| godless1859 a întrebat:

Ce parere aveti despre religii? Care este religia adevarata?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

De unde stii ca una dintre ele e adevarata?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Fie vorba intre noi "Care este religia adevarata?" e o intrebare gresita.

Din punct de vedere obiectiv nu exista o religie adevarata, asa ca, din acest punct de vedere intrebarea trebuia formulata asa: "Exista o religie adevarata?"

Din punct de vedere subiectiv religia adevarata este religia pe care o consideri tu adevarata, asa ca sunt mai multe. Din acest punct de vedere intrebarea trebuia formulata: "Care sunt religiile adevarate?"

| godless1859 explică (pentru Inferno):

Inferno.te rog frumos sa ma lasi sa-mi formulez intrebarile asa cum doresc eu!

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Citeste Nathan inteleptul si vei afla!winking

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu sunt un om credincios si daca as fi cu siguranta n-as putea fi religios. Prea multa mizerie umana in biserici si in modul in care multi prelati isi desfasoara activitatea - avarism, pedofilie, marsavii, alcoolism si lista poate continua.

Asa ca am o impresie extrem de proasta despre religie. Si din punct de vedere dogmatic toate sunt extrem de viciate.

Credinta e altceva, parerea mea e ca oricine e liber sa creada intr-o divinitate oricare ar fi ea atat timp cat nu incearca sa impuna cu sau fara forta altora acea credinta.

Nu cred ca exista o religie adevarata, din punctul meu de vedere acest lucru e logic datorat multitudinii de religii existente si in trecut si in prezent, foarte multe din ele fiind radical diferite unele de altele.

| MedionTcO a răspuns:

Nouatigaraelectronica nu sunt de acord cu raspunsul tau.Nu este vina copilului ca s-a nascut mason. Poate alege sa se roage la Dumnezeu daca vrea.Din cate stiu prima religie a fost cea ortodoxa.Cel mai bine e sa fii crestin-ortodox dupa cum spune si Undercover22, nu constituie sacrificii sau chestii de astea.Cel mai important e sa te rogi la Dumnezeu caci exista.

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Salut. Eu sunt crestin ortodox ca si restul romanilor sau macar aproximativ. Deci pentru fiecare, religia adevarata este cea cu care s-a nascut. happy

| Undercover22 a răspuns:

Pai nu este neaparat o religie adevarata Dumnezeu ti-a lasat libertatea de a alege tocmai de aceea trebuie sa iti alegi singur de partea cui sa fi dupa parerea mea religia adevarata este cea crestin-ortodaxa deoarece nu constituie in sacrifici speciale sau mai stiu eu ce asa cum cer alte religii deci alegerea e a ta

| AlexutzaAlexaAle a răspuns:

Religia adevarata este ortodoxa, dar unii sunt de alta religie iar unii sunt chiar masonici

| Alex4452 a răspuns:

Religia creștin ortodoxă