| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Ce parere aveti despre cultul adventist?
Vreau deosebiri si asemanari intre adventisti si ortodocsi intre adventisti si penticostali intre adventisti si martori lui iehova si intre adventisti si baptisti

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Gasesti raspunsurile dorite vizitand site-urile religilor enumerate de tine si facand o comparatie intre ce si CAT cred fiecare dintre cei enumerati in CUVANTUL si LEGEA lui Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns:

Cel putin adventistii si martorii lui Iehova de pe TPU sunt foarte asemanatori: toti la fel de naivi si fantezisti.

| Ozanaf a răspuns:

Prima parte adventisti si ortodoxi:1 Deosebiri: se roag la imaginii iar Biblia spune n exodul 20: 4 s nu ne facem vreo nfisare a lucrurilor din cer s-au de pe pmnt iar adventistii nu folosesc imaginii n nchinare.Cred c Maria a fost fr pcat iar Biblia spune c toii au pctuit n afar de Isus Romani 3:23.Biblia nva c Isus a oferit o jerf pentru toii o dat pentru totdeauna Evrei 7:27 iar fraii ortodoxi nva c trebuie s l sacrifice pe altar la fiecare cult.Biblia ne nva c toi crestinii sunt sfinii i preoi Efeseni 1:1 niar fraii ortodoxi spune c sfinii sunt un grup special n cadru comunitii crestine.Biblia ne nva s nu ne rugm repetnd cuvinte fr rost iar la fraii ortodoxi rugciunile sunt repetate mereu.2 Asemnrii: Cred n Cruce, trinitate, i Biblia pe care o folosesc adventistii este scris de Dumitru Corlinescu liceniat n teologie ortodox.

| Ozanaf a răspuns:

Partea a doua adventisti si martorii lui Iehova big griniferente: Martorii cred ca Isus a fost pus pe un stlp de tortur iar fraii adventiti susin ca a fost crucificat.Martorii cred n trinitate iar adventisti cred bazandu-se pe versete precum Ioan 1:1, Ioan 1:3 Filipeni 2: 10 ( arata ca Isus va primi nchinare) Ioan 20: 28 Apocalipsa 22: 12 ( Isus este Alfa i Omega, nceputul i sfarsitul)Martorii nu tin sabatul iar fratii adventistii il in Marcu 2: 27, 28(Sabatul a fost facut pentru om nu pentru evrei) ii Exodul 20:8 Martorii sustin ca doar cei 144 ooo vor merge la cer iar fraii adventisti sustin ca toti cei care mor in Cristos vor merge la cer 1 tesaloniceni 4: 15-172 Asemanarii: cred ca morii nu sunt constientii de nimic Eclesiastul 9: 5, 10 Eclesiastul 12: 7 Isaia 26 cu 19(cei care zac neputincioi in moarte)i moartea a doua ( Moartea vesnica)

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), gruparea adventista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

Pe langa ruperea fata de Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu, la adventisti mai este intalnita o practica specifica: profetiile gresite despre sfarsitul lumii, lucruri ce de fapt nu s-au implinit si nu se vor implini. S-a intamplat cel putin in trecut de foarte multe ori, schimbandu-si treptat si doctrina...

| IvanMihai a răspuns:

Cred ca toate religiile enumerate acolo cred in existenta lui Dumnezeu si in Isus Cristos ca mantuitor.
Adventistii si martorii lui Iehova nu cred in existenta sufletului. Baptistii si ortodocsii cred in nemurirea sufletului.

| LaurNebunu a răspuns:

O porcarie, crezi ca e buna de ceva religia si tot ce tine de ea?

Nu, si acum rad de tine laughing laughing

| LaurNebunu a răspuns:

Sau iti trebuie pentru ceva anume?