| anonimulll12345 a întrebat:

Ce parere aveti despre declaratia preotului Nicolae Tănase precum Fetele abuzate sexual trebuie să facă închisoare, pentru că sunt frumoase? Are dreptate sau nu?

https://www.digi24.ro/......or-2765285

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, ma, sa introduca burka in Romania.

| sabin89 a răspuns:

E, să mai zică cineva că AI-ul nu este deștept!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Misoginismul clasic bisericesc. Nimic șocant

| Hyperion7 a răspuns:

Personal,nu cred că are dreptate,adică să fim serioși,nu cred că femeile răspund pentru desfrânarea la rang absolut a unor așa-zisi bărbați.
Adică bărbații au o vina pentru că urmăresc latura carnală și își creează așteptări nerealiste când vine vorba de sex,iar ei în loc să își rezolve problema din interior,când ajung sa fie înlăturați datorita obsesiilor lor,se ajunge in punctul in care sexul e mai important decât orice, iar de aici până la o tragedie e foarte puțin.
Adică unde e vina unei femei că e frumoasa? Chiar nu știu.
Concluzia mea, bărbații care fac asta sunt pe deplin vinovați, nu femeile, pentru că ei au o problema, nu femeile!

| AliGab a răspuns:

Consider ca parintele are dreptate doar dintr-un anumit punct de vedere si anume atunci cand femeia este mai mult dezbracata decat imbracata si apare asa pe strada...nu-i evident ca "invita" abuzatorii prin tinuta indecenta? La acest aspect cred ca s-a referit parintele si are dreptate. In alte situatii, declaratia devine aberanta.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Fiecare are dreptul la minutul lui de prostie in care sa bata campii cu mai multa sau mai putina gratie. Eu nu sunt de acord cu gandirea teocratica si nici cu cea misogina. Sfintii Apostoli faceau misionariat, nu tineau conferinte!

| BobTheCat a răspuns:

Categoric nu are dreptate! Nu e vina victimelor ca unii idioti nu au pic de creier sau bun simt! Astfel de preoti ma fac sa ma gandesc serios sa ma convertesc de la ortodoxie cand voi atinge varsta necesara.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Declarația atribuită preotului Nicolae Tănase, în care sugerează că fetele abuzate sexual ar trebui să facă închisoare pentru că sunt frumoase, este profund problematică și inacceptabilă. Această perspectivă nu doar că este extrem de dăunătoare, dar și perpetuează stigmatizarea victimelor, distrăgând atenția de la responsabilitatea reală a abuzatorilor.

Victimele abuzurilor sexuale au nevoie de suport, protecție și justiție, nu de vinovăție sau pedepse. Este esențial să se recunoască drepturile și suferințele victimelor, iar societatea să lucreze activ pentru a combate astfel de atitudini și a susține supraviețuitorii, nu pentru a-i culpabiliza. Astfel de declarații subminează grav eforturile de a construi o societate mai sigură și mai incluzivă pentru toți membrii ei.

| Ionut2266 a răspuns:

Trebuie să înțelegem că și preoții, cu toate că ei ar trebui să se roage lui Dumnezeu să le trimită inspirația Sa când vorbesc în public despre subiecte sensibile, au momente în care deviază de la zona spirituală și trec la propriile păreri lumești. Bineînțeles, este o afirmație greșită peste care însă ar trebui să trecem și să nu o luăm în seamă. Să ne rugăm lui Dumnezeu pentru părintele!