se pare normal ca parintii sa nu indeplineasca dorinta copiilor de a se vedea bunicii (cuscrii)?

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Ete na, eu am 24 de ani, bunicu din partea mamei m-a luat la goana de zeci de ori, uneori si nemancat, nu am vazut de la el nici macar bani de o paine, am fost in spital la 13 ani cu picioru in 'ghips' se intalnea cu tata prin piata, intreba de mine da nu venea sa ma vada. Ultima data cand am fost, m-a luat la goana si numai ma vazuse de 4 5 luni, i-am strigat in gura mare la poarta rusine, se adunase vecini ca la spectacol, i-am urat in gura mare sa il ingroape primaria si am plecat.Nu suport genu de oameni si as mai facea-o o data. (ce rau is blushing of of ) oricum, daca nici mama care e fisa nu il suporta? laughing)

| miolina a răspuns:

Ai ajuns un al doilea Einstein in fata bunicilor tai? Sau o mica razbunare : o raceala, o blegime, nu doresc ca eu sa te influentez in negativ.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt situatii si situatii, Alex!
Poate parintii tai au fost in conflit cu bunicii si au rupt orice legatura cu bunicii tai!
Daca esti major (asa am inteles din postarea ta), poti incerca sa afli pe cont propiu despre bunicii tai.
Ii spui parintilor tai ca indifernt de problemele dintre ei si bunici tu nu ai nicio vina, si ca dreptul tau sa-ti vizitezi bunicii!
Inceraca-ti norocul!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Nici chiar asa, Doamne Fereste, asta ar mai lipsi! Poate ca la prima vedere asa pare, daca nu detaliez. E vorba ca bunicii mei, batrani si bunicul nu se poate deplasa, probleme cu picioarele si niciodata nu a venit la mine, in schimb la ceilalti nepoti merge!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles! Stii este o vorba,, Daca nu merge Mahomed la munte vine muntele la Mohamed''
Ai incercat sa-i vizitezi? Spui ca bunicul are probleme de sanatate, cu siguranta ii poti fi de ajutor. Poate vei reusi sa va apropiati!

| sofisis a răspuns:

E ceva foarte comun. Si la mine a fost la fel. Una din bunici nu numai ca nu a venit niciodata la evenimente din viata mea dar nici nu mi-a dat vreodata ceva. I-a tinut in puf pe verii mei care si acum o mananca de bani si de nervi
laughing)

| PeFuga a răspuns:

Cred ca e vorba de niste chestii care e mai bine sa nu fie dezgropate. Daca ei considera ca asa este bine, atunci oricat ai incerca sa intervii nu o sa ajute. Mai ales ca bunicii tind sa fie mai sensibili si sa se supere mai usor cand atingi puncte sensibile...

Singura solutie ar fi vizitele nepotilor la bunici, nu crezi?

| EneCristian a răspuns:

E normal uitate la mine imi place de bunica din partea mamei insa restul nu si nu ii voi vizita poate daca ma suna ei da fiindca ei la randul lor nici macar nu imi stiu numele deci.

| Xd_Oana_1995 a răspuns:

Nu ar trebui sa te plangi din atat. cum ti se pare sa ti spuna bunica din partea tatalui ca nu te iubeste din cauza ca nu semeni cu ea si ca semeni cu bunica din partea mamei