| Roses a întrebat:

Ce semnifica pentru voi Craciunul?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Pentru mine nu exista "craciun". Pentru mine exista doar Nasterea Domnului Isus! Si semnifica ziua in care Dumnezeu s-a intrupat ca sa moara pentru noi!

http://www.youtube.com/watch?v=KYlm-1Xrj4w&feature=related

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sarbatorim nasterea Domnului Isus.

| FucktheSystem a răspuns:

O sărbătoare comercială în preajma căreia se întâmplă să fie și ziua mea și mereu mă umplu de bani și cadouri. Cum să nu-mi placă Crăciunul?

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Material Girl?tongue

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

În general nu, dar dacă mi se oferă fără să fac nimic, nu văd de ce aș refuzahee hee
Oricum mai bine așa decât să bântui bisericile și alte tâmpenii, în plus majoritatea creștinilor gândesc tot ca mine, CADOURI!

| Roses explică (pentru FucktheSystem):

Ba nu, nu e adevarat! Exista ceva mai important decat cadourile

| FucktheSystem a răspuns (pentru Roses):

Da sigur, te-ai lipsi tu de cadouri și de brad? Oare ar trebui să cred asta?

| Roses explică (pentru FucktheSystem):

Primesc cadouri si rezist si fara brad!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Roses):

Poi refuză-le că nu-s în spiritul sărbătorii, sunt comerciale, materiale, n-ar trebui să primești ala ceva, că banii sunt ochiul dracului și cadourile sunt luate cu bani și transformă Crăciunul într-o sărbătoare comercială...

| Roses explică (pentru FucktheSystem):

Fiindca Dumnezeu L-a trimis pe singurul Lui Fiu pe pamant, intr-un trup de copil, este ca un Cadou oferit lumii.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Roses):

Și eu ce am zis, nu mai ai nevoie de alte cadouri, refuză-le.

| Roses explică (pentru FucktheSystem):

Ai voie sa dai si sa primesti cadouri, fiindca Dumnezeu a dat un Dar, asa si noi putem da daruri. :-)

| FucktheSystem a răspuns (pentru Roses):

Sau ca să faci vânzare marilor lanțuri de magazine și ăia deștepți să se umple de bani și tu să crezi că ai făcut ceva frumos din dragoste pentru God. Ori sunteți creștini adevărați și sărbătoriți Crăciunul în adevăratul lui sens ori îl faceți comercial.

| Roses explică (pentru FucktheSystem):

Nu il fac in sens comercial.Si nu trebuie sa iau acum un parfum Gucci, ci pot lua si o portocala si o dau unui cersetor in Numele Domnului Isus. happy

| Dumnezău a răspuns (pentru Roses):

Ai idee ca tu,ca ortodox,crestin, ai sarbatoarea intercalata sau mai bine zis, umbrita de sarbatorirea a ceva ce promoveaza satanismul? Mos Craciun=Santa Claus(eng.); Claus este o prescurtare de la numele Nicohlas/Niclaus; Mos Craciun e un nene batran; in engleza una dintre denumirile populare ale Satanei e Old Nick.Ma rog, nu prea mai e in circulatie acum, dar era foarte folosita prin sec. 17-18.Deci,Mos Craciun=Old Nick.Problem solved.Ori mutati nastera Domnului Iisus in alta zi, ori mutati Craciunul. Oricum, vreo 90 % din cei ce declara ca sunt crestini sarbatoresc nu nasterea lui Iisus,ci Craciunul,ca sarbatoare comerciala,a abundentei, a chermezelor, a indestularii(n.r. idiotii care ajung cu indigestii la spital). Suna a ceva cunoscut voua...lacomie parca ii zice,si parca un nene,Bosch ii zicea(nu ala cu bormasinile) l-a ilustrat pe panza,din teme biblice,ca unul din cele sapte pacate de neiertat.Voi, majoritatea crestinilor, ati pervertit intelesul propriei voastre sarbatori.Congrats! You failed!

| Roses explică (pentru Dumnezău):

Nu sunt ortodoxa, sunt evanghelista!(pocaita). :-)

| Dumnezău a răspuns (pentru Roses):

Irelevanta religia,atat timp cat esti crestina.Mie unul,daca as fi crestin,mi-ar fi rusine,sa fie umbrita a doua cea mai importanta sarbatoare din viata mea,de ceva cu iz comercial, mult prea occidental, trecut prin toate prafurile reclamei.Pe bune, de ce dracu sa mai serbam ziua asta? Nici nu stim concludent daca Iisus(daca a existat) s-a nascut pe 25.12.Si,oricum este acea prapastie dintre anul 1 i.Hr,si anul 1 d.Hr,ce ar anula nasterea lui, ce ar fi survenit cumva...in anul 0.Ptiu,religia asta!

| Roses explică (pentru Dumnezău):

Nu mai dracui, ca nu e bine! Si nu-mi mai da istorie ca nu imi place deloc, ma adoarme...rolling on the floor

| Allrc24 a răspuns:

SNasterea Domnului Nostru Iisus Hristos(Dumnezeu Fiul),Dumnezeu s-a intrupat, a coborat din slava cereasca, a luat trup de om, a stat cu pacatosii totul din dragoste pentru noi.a fost batjocorit.umilit,chinuit,torturat,batut,scuipat si in final omorat pe cruce.a inviat a 3 zi si toti cei care cred in El sunt mantuiti.Slava Domnului!

| barbattttt a răspuns:

De craciun de sarbatoreste nasterea Lui Isus Hristos...

| AnghelB a răspuns:

Ceea ce semnifica pentru orice om normal. (nu bag ateii aici)
Nasterea Domnului Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu adevarat.

| FucktheSystem a răspuns (pentru AnghelB):

Nu-i băga pe atei, agnostici, deiști, wiccani, sataniști, musulmani și pe cei de alte religii, că ei nu sunt oameni.

| Roses explică:

Craciunul nu inseamna brad si cadou! Cii inseamna ca Domnul Isus a venit pe pamant ca un copil, pentru noi...El a coborat din ceruri pentru noi.El e cel mai mare cadou!

| InsanelyWicked a răspuns:

In mod normal, e o perioada in care ar trebui sa fim mai buni, sa sarbatorim nasterea Mantuitorului nostru Domnul Iisus Hristos, dar la romani e o perioada cand omoara intr-un stil barbar niste suflete si apoi baga in ei mancare si alcool pana ajung la spital.
La romani e doar o perioada de excese si nimic mai mult ~

| Flav a răspuns:

Concediuuuuuuuuuuuuuuuuuu!

| PotcaPădurii a răspuns:

O perioada in care pierd timpul pe net non-stop in afara cazului in care merg sa cant colinde horror gen Ada Milea. In rest, rude, brazi facuti din doza de bere si cadouri luate la promotie... Oare nu se nastea si careva pe 25 Decembrie? thinking Ah, ba da, finul meu...

| frei a răspuns:

O zi ca oricare alta in care nu cred, dar imi place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sarbatoare pagana

| Roses explică (pentru anonim_4396):

Dar nu e pagana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taiatul pooorcuuuluuuui.soric.caltabosi,carnati,toba,tochitura,racituri,sunca,rulada,rasol etc.mniam-mniammm.,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paaai,aceste zile minunate pentru mine se desfasoara cam asa : trezirea de dimineata ca asa are maicamea chef in zile de sarbatoare ( asta se intampla pe la 12.00, dar tot e devreme tinand cont ca e " sarbatoare " ), apoi ma duc sa admir bradul la care am muncit minim 3-4 h alaturi de vreo prietena in timp ce-am injurat si-am baut berica ^^ ( nu e nici lauda nici motiv de repros de la voi,crestinilor happy ) observ ca este inclinat, ma apuca toti dracii, il desfac ( deja e 15.00 ), mananc niste ciocolata, deschid TV'ul numai rahaturi, il inchid. apar rudele.ma inchid in camera ascultand DELIRIC 1. (deja este 23.00),apare taicamiu p'acasa, imi da cadoul bine-meritat si ma duc la vreo prietena care sta prin apropiere si a facut acelasi lucru ca mine toaat ziua dar trebuie sa ne povestim pentru ca exista posibilitatea sa fii ascultat si DOC in ziua respectiva thinking aceasta sarbatoare este ismtita mai mult dupa trecerea ei in buzunarele si portofelele tuturor.cantecele specifice rasuna in toate scarile de bloc si's dedicate shaormei ( deliric 1 - shaorma ). craciunul este o zii ca oricare alta.

| xr3Belx a răspuns:

Pentru mine, si o sa fiu sincer, un Ferrari F430 1:50 Touchscreen!

| butterfly5 a răspuns:

O zi fermecatoare cu mii de basme, o zi ce te face sa te bucuri ca toti sunt alaturi de tine si care te va face sa ramii cu zimetul pe buze happy