| Aihao19 a întrebat:

Ce rost are viata daca putem muri oricand? Practic si bucuria vietii odata cu acest gand nu mai e la fel.Sunteti de acord?

12 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa traiesti cu gandul asta.

| GoldenZenith a răspuns:

Viața e ca un joc nou și captivant.
Îl începi, îți place și de aceea alegi să îl continui. De la un level la altul apar tot mai multe obstacole, dificultăți și cu cât le treci și câștigi nivelul respectiv, cu atât ai satisfacția mai mare. La final, când apare "game over" și știi că ai parcurs cu brio tot jocul, nu îți rămâne decât să fii foarte mulțumit de tine și fericit că ai reușit să ajungi până la capăt.
Moartea face parte tot din circuitul vieții. Acceptarea ei este un avantaj și cu cât ești mai ok cu gândul ăsta, cu atât trăiești mai liniștit și mai liber.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GoldenZenith):

Daca jucam in modul "free run" sau "quick race", fara sa ne chinuim cu dificultatile si năcazurile, are ceva? thinking

| GoldenZenith a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu. Dar nu toate jocurile pot dispune de opțiunile astea. rolling eyes

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GoldenZenith):

Pai nu ma joc, daca e pă nașpa rolling eyes
Am jucat GTA vreo 4 ani, pana sa ma apuc de misiuni. Despre asta vorbeam, nu?batting eyelashes

| GoldenZenith a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ești o bâtă. rolling eyes

| Steregoi a răspuns:

Suntem niste probe de test.

| Teffan a răspuns:

Asta este o filozofie nihilista de cea mai joasa speta, promovata de niste loseri care nu le merge cu viata si nu pot iesi din depresie.
Adevaratul Om cunoaste scopul vietii, si nu se lasa orbit de iluzii create de inamic pentru a ne slabi de forta vitala ancestrala.

| Golyat18 a răspuns:

Da, nu are nici un rost, daca as fi doar o constinta in cosmos si ar fi sa aleg dintre viata si moarte as alege moartea.
Dar odata ce sunt in viata trebuie sa o duc la capat... asta este.

| HDeNiSaR a răspuns:

Moartea este consecința neascultării primilor parinti si nu a facut parte din scopul lui Dumnezeu.
Promisiunile Bibliei ne intaresc convingerea ca aceasta situatie nu va persista la nesfarsit. (Apocalipsa 21:4)

| mlfz13 a răspuns:

Practic odata cu acest gand ai dat un rost mortii si nu bucuriei vietii. Ia, incearca la exercitiul 2 sa te gandesti la lucrurile ce iti aduc bucurie traind!

| Apollo007 a răspuns:

Cum zicea cineva celebru "ne nastem pentru a muri" Dar traieste, timpul care il avem e limitat. Trebuie sa ne bucuram de viata la maxim, cu bune si cu rele! gandul ca esti muritor ar trebui sa te faca sa pretuiesti timpul mai mult nicidecum sa cazi in depresie ca o sa mori. O sa murim si ce? Fa ca timpul tau pe acest pamant sa conteze, TRAIESTE!