| Alex a întrebat:

Ce parere aveti despre islam?

11 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Provocându-i pe zeii falşi din vremea lui Isaia, adevăratul Dumnezeu
a spus: „Apăraţi-vă pricina… arătaţi-vă dovezile cele mai tari… să
le arate şi să ne spună ce are să se întâmple. Spuneţi-ne ce se va întâmpla
mai târziu, ca să ştim că sunteţi zei" (Isaia 41.21-23).
Există credinţe false, cum ar fi Mohamedanismul sau Budismul,
care au încercat să-şi fundamenteze principiile pe pretinse miracole,
dar nici una dintre ele şi nici o altă religie din istoria universală, cu
excepţia Bibliei, nu s-a aventurat să avanseze prorociri.
Este slava unică a Atotputernicului, Atotcunoscătorului Dumnezeu,
care este „Dumnezeul cel veşnic, Domnul a făcut mariginile pământului"(
Isaia 40.28) să declare „lucruri noi… mai înainte ca să se întâmple"
(Isaia 42.9). Nu va da slava aceea altuia, deoarece aşa cum a spus El:
„Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu; şi slava Mea n-o voi da
altuia" (Isaia 42.8). Numai adevăratul Dumnezeu cunoaşte în prealabil
şi prezice viitorul.El a preferat să-şi reţină prezicerile în paginile
6 MESIA POTRIVIT PROROCIRII BIBLIEI
Scripturii.3 Deşi prorocirea divină din Biblie se referă la numeroase alte
subiecte, cum ar fi evreii, popoarele din vecinătatea Israelului, cetăţile
antice, biserica şi zilele de pe urmă, perfecţiunea divină a previziunii şi
împlinirii este cel mai bine ilustrată în prorocirile referitoare la Hristos,
decât în orice altă sferă.
Iată declaraţia exactă care arată că numai Dumnezeu şi numai în
Biblie face prorociri adevărate: „Eu sunt Dumnezeu, şi nu este altul;
Eu sunt Dumnezeu şi nu este niciunul ca Mine, EU AM VESTIT DE
LA ÎNCEPUT CE ARE SĂ SE ÎNTÂMPLE şi cu mult înainte ce nu
este încă împlinit. Eu zic: «HOTĂRÂRILE MELE VOR RĂMÂNEA
ÎN PICIOARE ŞI ÎMI VOI ADUCE LA ÎNDEPLINIRE TOATĂ VOIA
MEA»" (Isaia 46.9-10). (Declaraţia lui Dumnezeu că numai El poate
face şi împlini prorociri, care nu pot fi găsite decât în Biblie, este repetată
de multe ori în Biblie. Vezi Isaia 45.1-7, 2 Timotei 3.16, 2 Petru 1.19-
21, Deuteronom 18.21-22, Isaia 41.21-23, Ieremia 28.9 şi Ioan 13.19.)
Remarcaţi forţa extraordinară a acestui fapt: prevederea unui lucru care se va întâmpla cu mult înainte ca acesta să aiaibă loc şi realizarea
acestuia nu sunt altceva decât lucrarea Domnului.
Apoi :
„Împlinirea întâmplătoare" a prorocirii este exclusă
Ateişti disperaţi şi alţi necredincioşi, în căutarea unei modalităţi de
a dejuca prorocirea împlinită şi conotaţiile ei, au argumentat că împlinirile
prorocirii Vechiului Testament în Noul Testament au fost „întâmplătoare"
şi „simple coincidenţe". Dar când se dau detalii, „împlinirea
întâmplătoare" a prorocirii este exclusă. Un scriitor spune: „Este
posibil ca o prezicere, rostită la întâmplare şi exprimând ce se poate
întâmpla în general, să pară o prorocire adevărată. Dar dacă prorocirea
oferă câteva DETALII referitoare la timp, loc şi evenimente aferente,
este evident că posibilitatea unei «împliniri întâmplătoare», printr-un «concurs norocos de împrejurări» este =0
Apoi :
În cursul istoriei, cu excepţia prorocirilor din
Scriptură, nu a existat nici o prezicere exprimată clar şi în cele mai
mici detalii care să poată pretinde că s-a împlinit. Să presupunem
că ar fi numai cincizeci de prorociri în Vechiul Testament (în loc de
sute de prorociri) privind prima venire a lui Hristos, oferind detalii
despre venirea lui Mesia. Toate sunt întruchipate de Isus. Probabilitatea
unei „împliniri întâmplătoare" aşa cum a fost calculată de matematicieni
cu ajutorul teoriei probabilităţilor, este de mai puţin de unu
la 1.125.000.000.000.000.

| Dumnezău a răspuns:

Una nu prea buna. Vreo 50% din musulmanii din toata lumea sunt niste animale sub-retardate,misogini, salbatici, care se ghideaza dupa o carte inventata de unul care n-a existat.

| doctorul5 a răspuns:

Mult mai buna decat despre atei.

| soimos a răspuns:

Despre Salam?
Bun Bun!
Lumea nu intelege ca Dumnezeul lui Isus, adica Allah, le-a trimis OAMENILOR o scriptura noua Coranul.
Crestinii se exclud singuri din categoria oamenilor, pentru ca refuza Ccoranul trimis de Dumnezeu, tuturor oamenilor!

| Polaris a răspuns (pentru soimos):

Eu exclud totu`, nici pământean nu sunt.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Unde scrie ca Dumnezeu va trimite o noua scriptura?

| Alex explică (pentru EmaS):

Scrie in Coran.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal, felu cum se comporta cu femeile groaznic bine ca nu m-am nascut femeie in islam ca m-as fi sinucis la nastere, mai au legendele alea cu 72 de virgine din pacate uni mai slabi de minte se arunca in aer omorand persoane nevinovate sunt atatea cazuri, sm auzit ca promoveaza iubirea ca crestinismul dar nu vad pe unde o fi ca la crestini umbrita de ipocrizie, in incheiere vreau sa spun ca oriunde a fost religia la putere a fost ura, rasism, misogism si multe alte lucruri groaznice vezi evul mediu la crestini, islamul, religia impiedica omenirea spre evolutie si gandire este boala care domina planeta dar sper ca pana la urma sa se trezeaza cat mai multi si sa treaca la non religie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te ma la turci si intreaba-i.de ce intrebi aici? vazutai turbane prin tara? uite un prost fost suspendat de abia revenit ce lectii de dragoste si iubire frateasca da? din evul mediu? raymusic vrei sa te iubesc eu? cand oi fi cu capul in sura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma daca mie-mi dadui stupid? nu ca m-ar durea la 5m in fata, atunci raymusic e teligent ma? si cu ce masura masurai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena mea este islam si crede-ma ca stiu mai bine decat ori cine! Femeile sunt acoperite (80%)... si nu este adevarat ca femeia nu are voie sa divorteze, sau ca nu are voie sa zica nimica in familie, sau ca nu are voie sa decida singura! Cei care zic asta zic de la televizor nu te pe propia experienta! In fine... eu sunt pe jumatate evreu si jumatate chatolic.Studiez foarte mult religile si pot sa zic ca religia Islam este foarte sincera! Ei cred si in Isus (Isam asa ii zic ei) si in toti profeti! Ei zic ca ultimul profet a fost Muhammed din Kuwai si ca toti ar trebui sa mearga pe calea lui Muhammed... daca vrei sa te lamuresti mai mult poti sa imi scrii pe mess... : fredike97