| Inferno a întrebat:

Ce se ascunde in spatele acestui comportament de fatada al unui crestin?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O inima plina de recunostinta a unui om mantuit.

| Duucu a răspuns:

Egoism,nehotarare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu se poate ascunde nimic e doar o parere, eu am vazut numai oameni buni trebuie exploatata la maximum latura buna a unei persoane, pe urma pune-o sa-ti faca ceva si-o sa vezi ca face mai mult decat ai rugat-o.

| M25M a răspuns:

Nu avem de unde sti ce se intampla cu adevarat in fiecare om, am putea generaliza insa nu ne ajuta cauza, insa o incercare de raspuns ar fi: ori se ascunde o siguranta mult prea crancena si nefondata ori o nesiguranta de propria credinta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu poti sa dezlipesti ipocrizia din crestin.Numai daca ii dezlipesti pielea de pe fata,atunci vei da de adevar,un adevar pur,curat,o minune a naturii.

Ei insisi se roaga la o fatada:creatia lor-biserica si chipurile sfintilor.
Uite un aforism de-al meu,mazgalit pe-un caiet: Cum pot spera crestinii la o atingere a cerului,daca ei insisi obstructioneaza drumul transcendent,dorind
cu o inexplicabila ardoare sa zideasca un edificiu propriu,care stagneaza in metafizica, imaginand sfintii intr-o
ipostaza pietrificata, inerta? Mai sunt in stare sa aspire la propria imaginatie, un estetic blasfemiator pentru
Dumnezeu, pentru a fi primiti in Regat?! Ma indoiesc.Adevaratii mistici se roaga la necunoscut, la incert, la intemporal.

| Alphawolf a răspuns:

Cred ca o forma de egoism, provocat de instinctul de supravietuire si conservare, o siguranta care are la baza mai mult realism decat imaginatie(tel obiectiv). El este ceva de genul "Si sarac si cu pretentii", vrea si una si alta, dar concretul castiga, asfel ii creaza o duplicitate. Functioneaza mai mult pe sloganul "ce-i in mana nu-i minciuna".
Oricum... eu apreciez mai mult un asfel de crestin, pe cel "doar cu numele" decat un habotnic.

| dragos9234 a răspuns:

La modul in care ai formluat tu intrebarea se poate da doar un raspuns care sa generalizeze.
Generalizarile sunt gresite in mare parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ateu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ce se ascunde in fatada unui ateu ce cauta slaba lumii.de ea va avea parte. poate, dar este efemera si trecatoare precum fumul, si desertaciune asa cum scrie la eclesiastul.si cine se lauda deja si-a primit plata.de ce? sant multe de spus si sant scrise in biblie. daca te intereseaza citeste, nu astepta sa cada para malaiata.

| Zatharra a răspuns:

Nu comentez la formularea ta dar aş zice că răspunsul este:Un om nehotărât care nu ştie în ce să creadă sau indiferent.Peace!

| AlexeHellsing a răspuns:

De ce îți place să vorbești la modul general? Dacă vrei să vorbești despre o persoană, pe care o cunoști, judec-o. Dar tu vorbești la aluzia a milioane de persoane. Și fi sigur că termenul,, creștin,, este atribuit unei persoane, și nici nu purtăm armament la noi și nici nu facem planuri de atac împotriva Casei Albe. Suntem oameni obișnuiți care slujesc lui Dumnezeu Adevărat : Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Dar adevărul este că m-am îndepărtat de subiect, întrucât ai vorbit la general mă voi pune pe mine în postura protagonistului acestei întrebări.
Eu, pot spune fără exagerare, că pe lângă filosofie și literatură, religia este lucrul pe care îl iubesc foarte mult, și desigur pe care-l înțeleg.

| Ben00 a răspuns:

N-ai observat, de Craciun nu iti ies pete rosii, nu ai prurit si respiratia ingreunata? Se numeste SABA (Sindrom alergie la bucuria aproapelui).

| 3xfemeie a răspuns:

Nici Filosoficus nu stie sa raspunda, pentru ca e o intrebare complicata.
De obicei purtam masti, iar adevarul vrem sa il stim doar noi.

| Inferno explică (pentru 3xfemeie):

Vorbesti de filosoficus de parca ar fi un mare ganditor al epocii.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Inferno):

Pai mi-e drag, ce sa fac?

| dragos9234 a răspuns (pentru Inferno):

Pai poate este!

| tasmania a răspuns:

Din moment ce spui "acestui comportament", cred ca te referi la ceva anume. Dar daca nu ai vrut sa ne spui si noua, o sa imi dau si eu cu parerea pe nv (nevazute). Problema nu e ce se ascunde acolo. Ci daca respectivul are curajul/taria/constiinta de a si recunoaste asta. Omul in general are destule momente in viata cand este duplicitar. Crestinul nu este un om desavarsit, ci unul care cauta desavarsirea. Si pe drumul spre ea are si de urcat si de coborat. Ca orice om, de fapt. Viata oricarui om este asa. Nu vad de ce te-ai referi strict la crestini. Crestinii nu sunt sfinti, dar se straduiesc. Numai bine!

| iHateStrike a răspuns:

Sincer... Dumnezeu este un fel de '' Moș Crăciun '' pentru adulți. Frate... Am citit și eu Biblia, și mi se pare complet idiot tot. E ca și cum ai citi o poveste cu basme, cu spiriduși și zmei, și atunci zici '' Gata! Acum am aflat că există zmei și spiriduși, da' nu îi vedem noi ''. Biblia și Dumnezeu va rămâne pentru mine un basm, și nu-mi voi schimba părerea. : ]