| Octavian199 a întrebat:

Ce se intampla daca muncesti de Sfintii Trei Ierarhi? Asta maine.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu "bagi" o nemotivată de la job

| Panamax a răspuns:

Ar fi prima zi muncita pe anul acesta.

| unvecin a răspuns:

Când Dumnezeu a poruncit ca o zi din săptămână să fie sărbătoare, a poruncit și „să lucrezi șase zile". (Exodul 31:15)

Dacă muncești în această zi lucrătoare din săptămână, nu faci decât să respecți porunca scrisă de Dumnezeu cu însuși degetul Său.

Și înainte să te păcălească alții că Iisus ar fi desființat Legea prin faptul că a împlinit-o (păzit-o întocmai ducând o viață neprihănită), amintește-ți ce spune chiar El: „Este mai lesne să treacă cerul și pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege." (Luca 16:17)

Cu alte cuvinte, e mai ușor să treacă cerul și pământul decât să-ți ceară Dumnezeu să te odihnești într-o altă zi decât cea poruncită în decalog.

Oamenii, nevrând să asculte de Dumnezeu, dau de la ei porunci, pe care respectându-le să se considere buni. Dar „Degeaba Mă cinstesc ei, dând învățături care nu sunt decât niște porunci omenești." (Marcu 7:7)

„Dar daca vrei să intri în viața, păzește poruncile." (Matei 19:17) Ale lui Dumnezeu, clar.

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Ai dreptate, asa e, putini au citit biblia

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Eu am o vorbă: Din 3 te vede unul laughing Spor la muncă laughing

| Octavian199 explică (pentru JustMeDeea2019):

Se zice ca orbesti daca muncesti in aceasta zi, dar toti musulmanii, hindusii, budistii orbesc? rolling on the floor

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru Octavian199):

Pai aia au alta religie, la ei nu exista Vasile, Grigore si Ion rolling on the floor

| TiranosaurusCombinatosaurus a răspuns:

Mori.Funda?

| Octavian199 explică (pentru TiranosaurusCombinatosaurus):

Nu ca nu merge.Asa mureau si musulmanii, hindusii si budistii.