| Narfundo a întrebat:

Ce preferi dintre iubire infinita pentru toata lumea,asta incluzand si fericire, sau cuget si gandire rationala fara de iubire, asta incluzand viata ferita de lupte si o viata plina de bogatii materiale

18 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Ai nevoie de gandire pentru a controla si intelege iubirea neconditionata.

Cea ce numesti tu ''bogatii materiale'' reprezinta cea ce numesc eu ''iubirea inferioara'', iubirea superioara sau cea neconditionata nu poate sa existe daca iubirea inferioara nu este ''cucerita''.

Amandoua.

| Geass a răspuns:

Varianta 2. Nu sunt şi nici nu vreau să fiu vreun fel de Mesia ca să îmi pese de iubirea şi fericirea altora.

| Kaℓi a răspuns:

Secretul este echilibrul. Si moderatia!
Gandirea mea rationala respinge locutiunea "iubire infinita pentru toata lumea", iar preaplinul inimii mele calde nu intelege conceptul "gandire rationala fara de iubire".

| Lizzu a răspuns:

Daca nu exista o posibilitate de a le mixa, atunci aleg prima varianta.
Iubire infinita pentru toata lumea si fericire.
Fiecare sa aiba parte de modul lui propriu de fericire si sa-l experimenteze pana la sfarsit.

-Gandirea rationala e buna dar daca e lipsita de fericire, daca nu hraneste sufletul, ce rost are? sad
Ideal ar fi sa le ai pe ambele. Gandire rationala si fericire.
Dar...

| Exilee a răspuns:

Ambele.

| ErrorFound a răspuns:

Pai daca ai bogatii materiale poti fi si fericit, pe cand daca ai doar iubire infinita nu poti sa ai si bogatii. happy
Daca esti si inteligent poate esti si capabil sa ai o iubita/nevasta si deci, esti fericit. big grin

| Narfundo explică (pentru ErrorFound):

Esti capabil sa le ai, dar nu stie daca e si iubirewinking

| ErrorFound a răspuns (pentru Narfundo):

Pai doar n-oi fi prost sa nu-mi dau seama ca ma iubeste doar fiindca am bani, nu? Tu ai spus ca sunt inteligent.winking Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cugetul si gandirea rationala nu pot exista in acelasi timp cu fericirea.
Dar nici bogatiile materiale nu trag la tine.

| BlackSulphur a răspuns:

Stai sa vad daca am inteles bine. Ma pui sa aleg intre a fi iubit dar prost, si a fi bogat si normal (Adica starea actuala)?

| Narfundo explică (pentru BlackSulphur):

Nup nu ai inteles bine.Domnule black sulphur.Mai citeste pana pricepi

| BlackSulphur a răspuns (pentru Narfundo):

Gata, am inteles. Prefer varianta 2, deoarece cu dragostea si bunatatea nu ajungi nicaieri in viata!

| 1Mihai1 a răspuns:

Nu prea ai cum sa preferi niciuna dintre variante. happy
Sau ai?!

| svartirhimnar a răspuns:

Prefer o bere rece.
Lăsând asta...aleg a doua variantă.

| Mikhtarian a răspuns:

O viata fara lupte,numai este o viata.
Viata e facuta pentru a lupta, pentru a pierde si pentru a te ridica in picioare.
Bucuria vine atunci cand ajuti aproapele, si cand pleci, pleci fara bogatiile materiale, pleci doar cu sufletul stiind ca ai facut bine.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

Un raspuns chiar frumos...

| NameoftheCentury a răspuns:

Cuget si gandire rationala fara de iubire, dar viata cu lupte si pline de bogatii materiale.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Mai multe lupte ar fi in viata daca nu ar fi iubirea, trupule ste limitat la fel ca lucrurile materiale. Insa sufletul este infinit si neavand limite va fi permanent intr-o foame continua.