| Powerrrrrr a întrebat:

Ce parere aveti despre panteism?
Pentru cei care nu stiu, panteistii cred ca Dumnezeu e in tot, ca el se identifica cu materia din care e alcatuit universul. Nu stiu daca am explicat bine asa ca mai bine dati un search pe google si intrati pe wikipedia.

Răspuns Câştigător
| Birjaru a răspuns:

1- creatorul e universul
2- nu se stie totul, dar exista cat de cat un fir epic cunoscut pana acum 13.75 miliarde de ani, cand a aparut prin explozia unui punct de materie cu densitatea si temperatura imensa.

15 răspunsuri:
| Birjaru a răspuns:

Trebuie sa faci acelasi lucru ca sa ajungi sa zici ca exista dumnezeu. Altfel e doar un concept dezvoltat in timp, o simpla amprenta culturala a diferitelor civilizatii dealungul istoriei, adica o aberatie.

| Powerrrrrr explică (pentru Birjaru):

Tocmai de aceea oamenii ar trebui sa creada cu toata puterea in religia lor, dar in acelasi timp sa accepte ca ceva e adevarat atunci cand afla ceva ce l-i se pare logic.

| Birjaru a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Am ajuns si eu la concluzia ca e bine sa nu se distruga brusc amprentele culturale de ordin mistic-religios. S-ar dezintegra societatea. Foarte buna precizarea ta.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dumnezeu ESTE tot.
De ce spun asta, nu am dovezi, corect?
Are cineva totusi.
http://www.youtube.com/watch?v=KIzZS3vWP6w&feature=related

| Powerrrrrr explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Interesant video. Am inteles unele chestii despre care vorbeau aia, dar altele m-i sau parut prostii la prima vedere.

| luiza a răspuns:

Fiecare crede ce vrea si in ce vrea. nu cred ca trebuie sa avem o parere despre cei care cred altfel decat noi...atat timp cat nu incearca sa ne converteasca!

| RAY a răspuns:

Nu-mi place panteismul nici deismul de ce?

1 cred ca exista un creator in univers cea ce semifica slabiciuna lor in a cauta o explicatie rationala
2 cum a aparut acea divinitate?
nu propun nici o explicatie
mie unu nu-mi place panteismul pentru ca nu e rational, singura forma mi se pare ateismul rationala asta e parerea mea pentru mine ratiune =ateism, stiinta=ateism

| RAY a răspuns (pentru Birjaru):

Universul nu e o entitate

| Birjaru a răspuns (pentru RAY):

1- creatorul e universul
2- nu se stie totul, dar exista cat de cat un fir epic cunoscut pana acum 13.75 miliarde de ani, cand a aparut prin explozia unui punct de materie cu densitatea si temperatura imensa.

| RAY a răspuns:

Stiintific dumnezeu este inca o necunoscuta tu afirmi ca exista eu spun ca nu stiu daca exista nu afirm nimic, poate exista

| RAY a răspuns:

Cand se va dovedi stiintific ca exista voi crede pana atunci i neg existenta ca la zana maseluta, alba ca zapada, zeus, horus totii zeii, unicornul roz, gasca de aur toate personajele le neg existenta

| RAY a răspuns:

De ce sunt obligat sa cred?

| Powerrrrrr explică (pentru RAY):

Daca nu crezi in Dumnezeu si nu negi in totalitate ca exista inseamna ca nu esti ateu, esti un om fara religie.

| RAY a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Exista si ateismul negativ/slab

| RAY a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Exista mai multe forme de ateism, puternic nu exista dumnezeu,
slab nu stiu daca exista dumnezeu

| Powerrrrrr explică (pentru RAY):

Interesant. deci budistii sunt atei laughing