| Rascu_Andrei_2002 a întrebat:

Ce părere aveți despre Adventiștii de ziua a șaptea?

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cam habotnici. Stau toata ziua cu nasul in carti religioase. Si apoi doctrinele. De ce ar fi pacat sa mananci carne de porc (in special in tarile nordice)? Ca nu e recomandata in tarile mai calde asta e altceva. Desi si acolo ar putea fi folosita, daca este bine gatita (fripta) si daca exista frigidere. O zi de odihna la fiecare sapte zile iar nu e o idee rea, dar de ce neaparat sambata? Si de ce ar fi pacat daca faci totusi cate ceva in ziua aceea, munci usoare (speli niste ciorapi, de exemplu)?

| ania a răspuns:

Apostolul Pavel spune în Romani 14-Unul socotește o zi mai presus de alta, pentru altul toate zilele sunt la fel..Cine face deosebire între zile pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile pentru Domnul n-o face(v-5, 6).să nu ne mai judecăm dar unii pe alții(v13).E alegerea lor ce zi sărbătoresc, dar mi se pare greșit că ei consideră că păcătuiesc cei care nu fac ca ei.

| RAY a răspuns:

Sa ma fereasca dumnezeu de ei in rest numa bine

| LoveSleep a răspuns:

Ne plac. Mai ales adventistele.

| milan9 a răspuns:

Ce valoare poate avea secta adventista in care Ellen White cu de la sine putere (acuzata de frauda si fals in declaratii) le promite oamenilor ceva în contradictie cu Însuşi Fiul lui Dumnezeu, Cel Care Şi-a întemeiat o singură dată Biserica, acum 2000 de ani?
Nu adventista Ellen White ea este oare chiar cea care nu stia sa scrie, dar care in schimb s-a dedat la interpretarea Scripturii? Nu ea a fost oare chiar cea acuzată de plagiat, de furt, de faptul că alte persoane scriau sub "pseudonimul" ei?

Pe langa ruperea fata de Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu, la adventisti mai este intalnita o practica specifica: profetiile gresite despre sfarsitul lumii, lucruri ce de fapt nu s-au implinit si nu se vor implini. S-a intamplat cel putin in trecut de foarte multe ori, schimbandu-si treptat si doctrina...

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni TOATE CONTRADICTORII... thinking

| ania a răspuns (pentru milan9):

Singura Cale e Mântuitorul Hristos, care a spus despre sine că EL e Calea, Adevărul și Viața, nu?

| milan9 a răspuns (pentru ania):

El ca Dumnezeu e metaforic "calea", dar tot El este Cel care a incadrat mesajul Sau in mijlocul unei unitati de credinta. Aceasta "unitate de credinta" LIPSITA DE CONTRADICTII a numit-o Dumnezeu BISERICA... happy

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), secta adventista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

| TrăieşteClipa a răspuns:

In general mai buna decat despre ortodocsi.

| VelaJohnny a răspuns:

Admir la ei faptul ca pun mult accent pe studierea Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar am! Eu pentru ziua a.7.a imi aleg mereu un musulman.

| SuNaM a răspuns:

Sectari.Eretici.Anatema.