| anonim_4396 a întrebat:

imi spune si mie cineva din ce este alcatuit un camp magnetic? avem o doamna de fizica mai cu capu, si nu ne-a explicat foarte bine. daca este dati un site sau altceva vreau sa stiu toate instrumentele din care este alcatuit.

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Campurile electromagnetice nu sunt intelese in totalitate.Principalele intrebarile care se pun sunt : "Ce le cauzeaza?" si "Cum se manifesta?", iar la aceste intrebari fizica a putut raspunde.
Dar cand intrebi din ce sunt formate, deja ai blocat toata fizica, deoarece nu exista un raspuns. Sau poate vrei sa intrebi alt lucru, dar nu stii sa te exprimi, in cazul acesta, campul magnetic este format din linii de camp inchise.
Oricum intrebarea nu are sens.

| RAY a răspuns:

Storia-lumii.ucoz.com/video/vic/scoala_discovery

| bula2014 a răspuns:

Ti-le spun eu : un fierastrau, o pendula cu cuc, o joja (aia de la masina) si un osul sternocleidomastoidian., si un chitoflender. Sper sa te ajute.