| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova? Cunoasteti persone? Credeti ca zvonurile despre ei sunt bine intemeiate? Vreau sa aflu parerea voastra mai detaliata.Multumeschappy.

66 răspunsuri:
| Razvanjerrry a răspuns:

Nu pot sa-ti spun decat sa te feresti de ei pentru ca ei sunt finantati de americani.Parintele Ilie Cleopa spunea ca acestia sunt cei mai periculosi. Tu du-te doar la Biserica Ortodoxa sa nu cumva sa mergi la ei.http://bataiosu.wordpress.com/......ti-oameni/
Iti las aici o pagina in care o sa vezi cateva lucruri pe care se spun si le spune Parintele Ilie Cleopa despre sectari si ca sa vezi ce oameni speciali si desavarsiti o avut si are Ortodoxia.

| casablanca40 a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Ipocrizie absoluta. Intelegi ca sectari la randul lor va considera pe voi o secta? Voi nu va considerati una si nici ei. Fiecare credeti ca detineti adevarul folosind aceleasi argumente.

| Razvanjerrry a răspuns (pentru casablanca40):

Pai Biserica numita Biserica Adevarata adica Ortodoxa este de 2000 de ani. Pentru mine Biserica care se numeste Biserica si nu are cele 7 Taine nu se numeste Biserica. Poate ma insel, dar asa cred. Caci eu cunosc ca numai in Biserica Ortodoxa se savarsesc cele 7 taine fara de care Botezul, Mirungerea, Spovedania nu te poti mantui.

| AskAlex a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Şi totuşi, sunt mult mai mulţi catolici decât ortodoxi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Sunt religii mult mai vechi care si ele sustin ca daca o biserica nu face x lucruri, nu e adevarata.

| casablanca40 a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Serios? chiar crezi asta? Documenteaza-te te rog.
Intai si intai Biserica ortodoxa a luat nastere in 1054 - http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83
In al doilea rand catolici au tot cele 7 taine, exact ca ortodocsi.
Esti un bun exemplu de indoctrinare ortodoxa. Realizezi ca tot ce ai scris reprezinta de fapt ce ai auzit de la popa din biserica? Nu cunosti aproape nimic despre celelalte religi, dar poti afirma cu o fermitate absoluta ca biserica ta este cea adevarata.

| charonmario a răspuns (pentru Razvanjerrry):

Razvane cleopa daca zicea ca e credincios cum a putut sa afirme asemenea ineptie de asta e ortodoxia unde e azi din pacate trist trist trist

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Razvane arata in Biblie unde sunt cele 7 taine si eu manac pagina aia Biserica ortodoxa sa ingropat singura din cauza traditiei pacat

| charonmario a răspuns:

Lory numa un lucru iti zic daca esti bolnav si esti martor si ai nevoie de transfuzie de sange o sa mori de fapt e sinucidere si mergi in IAD ca te sinucizi ia zi cum e e dreapta religia martorilor plus ca au scos din Biblie intr-o veselie

| Laura2502 a răspuns:

Eu nu sunt martora, sunt doar curioasa pentru ca am auzit multe rele despre ei.

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Casablanca vorbestî sa nu adormi catolici 900 milioane ortodoxi 350 milioane

| sabin89 a răspuns:

Am avut doi colegi de scoala. Unul din ei s-a retras din secta si mi-a spus o serie de lucruri despre ei. Au facut o gramada de preziceri, care nu s-au implinit. Au mai facut multe afirmatii pe care pe parcurs le-au schimbat. Si de fiecare data aduc ca scuza un text de la Proverbe care zice ca "Lumina merge crescand pana la miezul zilei". Au stabilit ca 1914 a fost un an profetic si ca de atunci a inceput "timpul sfarsitului". De atunci incoace, in fiecare an, in fiecare luna si in fiecare saptamana spun: "Mai e putin", "mai e putin", "the end is around the corner". Cum "around the corner", cand au trecut deja o suta de ani? In mod sigur il vor recalcula si pe asta, il vor inlocui cu un an mai recent. Iar scuza desigur va fi tot aia: "Lumina merge crescand".

| mosc a răspuns:

Am aceeasi parere ca despre orice nebun, pardon credincios.

| roxaa15 a răspuns:

Sunt cea mai periculoasa secta.Au o campanie agresiva de a atrage oameni in secta lor si daca nu cunosti Biblia foarte bine te zapacesc de cap, plus ca ei propovaduesc cu o Biblie modificata

| OOOLEOOO a răspuns:

Versete scoase din biblia crestina.Tradusa cum au vrut ei.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GigelVecinuDeLa3):

Afla ca sunt foarte diferiti.Penticostalii au aceleasi baze fundamentale ca si ortodocsii.Cred in Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant.Mai informeaza-te si dupa aceea vino cu afirmatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

Ca sa vezi! Cum ai descoperit tu "baze fundametale" intre crestinii ortodocsi si penticostali! Dar intre islam si crestinism ce baze fundamentale cunosti?

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Vrei sa spui ca nu am spus adevarul?

| casablanca40 a răspuns (pentru U2lrish):

Biserica ortodoxa a luat nastere in 1054. Eu ma refer la BISERICA ca institutie si nu la dogmele sale. Oricum exista religii mult mai vechi ca ale voastre, deci a te impune prin vechime este un gest ipocrit indiferent daca acesta ar fi 2000 de ani. Oricum daca ne gandim ca omul modern a aparut in urma cu 200.000 de ani, 2000 de ani reprezinta o perioada relativ scurta.

| RAY a răspuns:

Atatea religii si toate pretind ca ea e cea reala ce sa spun toate sunt la fel

| charonmario a răspuns:

Da esperanta in sfarsit un raspuns pertinent bravo

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns (pentru U2lrish):

Pe nimeni nu intereseaza? Iti spun eu ca pe ateii ii intereseaza, numai pentru as face o idee intre celelalte religii si crestinism, precum si de dogmele preluate de crestinism de la religiile mai vechi. Ti-am mai zis 2000 de ani este o perioada scurta, asta daca nu cumva crezi ca pamantul a fost creat acum 6000 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GigelVecinuDeLa3):

Adica?