| dogee92 a întrebat:

Ce parere aveti despre Adventistii de Ziua a Saptea?

55 răspunsuri:
| William a răspuns:

Lupi in blana de oaie.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Sunt oameni care-si dau silinta sa lumineze in intunericul astawinking

| dogee92 explică (pentru 4b):

Imi place raspunsul tau...happy
esti adventista?

| ManStrong a răspuns (pentru dogee92):

Pe cine intrebi?
Ca eu sint barbat, si nu sint crestin.
Dar cunosc crestinismul din toate unghiurile, si cunosc toate sectele crestine care si ce doctrina au.

| RAY a răspuns:

Nu prea cunosc membri de acesta secta, iar pe aia care i-am intarnit mau dezamagit la greu

| dogee92 explică (pentru RAY):

De exemplu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Foarte proasta, de ce?

| dogee92 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Asta si este intrebarea.DE CE?

| Jardelin a răspuns:

Despre o persoana singulara as putea sa am o parere buna, daca as vedea ca este educata, ma respecta si nu o arde de pe o pozitie superioara cu mine. In general, la fel ca majoritatea sectantilor, adventistii se considera deja mintuiti, se considera un fel de alesi ai lui Dumnezeu, ceea ce-i faca sa fie dominati de mindrie.

In plus, alaturi de penticostali si iehovisti, sint unii din cei mai agresivi in practicarea prozelitismului! Am avut ocazia cindva (cred ca in urma cu vreo 15 ani) sa vad la un adventist niste brosuri care se intitulau cam asa "Cum sa convertesti un catolic", "Cum sa convertesti un iehovist", "Cum sa convertesti un musulman", "Cum sa convertesti un ateu", Cum sa convertesti un penticostal". Acele brosuri erau destinate "uzului intern" al adventistilor iar in ele erau prezentate niste metode, niste strategii prin care adventistul ce desfasura prozelitism, sa prosteasca si sa sminteasta persoanele intilnite. L-am intrebat pe adventist unde este brosura "Cum sa convertesti un ortodox" ca nu o vedeam, iar adventistul mi-a raspuns intr-un mod jignitor ceva de genul ca pentru ortodocsi nu e nevoie de vreo strategie pentru ca ei sint prea prosti si sint foarte usor de corupt!

Cam astia sint adventistii! Cum spunea cineva pe aici sint niste lupi in blana de oaie. Si niste eretici!

| dogee92 explică (pentru Jardelin):

Nu pot sa cred ceea ce imi spui!
si cred ca esti foarte subiectiv!
cu brosurile alea,mda... posibil sa fie adevarat, dar asta nu inseamna ca daca un grup de persoane face ceva sa ii bagam pe toti in aceeasi oala(vezi romanii care se duc in strainatate, toti ii caracterizeaza ca fiind tigani, din cauza unor... )
Noi aici vorbim despre doctrina lor!, cu ce esti sau cu ce nu esti de acord din ceea ce cred ei happy

| Jardelin a răspuns (pentru dogee92):

Crezi nu crezi, pentru mine e tot una! Eu le-am vazut, le-am rasfoit, am citit pe ici pe colo cite o fraza, si toata intimplarea asta mi-a lasat un gust amar dupa despartirea de acel adventist. Pina atunci aveam o parere oarecum neutra fata de aceste secte, stiam ca iti pierzi libertatea aderind la ele, dar apreciam oarecum modul de viata mai curatat de cuvinte jignitoare, lipsa alcoolului, fara fumat, etc. Insa incet incet am inceput sa-mi dau seama ca aceste aspecte pozitive sint de fapt niste iluzii in ochii celor din exterior. Organizatiile religioase sectare de fapt duc o activitate obscura de racolare in special a oamenilor cu necazuri, cu probleme, usor de smintit, influentabili, care nu au un bagaj de cunostinte minimale despre credinta lor ortodoxa si care sint atrasi de viata simplista si totodata stricta traita in cadrul acestor entitati religioase.

Atunci cind vezi acele brosuri si le rasfoiesti, parca te ia cu groaza gindindu-te ca de fapt totul se desfoasoara dupa un plan in care se aplica niste strategii de convingere, si realizezi ca adevarul este ca pe mai marii acestor secte prea putin le pasa de mintuirea oamenilor. Scopul lor este sa mareasca cit mai mult numarul membrilor pentru ca forta vinde si din numar, nu-i asa? Cu cit sint mai multi membri cu atit se aduna mai multi bani in conturi, pentru ca in aceste organizatii obiceiul zeciuielii lunare este bine inradacinat. Asta afacere! Gindeste-te numai citi bani se string lunar, anual, etc intr-o astfel de secta! Si mai spun unii imbecili pe aici ca in Biserica Ortodoxa se invirt bani! Acei imbecili ignora din prostie sau din rea vointa realitatile legate de afacerile financiare care se deruleaza in bisericile sectante.

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Total eronat. Sunt oameni care il cauta pe Dumnezeu care renunta la placerile lumii si se pun deoparte pentru Dumnezeu. Cine suntem noi sa ii judecam? Judecata este a lui Dumnezeu. Sau, iti raspund si eu cum a spus Domnul Isus: Cine este fara de pacat, sa arunce cu piatra.

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Cum poti sa-mi spui ca ceea ce am scris este total eronat? Adica acele brosuri nu exista? Eu nu am spus minciuni, Ema! Le-am vazut cu ochii mei! Le-am tinut in mina, am citit pe ici pe colo din ele si crede-ma nu erau niste dezbateri ale unor teme biblice, erau tratate punctual subiecte care pot aparea in cadrul unor discutii dintre un adventist si altcineva de alta credinta. Spre exemplu, in brosura "Cum sa convertesti un penticostal" punctele erau intitulate cam asa "Ce trebuie sa spui legat de sa tinerea simbetei ca zi de odihna si nu a duminicii", etc. Apoi erau enumarate argumentele cu care adventistul trebuie sa combata argumentele penticostalului!

Interesant, nu? Ce parere ai? Interesante preocupari au niste "oameni care il cauta pe Dumnezeu care renunta la placerile lumii si se pun deoparte pentru Dumnezeu". Interesante preocupari au niste "oameni care-si dau silinta sa lumineze in intunericul asta" (4bb4). Nu mint Ema, crede-ma, spun adevarul! Am pomenit intentionat despre brosura "Cum sa convertesti un penticostal" tocmai pentru ca imi aduc aminte clar ca am vazut acea brosura si pentru ca tu ai lasat impresia aici pe forum ca ai fi penticostala. Cam ce ai gindi daca acea brosura de la "fratii" adventisti ai vedea-o tu cu ochii tai? Ai aprecia gestul "prietenesc" al acestor "cautatori de Dumnezeu"?

P.S. Prin 2004, o anumita imprejurare a vietii mele m-a adus in situatia sa traiesc timp de cca 7 luni, intr-un apartament de 2 camere impreuna cu un cuplu de baptisti, mai mari ca virsta decit mine, care aveau la vremea ceea vreo 50 de ani. Nu mica le-a fost mirarea la inceput cind au vazut ca citesc din Biblie! Evident ca am fost provocat la discutii pe teme religioase si iar, nu mica le-a fost mirarea cind au descoperit ca nu puteau sa ma convinga cu argumentele pe care le aveau ca nu am dreptate. S-a intimplat nu dupa mult timp, ca la biserica lor sa vina niste pastori din America, asa ca sau gindit sa aranjeze intre mine si acei pastori o intilnire. Dar, continuarea povestii si relatarea experientei urite pe care am trait-o cu acesti "cautatori de Dumnezeu", cu alta ocazie.

Numai bine!

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Draga Jardelin, ei au inteles ca marea chemare este sa spui si altora vestea cea buna a Evangheliei. Zelul lor evanghelistic vine din convingerea interioara pe care o face Cuvantul lui Dumnezeu care spune:,, Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.
20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului." Amin.
Cu cat suntem mai maturi spiritual,cu atat vom recunoaste mai mult cat de departe suntem de gloria lui Dumnezeu. Cu cat ne apropiem mai mult de oglinda, cu atat ne vedem mai clar imperfectiunile. Pentru crestini,oglinda este Hristos.
De aceea, nu trebuie sa ne surprinda faptul ca cei care L-au cunoscut cel mai bine au fost cei mai constienti de imperfectiunile lor si cei mai recunoscatori pentru dragostea si harul Lui.

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Tu esti minata de zel evanghelistic cind vorbesti cu mine?

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Da, eu sunt manata de dragostea lui Hristos care locuieste in inima mea. Dar noi trebuie sa luam in serios chemarea pe care ne-a dat-o Hristos de a-i cauta pe pacatosi in locul Lui.
Nu trebuie sa fim niciodata atat de preocupati cu mentiunea standardului nostru de viata si a lucrarii bisericilor noastre incat sa ne ramana putin timp pentru cei pierduti. Daca nu ne luam in serios responsabilitatea de a zidi relatii autentice cu cei pierduti, cine va face acest lucru?

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

"Da, eu sunt manata de dragostea lui Hristos care locuieste in inima mea. Dar noi trebuie sa luam in serios chemarea pe care ne-a dat-o Hristos de a-i cauta pe pacatosi in locul Lui."

Bine. Esti ca toti ceilalti! sad

| ManStrong a răspuns (pentru Jardelin):

Da dupa metoda ortodoxa.Tot ce nu intra categoria ortodox e eretic. Fara nici o analiza.Numai inchinatorii la icoane si pupatorii de moaste calca pe urmele lui Isus.

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

De ce spui asta? Isus Hristos evidentiaza dragostea fata de ceilalti manifestata prin grija pentru ei, in nevoile in care se aflau:flamanzi, insetati, in temnita, bolnavi. Mai tarziu, Apostolul Pavel exprima aceasta in 1Corinteni 13, prin expresiile ''nu sunt nimic'', ''nu-mi foloseste la nimic,''''dragostea nu va pieri niciodata''. Oricat de mult ar incerca omul firesc sa-si ascunda limitarile si conditionarile iubirii fata de aproapele, cand se apropie de Cuvantul lui Dumnezeu,nu poate sa nu constate ca El porunceste fara nici o ezzitare,, Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.,,

| Jardelin a răspuns (pentru ManStrong):

Nu-mi aduc aminte sa fi vazut brosura "Cum sa convertesti un evreu", dar asta nu inseamna ca nu exista! Daca ai vede-o ce ai spune? Daca ai vedea o asemenea brosura la un musulman, ce-ai spune? Dar la ortodocsi sa vezi o asemenea brosura, ce ai spune?

Cum i-am spus si lui Ema, sa vezi ca niste "cautatori de Dumnezeu" au astfel de preocupari in spatele imaginii lor de oameni cumsecade, ridica niste semne de intrebare legate de intentiile lor reale si de atitudinea pe care o afiseaza in societate. Inainte de a lua apararea adeventistilor, documenteaza-te sa vezi ce sint de fapt.

In legatura cu pupatul icoanelor si al moastelor: eu sint crestin ortodox si multumesc din suflet bunului Dumnezeu ca a rinduit sa am aceasta credinta! Am ascultat sute de predici la biserica si in alte moduri (radio, etc.) si nu imi aduc aminte sa se fi spus ca pupatul icoanelor si al moastelor este o indatorire a crestinului ortodox! Nici macar intr-o predica! Ceea ce ni se cere in predici este o viata curata, o viata traita in iubire si credinta, pentru ca prin iubire Hristos sa intre in inimile noastre. Viata de crestin ortodox nu se rezuma la pupatul icoanelor si al moastelor! Poti foarte bine sa fii crestin ortodox si sa nu pupi nici macar o data in viata icoane sau moaste si sa te mintuiesti! Pupatul icoanelor si al moastelor nu reprezinta nici 0, 0000001% din esenta Ortodoxiei. Si totusi recunosc ca sint crestini ortodocsi care tocmai pe asta pun accentul, uitind ceea ce este mai important pentru mintuirea lor. Sa se inchine lui Dumnezeu cu inima, sa-L iubeasca mai mult decit orice pe lumea asta, sa se lepede de sine si sa faca voia Lui si sa-l iubeasca pe aproapele sau sa pe sine insusi si chiar mai mult. Atit cit pot si cu cine discut, recomand sa nu se scape din vedere esenta trairii ortodoxe si sa nu se puna accent pe lucruri formale care nu duc spre mintuire.

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Uneori ma insel, si cred ca printre neoprotestanti exista si oameni cu care poti avea o relatie normala! Dar nu este asa, prietenia unui protestant este falsa, pentru ca el nu urmareste altceva decit sa te converteasca la religia lui, minat de "zel evanghelistic" dupa cum singura ai marturisit. Scopul prieteniei pe care ti-o marturiseste un protestant este de fapt ascuns, si anume acela de a te converti! Si tu esti la fel Ema, nu poti avea cu adevarat o relatie de prietenie cu cineva de alta credinta, pentru ca inevitabil mai devreme sau mai tirziu, trebuie sa distrugi acea prietenie incercind sa-l convertesti pe acel om. Te voi evita de acum inainte!

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Ai de grija sa nu cazi in fariseism. Exista pericolul sa inlocuiesti libertatea in Hristos cu rigiditatea si legalismul. Masurile de protectie pot deveni incercari umane de a evita neascultarea fara a avea o credinta autentica. Desi este posibil ca masurile de protectie sa ii ajute pe cei imaturi sa gaseasca stabilitate in viata crestina, ele au valoare minima in stimularea adevaratei maturitati. Cand va locui cu adevarat in inima ta dragostea lui Hristos atunci vei iubi necomnditionat pe fiecare om indiferent de religie, culoare, sex. Eu nu am chemat niciodata pe nimeni la confesiunea mea ci la o relatie personala cu Domnul Isus. Iti respect alegerea si nu ma supar daca ma stergi din lista de prieteni.

| Hombre a răspuns (pentru Jardelin):

Aceste brosuri sunt tipice celor activistilor comunisti, numai subiectele sunt diferite, tehnicile insa, la fel. Binenteles ca o indoctrinata ca Ema a "luminat" problema, "Cine e fara de pacat sa arunce cu piatra". Cu acesti indoctrinati nu poti dicuta cu idei din creierele lor ci numai cu psalmii din biblie. Tu ii spui ca ai vazut si brosura "Cum sa convertesti un penticostal", Ema ca de obicei bate campii spunand;
"Draga Jardelin, ei au inteles ca marea chemare este sa spui si altora vestea cea buna a Evangheliei. Zelul lor evanghelistic vine din convingerea interioara pe care o face Cuvantul lui Dumnezeu" deci, cu cine sa vorbesti?

| Hombre a răspuns (pentru Jardelin):

Pentru raspunsul de la 11:36 "In legatura cu pupatu moastelor"...e de bun simt raspunsul si imi place. Insa finalul de la 11; 53 "Te voi evita de acum inainte" nu e deloc ortodox, de ce sa eviti pe cineva doar ca alte puncte de vedere pe acelasi subiect? Sunt ateu si nu evit nici un credincios indiferent de religie chiar daca discutam contradictoriu.

| ManStrong a răspuns (pentru Jardelin):

Ce frumos spui.Dar realitatea e alta.
Oare nu mari preoti si calugari in frunte cu personalitati de seama din lumea ortodoxa scot in public din cind in cind moaste a diferite persone zis sfinte si fac procesiuni cit mai lungi si mai fastuoase ca sa scoata bani de pe bietii pensionari si batrini neajutorati?
O fac oamenii simplii din popor fara incuviintarea episcopilor calugarilor si preotilor? Spune mi doar un lucuru simplu din Viata de ortodox care se aseamana cu o parte din viata lui Isus.
In rest esenta crestinismului este tocmaia aceasta sa converteasca macar un evreu, si daca as vedea o asemenea brosura la oricine, as sta cu placere de vorba cu el.Si as vaea argumente sa l fac o ramura altoita in maslin pe bazainvataturilor N Testamentare decit sa ma faca adventist.
Ca acum asa ca intre prieteni, sa vorbim.Ce are un adventist si nu are evreul. Evreul are Sabatul ca si adventistul.Nu maninca necurat ca si adventistul
Nu circula in Sabat si adventistul o face.
Ba mai este si circumcis ca si Isus.Cine dintre crestini face aceste lucruri?
Isus le facea si indemna si pe altii sa faca ca el.
Cu stima din Ierusalaym.

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Daca eu nu accept prozelitismului neoprotestant, bolboroselile penticostalilor, jocurile cu serpi, transele psiho-mistice colective, spui despre mine ca inlocuiesc "libertatea" neoprotestanta in Hristos cu fariseismul si rigiditatea? Daca tu ai ales viata asta, de ce trebuie sa o aleg si eu? De ce nu va vedeti de credinta voastra acolo in biserica si simtiti nevoia sa "spuneti si altora vestea cea buna a Evangheliei"? Vrei sa-mi spui mie despre Evanghelie? Hai sa va vad, ce poti sa-mi spui? De ce nu va puteti vedea de mintuirea voastra si va intereseaza de mintuirea altora? De ce trebuie sa ma agresati cu "zelul vostru evanghelistic", pe internet, pe strada, pe la usa, atunci cind intru in contact cu voi in vreun fel sau altul?

Referitor la faptul ca te-am sters din lista de prieteni, ma bucur ca nu te superi! M-am gindit pentru citeva clipe ca as putea sa te ranesc, insa e bine ca nu te afecteaza. Din pacate, protestantii nu stiu ce este o prietenie dezinteresata, cu cineva de alta credinta! Mai devreme sau mai tirziu isi dau arama pe fata, si iti demonstreaza ca scopul ascuns al asa zisei prietenii era chemarea "la o relatie personala cu Domnul Isus", prin aderarea la cultul lor.

| Jardelin a răspuns (pentru ManStrong):

Din pacate nu mai am timpul necesar sa port o discutie cu tine pe acest forum, pentru ca mai am si alte lucruri de facut. Recomandarea mea: nu mai gindi atit de rau despre ortodocsi! Exista ortodocsii adevarati, cei care inteleg esenta vietii si a trairii ortodoxe iar aceea sint niste oameni minunati! Nu te lasa influentat de ceea se se vede la suprafata, pentru ca nu asta reprezinta Ortodoxia!

Si din partea mea cu stima, din Iasi!
Jardelin

| ManStrong a răspuns (pentru Jardelin):

Fiecare e ocupat in felul lui.Eu nu gindesc rau despre ortodocsi si despre nimeni.Eu doar analizez rezultate.Romania este o tara in general ortodoxa.
Si eu vad in fiecare zi la stirile pro tv tot ce se intimpla in Romania. Furturi, violuri sparegeri, batai, ca sa nu insir muuuuuuuulte multe alte acte huliganice.Nu comentez mai departe.

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Nu inteleg de unde ai atata venin, pentru ca Dumnezeu este dragoste si cei care Il iubesc pe Dumnezeu au ca roada dragostea. Da-mi un singur raspuns de-al meu in care ti-am sugerat sa devii penticostal. Cat despre propovaduire este porunca lui Dumnezeu.Din pacate, uneori traditiile, chioar si cele care au motivatii corecte, denatureaza adevarul lui Dumnezeu.Traditiile trebuie recunoscute intotdeauna ca traditii si nu trebuie lasate sa inlocuiasca Scriptura.Scriptura este si trebuie mentinuta la cel mai inalt nivel; traditia trebuie subordonata Scripturii. 1Ioan 3:10,,. Prin aceasta se cunosc copiii lui Dumnezeu si copiii diavolului. Oricine nu traieste in neprihanire nu este de la Dumnezeu; nici cine nu iubeste pe fratele sau.,, Din pacate, unii sunt prea orbi spiritual ca sa vada lumina!

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Hombre, eu pe tine te inteleg perfect, tu nu esti credincios, insa problema lui Jardelin este foarte grava, pentru ca el se pretinde mai bun decat noi, insa nu crede si nu traduce in viata lui voia si Cuvantul lui Dumnezeu. Care este mincinosul?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Oricine nu traieste in neprihanire nu este de la Dumnezeu; nici cine nu iubeste pe fratele sau.,, Din pacate, unii sunt prea orbi spiritual ca sa vada lumina".
Nu poti cere unui orb(Hombre) sa faca dreptate in nedreptatea voastra a credinciosilor Ema.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu draga, insa orice orb poate sa isi recapete vederea.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Poate doar orbi, nu si "prea orbii".

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Tu nu esti prea orb, doar putintel. tongue

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Chiar si atunci cand au fost torturati, ucenicii lui Isus au sustinut cu tarie ca ei, impreună cu sute de alti evrei, L-au vazut pe Isus inviat. Atunci cand unii dintre ei au fost arestati si li s-a poruncit sa nu vorbeasca despre invierea lui Isus, ei au raspuns: „Nu putem sa nu vorbim despre lucrurile pe care le-am vazut si le-am auzit".

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Adevarat ai spus! Si uite asa au aparut brosurile!

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Ti-am spus ca eu nu sunt de acord cu unele convingeri de la ei, insa ei folosesc orice oportunitate ca sa spuna si altora despre Dumnezeu.Cand locuieste in inima ta Hristos, atunci esti plin de dragoste fata de cei pierduti si nu mai poti sa taci cand vezi ca zilnic mor mii de oameni despartiti pentru eternitate de Dumnezeu!

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Ema, brosurile alea nu erau o "oportunitate", erau un act premeditat, un plan, o strategie, etc! Aia nu e religie, credinta, cult, sau cum vrei sa-i mai spunem. Este o secta mizerabila care e disperata sa cistige cit mai multi adepti! Nu ma poate convinge nimeni ca ei sint niste iubitori de oameni, oricit de multe ar fi activitatile lor sociale, de sanatate, etc. Pe la tine in zona au aparut corturi pe strada (vara) in care li se ia oamenilor tensiunea arteriala li sa dau ceva sfaturi de sanatate dar in acelasi timp li se dau si diferite brosuri si carti adventiste? Chestia asta este inventata de fapt ca sa prosteasaca trecatorii si sa-i atraga in secta lor. Sint niste lupi flaminzi in piei de mielusei!

"Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori. După roadele lor îi veţi cunoaşte. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? Aşa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele. Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune. Iar orice pom care nu face roadă bună se taie şi se aruncă în foc. De aceea, după roadele lor îi veţi cunoaşte. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." Matei (7:15-21)

Decit sa ma las smintit de un adventist, penticostal, sau mai stiu eu ce fel de neoprotestant, mai bine ma duc in creierul muntilor cu o cruce si cu Scriptura la mine si ma rog pina ma maninca ursii si nu mai ramine nimic din mine!

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Nu uita ca este o porunca sa Il iubim pe Dumnezeu si pe aproapele nostru. Dumnezeu iubeste pe toti oamenii si a platit acelasi pret pentru fiecare. Iubeste pe pacatos dar uraste pacatul. Si ei sunt oameni care se straduiesc sa faca voia lui Dumnezeu. Nu avem dreptul sa ii judecam. Judecata este a Domnului, care cunoaste inima fiecaruia. Aici este vorba de ingaduinta crestina.

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

La ultimul tau mesaj ti-am raspuns printr-un PM.

| Zenit313 a răspuns:

Proasta

| ManStrong a răspuns:

Ca comporatment si invataura sint las cel mai inalt nivel dintre toti crestinii.

| dogee92 explică (pentru ManStrong):

De ce zici asta?

| ManStrong a răspuns (pentru dogee92):

Pentru ca desi eu nu sint crestin si nu traiesc in Romania.am cunoscut multi adventisti.Sint oameni foarte corecti se implica in foarte multe activitati socilae chiar daca nu e vorba doar de gruparea lor.Se ocupa de studiu biblic intr un mod deosebit fata de alte grupari crestine si multe multe allte motive care le cunosc.

| dogee92 explică (pentru ManStrong):

Asa este! ce religie esti?

| ManStrong a răspuns (pentru dogee92):

Sint evreu si traiesc in Israel.

| Dizzyz a răspuns:

Am niste rude adventstii si imi sunt si vecini.Tot ce pot sa spun este ca dupa mine e ce-a mai dura secta.Nu ai voie sa mananci carne de porc ca de, sunt demoni in porci.Pot asculta doar muzica de a lor nu pot sa peteaca si sunt niste lupi in blana de oaie cum a spus William.Traiesc,ca niste sclavi!

| ManStrong a răspuns (pentru Dizzyz):

De ce esti subiectiv din capul locului. Faptul canu maninca carne deporc este scris in Biblie. Daca tu nu vrei sa asculti nu ei sint de vina de ceea ce este scris.

| dogee92 explică:

Aici discutam la doctrina lor, incercati sa fiti obiectivi...

Răspuns utilizator avertizat
| noneeeee a răspuns:

Oameni redusi mintal

| ManStrong a răspuns (pentru noneeeee):

Pentru ca nu se inchina la moaste?

| mihai1989 a răspuns:

Am prieteni adventisti.
Persoane de nota 10.Cam disperati dupa bani dar asta nu este treaba mea.