| Alinaaa333 a întrebat:

Ce parere aveti despre reincarnare si acele zise medii? Dau fundita celei mei bune argumentari§!

Răspuns Câştigător
| Oleg20 a răspuns:

De ce o casă sau o localitate ar putea să ne pară cunoscute, deşi nu le-am mai văzut niciodată? Oare din cauză că într-o viaţă anterioară am locuit acolo? Multe case sunt construite după proiecte asemănătoare sau, cu toate că se află în localităţi situate la distanţă unele de alte, pot fi mobilate la fel. Nu este oare adevărat că panorama unei localităţi poate semăna foarte mult cu a alteia? Astfel, este uşor de explicat, fără a apela la reîncarnare, de ce ar putea avea cineva impresia că deja cunoaşte anumite locuri.
Faptul că o persoană, aflată în stare de hipnoză, îşi aminteşte de o viaţă trăită altădată şi altundeva sprijină doctrina reîncarnării?
Când cineva se află în stare de hipnoză, pot ieşi la iveală multe informaţii stocate în creier. Hipnotizatorii solicită memoria subconştientă. Dar cum a ajuns persoana hipnotizată să aibă acele amintiri? Poate că a citit o carte sau a vizionat un film sau poate că a auzit vorbindu-se despre anumiţi oameni la televizor. Dacă s-a transpus în situaţia acelor personaje, atunci informaţiile respective s-ar putea să-i fi lăsat o impresie atât de puternică, încât să-i fi creat impresia că a trăit personal acele lucruri. Este posibil ca persoana respectivă să fi făcut anumite lucruri cu foarte mult timp în urmă, lucruri pe care le-a uitat, dar care, sub hipnoză, au revenit în memorie, dându-i impresia că îşi aminteşte ceva dintr-o „altă viaţă". Totuşi, dacă aşa ar sta lucrurile, nu ar trebui să avem toţi asemenea amintiri? Cu toate acestea, nu se întâmplă aşa în cazul tuturor. Este demn de remarcat că tot mai multe curţi supreme din Statele Unite nu acceptă mărturiile sau depoziţiile persoanelor aflate în stare de hipnoză. În 1980, Curtea Supremă din Minnesota a declarat că, „după opinia majorităţii specialiştilor, niciun expert nu poate stabili dacă amintirile evocate prin hipnoză, fie şi numai o mică parte din ele, sunt adevărate, sunt minciuni sau sunt fabulaţii — adică o încercare de a umple golurile cu lucruri fanteziste. Aceste rezultate nu sunt considerate exacte din punct de vedere ştiinţific" (State v. Mack, 292 N.W.2d 764). Influenţa pe care hipnotizatorul o are asupra persoanei hipnotizate este un alt motiv pentru care aceste informaţii nu sunt demne de încredere.
Susţine Biblia reîncarnarea?
Reflectă versetele din Matei 17:12, 13 credinţa în reîncarnare?
Mat. 17:12, 13: „[Isus a zis:] «Ilie a şi venit şi nu l-au recunoscut, ci au făcut cu el ce-au vrut. La fel trebuie să sufere şi Fiul omului din cauza lor». Atunci discipolii au înţeles că le vorbea despre Ioan Botezătorul".
A vrut Isus să spună că Ioan Botezătorul era Ilie reîncarnat? Când preoţii evrei l-au întrebat pe Ioan: „Eşti Ilie?", el a răspuns: „Nu sunt" (Ioan 1:21). Ce a vrut deci Isus să spună? Aşa cum a prezis îngerul lui Iehova, Ioan a mers înaintea lui Mesia, sau a Unsului, lui Iehova „cu spiritul şi puterea lui Ilie, ca să întoarcă inimile taţilor spre copii şi pe cei neascultători la înţelepciunea practică a celor drepţi, ca să-i pregătească lui Iehova un popor" (Luca 1:17). Aşadar, Ioan Botezătorul a împlinit profeţia înfăptuind o lucrare ca a profetului Ilie. — Mal. 4:5, 6.
Susţine relatarea din Ioan 9:1, 2 reîncarnarea?
Ioan 9:1, 2: „Pe când mergea, [Isus] a văzut un om orb din naştere. Discipolii săi l-au întrebat: «Rabi, cine a păcătuit, omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?»"
Este oare posibil ca discipolii să fi fost influenţaţi de concepţia unor farisei iudei, care spuneau că „numai sufletele celor buni trec într-un alt trup?" (Istoria războiului iudeilor împotriva romanilor, de Josephus Flavius, cartea a II-a, cap. VIII, par. 14, p. 164, editura Hasefer, Bucureşti, 1997) Este puţin probabil, deoarece întrebarea lor nu lasă să se înţeleagă că ei îl considerau pe omul acela un ‘om bun’. Fiind discipoli ai lui Isus, ei credeau în Scripturi şi ştiau că sufletul moare. Totuşi, având în vedere că până şi un copil aflat în pântecele mamei este conceput în păcat, ei se întrebau probabil dacă nu cumva omul acela a păcătuit când era în pântecele mamei lui şi, din acest motiv, s-a născut orb. Prin răspunsul pe care l-a dat, Isus nu a susţinut nici doctrina reîncarnării, nici ideea că un copil aflat în pântecele mamei ar putea păcătui înainte de a se naşte. Isus a răspuns astfel: „Nici omul acesta n-a păcătuit, nici părinţii lui" (Ioan 9:3). Isus ştia că, întrucât suntem descendenţii lui Adam, moştenim defecte şi imperfecţiuni. Folosindu-se de acea ocazie pentru a-i aduce glorie lui Dumnezeu, Isus l-a vindecat pe orb.
Susţine învăţătura biblică despre suflet şi moarte doctrina reîncarnării?
În Geneza 2:7 se spune: „Iehova Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu". Să observăm că omul însuşi era un suflet. Sufletul nu era imaterial, separat de corp. „Sufletul care păcătuieşte, acela va muri" (Ezec. 18:4, 20). Despre o persoană decedată se spune că este un „suflet mort" (Num. 6:6). Când un om moare, „spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile" (Ps. 146:4). Aşadar, când cineva moare, întreaga persoană moare. Nimic nu rămâne în viaţă ca să poată transmigra în alt corp. (Pentru mai multe detalii, vezi subiectele „Suflet" şi „Moarte".)
Ecl. 3:19: „Sfârşitul fiilor oamenilor este ca sfârşitul animalelor; au acelaşi sfârşit. Cum moare unul, aşa moare şi celălalt". (Ca în cazul omului, la moartea unui animal nimic nu supravieţuieşte. Nu rămâne nimic care ar putea să se nască din nou în alt corp.)
Ecl. 9:10: „Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune". (Morţii nu îşi iau alt corp, ci merg în Şeol, mormântul comun al omenirii.).
Aşadar reîncarnarea nu există, după moarte nimeni nu se reîncarnează în alt corp pentru a trăi o altă viaţă.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu sustine reincarnarea.

| Duucu a răspuns:

Ambele sunt doar mituri.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Duucu):

Daca stai sa te gandesti un pic, dupa ce mori dai nastere la viermi, râme si alte nevertebrate, ele la randul lor...bla bla bla. deci pe undeva te reincarnezi, ca nu mai esti tu la fel, e partea 2-a, evident ca din om nu te transformi in bizon.

| Duucu a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Cea care a pus întrebarea se găndea cu siguranță la "reîncarnarea în bizoni".

| anonimg a răspuns:

Nu exista reincarnare.
Sa spunem ca daca aceasta ar exista, ar putea omul sa se reincarneze singur? Are omul aceasta putere? Nicidecum.
Poate ca se va spune ca e nevoie de o putere exterioara omului. Bun, dar cine da aceasta putere? Dmnezeu? Nicidecum, deoarece Biblia nu vorbeste despre reincarnare. Atunci cine daca nu Dumnezeu? Satana? Pai poate el sa de-a viata? Niciodata. Asadar nu exista reincarnare. Aceasta filozofie este de la cel rau, si care are ca scop inducerea in eroare a oamenilor pentru ca ei sa piarda viata vesnica.

Da-mi voie sa mai continui putin.
Biblia spune ca Dumnezeu a pus in inima oamenilor "chiar si gandul vesniciei". (Eclesiast.3:11) Si cum vrajmasul nostru si al lui Dumnezeu doreste sa contracareze lucrarea lui Dumnezeu de salvare a oamenilor, Satana incearca sa directioneze aceasta cunostinta a vietii vesnice pe care doreste Dumnezeu sa ne-o ofere, ducandu-i pe oameni pe cu totul alte cai, tocmai pentru ca sa ii piarda.
Poate ca ai auzit -sau vei auzi- de oameni care spun ca ei nu au acest gand, ca nu cunosc, ca nu cred, ca nu simt, etc.; acestia mint, se inseala singuri(sau se lasa inselati -e totuna). Daca Biblia spune ca Dumnezeu a pus in om gandul ca exista viata vesnica, atunci asa este. Nu te lua dupa parerea oamenilor; cei mai multi s-au ratacit din pricina ca L-au dat pe Dumnezeu la o parte si vor ca sa rataceasca si pe altii impreuna cu ei, ca acestia sa nu fie singuri in razvratirea lor impotriva lui Dumnezeu. Ia-te dupa ce spune Biblia. Cerceteaz-o, caci numai in felul acesta vei cunoaste adevarul. Biblia are raspuns la toate intrebarile. Prin ea Dumnezeu doreste sa ne faca cunoscut lucrurile care duc la mantuire.

| milan9 a răspuns:

În spaţiul sincretismului hindus, printre miile de triburi, fiecare a avut dialectul lui, zeii şi teoriile lui. Teoriile acestea false despre reincarnare sunt tentative de a da răspunsuri limitate umane, sunt încercări ce se pierd într-o negură a istoriei hinduismului, hinduism în care sunt amestecate mii de zeităţi ce se contopesc într-o confuzie generală.

Aceste teorii nu au cum să îşi aroge o autoritate concretă ci sunt atribuite unor secole întregi de amatorism şi încercări de a da răspuns unor necunoscute elementare. Au păstrat din revelaţia primordială lucruri pe care mai apoi le-au interpretat şi alterat la nesfârşit…

| milan9 a răspuns:

Sufletul este entitate nu energie dispersată. Ce anume s-ar transfera dacă sufletul ar fi simplă energie dispersată?

Sufletul nu este dat la voia întâmplării, el are un anumit parcurs revelat de către divinitate.

Tot la fel, numărul sufletelor nu este nedeterminat, aşa cum pretinde teoria reîncarnării, altfel o iei razna confundând miliarde de miliarde de fire de iarbă, gândaci şi pietre cu sufletele unor entităţi spirituale şi invers...

| cristimihailov a răspuns:

Gandeste-te altfel:
- cea mai mare parte a populatiei din asia crede in asta.
- o mare parte din populatiile de religie non-crestina, crede in reincarnare.
Oare toti se insala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt convins ca ne reincarnam de multe ori ca sa acumulam cat mai multa experienta si sa ne desavarsim evolutia spirituala.
Si sa mai ne si platim din pacate.
Conceptul de reincarnare a fost mai greu de digerat pentru Constantin si Iustinian, si asa a disparut din Biblie.

| Mistic21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parintele Arsenie Boca spunea despre metempsihoza: "Daca doctrina aceasta ar exprima adevarul,toata iconomia,mantuirii omului descoperita noua prin Iisus Hristos, ar fi inutila. Mantuirea ar fi automata, iar venirea lui Iisus n-ar mai fi avut rost.
Dar fiindca a venit Iisus si a pus cu adevarat problema mantuirii omului, reincarnarea, deci mantuirea automata, nu are nici o baza in Revelatie."
O mai spune si Sfantul Pavel: "Este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecati." Deci nu este randuit sa fie vieti si morti succesive.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mistic21):

Tot respectul pentru parintele Arsenie dar eu sunt sigur ca ne reincarnam.
Fara reincarnare nimic nu are sens.
Mantuirea nu este automata, ne-o castigam in decursul a sute de reincarnari.
Pavel a facut harcea parcea ideile originale ale crestinismului dupa puterea sa de intelegere care era cu mult sub cea a apostolilor originali dar se potrivea mai bine publicului larg.

| Yamaha123 a răspuns:

Nu cred in asa ceva si nici odata nu vom sti!

| Andrei123Andrei a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... Dar au fost cazuri in care unii oameni si-au amintit limbi foarte vechi, locurile pe unde stateau, cum ii chema etc.
Aceste lucruri s-ar pune pe baza reincarnarii.

| KuryKaname a răspuns:

Reincarnarea: toata lumea crede ca este doar un mit dar asta este posibila si s-a constatat ca i se intampla unuia la 5 milioane de oameni pe era pentru ca oamenii sa nu se obisnuiasca cu asta.
medii sunt niste oameni la fel de adevarati dar sunt intalniti mai desi decat reincarnarea cam 1/1.000.000 iar acei oameni au daruri de la dumnezeu cu un scop si ei nu le descopera brusc.adica: ei viseaza in aceasta seara ceva si se va intampla cam peste cateva zile, saptamani chiar luni sau ani.sau ei viseaza ca se intampla ceva dar unui necunoscut pe care nu la mai vazut in viata lui si nici nu a auzit de el.cam atat am avut de zis.