| Larysu a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care se sinucid? Ce parere aveti despre sinucidere? Ce ii determina pe unii oameni sa nu se sinucida la necazuri si pe alti da?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Viata este un dar divin. El o da si numai El o poate lua.Cu bune cu rele viata este frumoasa si merita traita. Daca cineva are probleme el trebuie sa stie ca absolut orice problema are o rezolvare, nu trebuie sa recurga la gesturi extreme. Biblia spune ca sinucigasii vor merge in iad.

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Este ceva neinregula in a-ti dori iadul? Este ceva neinregula in a-ti urma drumul, indiferent daca acesta este pavat cu suferinta si moarte?
Viata omului pe pamant nu are niciun sens, omul incearca sa dea un sens vietii, astfel se agata de aceasta viata.
Numai cel care s-a sinucis isi poate da cu parerea despre sinucigasi.

| EmaS a răspuns (pentru casablanca40):

Din pacate el nu ne mai poate spune.Dar avem un exemplu in Sfanta Carte. Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar.Bogatul se gandeste ca ar fi bine ca sa ii avertizeze pe fratii lui despre acest loc de chin ca este o realitate si sa nu vina si ei in acest loc,, am cinci frati, sa le spuna si lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.,,

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

Ce se va intampla cu un om care se sinucide?

| RAY a răspuns (pentru TrentonChase):

Vara vesnica

| Zenicide a răspuns:

Parerea mea e ca de cele mai multe ori e vorba despre recastigarea controlului. Acesti oameni nu au control asupra vietii lor si acesta e singurul mod prin care mai pot face ceva.

| RAY a răspuns:

O viata avem una scurta macar sa o traim pana la capat asa cum e, eu vad fericirea intro stare normala, Ce parere aveti despre oamenii care se sinucid? logica pentru uni care chiar numai au de ales ca daca suferi de cancer
Ce parere aveti despre sinucidere?
o scapare de suferinta vietii
Ce ii determina pe unii oameni sa nu se sinucida la necazuri si pe alti da?
suferinta cred alti nu o fac ca nu au curajul sau isi iubesc viata

blog =profilu meu

| Mădă0611 a răspuns:

Oameni curajosi. Sunt cei care inteleg ca moartea nu e ceva rau si ca mai devreme sau mai tarziu tot acolo ajungi. Nu trebuie sa ai necazuri ca sa vrei sa mori, trebuie sa gandesti diferit. Sinuciderea e un act de curaj, nu lasitate, cum se zice in popor. Eu nu inteleg lupta pentru supravietuire, ma uit la multi oameni ca la niste gandaci fara minte care cred ca tarandu-se o sa castige altceva, dar tot acolo ajung. Poate sunt prea lasi sa moara thinking

| M25M a răspuns:

Daca cauti vreo implicare a credintei religioase in actul sinuciderii, nu ai sa o gasesti. Oamenii care se sinucid ne sunt superiori pentru ca sinuciderea o vad ca un act de curaj, castigat dupa o batalie nebuna cu tine insuti cu propriile deceptii, depresii, framatari, nelinisti si indoieli. Ce-i care se sinucid pun stop toate acestor stari abia enumerate. Este usor de judecat o astfel de persoana insa nimeni nu poate sti cu adevarat ce se intampla cu ei pe plan psihic. Nimeni nu sta sa se gandeasca ca unii, inainte sa se sinucida isi macina psiho-emotionalul cu mult timp inainte sa o faca.
Unii oameni pot fi mai predispusi, mai inclinati psihic spre depresie si de aceia au mai multe sanse sa o faca, insa oricine, oricat de puternic i- ar fi carcaterul, odata ce este prins in mrejele depresiei poate sa recurga la aceasta actiune.

| lolium a răspuns (pentru M25M):

Corect. foarte corect

| reihiuke a răspuns:

Era un citat intr-o carte. "Dublarea suferintei, prin incercarea de a fugi de ea, este o nebunie" happy

| reihiuke a răspuns:

La partea a 2-a a intrebarii, e mai greu de raspuns. Vezi tu, totul e relativ. Mie daca-mi face cineva ceva, s-ar putea ca eu sa ma enervez iar daca iti face tie acelasi lucru, tu sa ramai calma. Asta inseamna ca problema e in mine insumi si nu in evenimentele exterioare. Ceva din interiorul meu face ca necazurile sa fie necazuri. Asta inseamna ca in functie de mine insumi se stabileste "intensitatea necazului". Apoi suferinta e in stransa legatura cu orgoliul, cu autorasfatul, cu prea multa gandire la mine insumi. Cand am o atitudine ca eu sunt cineva important, atunci orice lucru mic care ne afecteaza devine o tragedie, pentru ca apare autocompatimirea si ne cufundam intr-o stare desta de amplificare si dramatizare a incidentului. Si atunci pe langa suferinta creata, ea se amplifica artificial, daca nu avem o atitudine corecta fata de eveniment si nu incercam sa-l privim din afara noastra. Noi putem trai foarte lejer fara emotii negative, dar trebuie sa invatam sa avem o atitudine corecta fata de ele. Noi tot timpul ni le justificam si asta le mentine. O emotie negativa nu poate exista daca nu-i dam permisiunea sa existe.

| DyNo a răspuns:

Parerea mea este ca acei oameni sunt niste personalitati foarte slabe, care prefera varianta usoara, e mai usor sa te arunci de pe bloc decat sa infrunti incercarile vietii, care pot fi si ele frumoase, ca viata de altfel.

| CryChristiAN a răspuns:

E vai si amar de ei, caci numai au iertare nici in veacul asta si nici in veacul urmator. Viata e cu bune si cu rele, fie ca vrem, fie ca nu vrem.Sinucigasii sunt in iad foarte crunt osanditi, mai rau decat ucigasii.

| Petrovic a răspuns:

De ce se sinucid oamenii?
Unii oameni care se sinucid, o fac doar pentru a scăpa de supărare sau de tristețe (depresie) sau de boala psihică de care suferă (schizofrenia). Mai mulți tineri au declarat că ei nu doreau neapărat să se sinucidă, ci dor să scape de problemele lor.

| schmoll a răspuns:

Maine se poate intampla ceva frumos,dar tu nu vei mai fii sa te bucuri,viata este data de Dumnezeu si ti-o poate lua,dar sinuciderea vine din caracterul slab al fiintei umane, care cedeaza la presiune, cel mai mult se sinucid persoanele melancolice, dar totul sta in functie de viata fiecaruia, oricum nu judeca sa nu fii judecat